Przejdź na stronę główną Interia.pl

Wielkanocne inspiracje

Martha Stewart: Jak przygotować wielkanocne pisanki

Wielkanoce pisanki zawsze są wspaniałą ozdobą. Wszystko dzięki starym dobrym barwnikom spożywczym i odrobinie wyobraźni. W tym roku wzory, kolory i zastosowane techniki mogą być jeszcze ciekawsze.

Tym razem proponuję pisanki inspirowane wzornictwem z połowy XX wieku, z charakterystycznymi dla epoki kolorami, geometrycznymi wzorami i poczuciem fantazji. Zastosowana technika daje niesamowite rezultaty, a jednocześnie gwarantuje doskonałą zabawę i jest na tyle prosta, że jajka można dekorować wspólnie z dziećmi, które z pewnością pokochają zaskakujące wzory.

Reklama

Na czym polega sekret? To naklejki i szablony z winylowej folii samoprzylepnej i taśmy izolacyjnej. Po naniesieniu naklejek w różnych kształtach na jajka, wystarczy zanurzyć je w farbie lub po prostu nanieść na skorupkę. Czynność można powtarzać, nakładając kolejne warstwy kolorów i kształtów. Nie możesz popełnić błędu, bo cokolwiek stworzysz będzie czarujące i zaskakujące.

Jak farbować jajka?

Fajnie jest robić to z dziećmi. Połączymy eksperyment, improwizację i miłe spędzanie czasu. Potrzebujesz tylko kilku rzeczy, po pierwsze - winylowej folii samoprzylepnej. Możesz ją dostać w trzech typach: gładkie arkusze z wykrojonymi kształtami (idealne na szablony); nalepki w kształcie liter i taśmę izolacyjną. Do cięcia używaj ostrego noża i podkładki. Folia sprawdza się doskonale, dobrze przylega i nie pozwala przeniknąć farbie, tak że można uzyskać czyste i wyraźne wzory.

Będziesz też potrzebować farby. Barwniki spożywcze sprawdzają się bardzo dobrze. Jeśli malujesz według szablonów, użyj nierozcieńczonej farby.  Mieszaj kolory, aby uzyskać dodatkowe odcienie. Aby farbować przez zanurzenie, zrób roztwór: do szklanki gorącej wody dodaj łyżeczkę octu i 5-20 kropli barwnika.

Naklejanie kształtów

Jeśli nakleisz winylowe wycinanki, paski albo litery i zanurzysz jajka w farbie, obszar pod naklejką pozostanie czysty. Kiedy odkleisz naklejkę, zobaczysz kształt. Przyłóż naklejkę do jajka, paznokciem dociśnij brzeg na całej długości. Dzięki temu brzegi wzoru będą wyraźne. Każdej naklejki używaj tylko raz.

Szablony

Jeśli używasz wycinanek z folii, brzeg kształtu będzie szablonem. Przyłóż go do jajka i nanieś farbę w środku szablonu. Zrób szablon. Przyłóż go do jajka i dobrze dociśnij wewnętrzne krawędzie. Za pomocą wacika nanieś farbę w obszarze wyznaczonym przez szablon. Kiedy farba wyschnie zdejmij szablon.

3 wzory krok po kroku

Te wzory wykonamy stosując omówione powyżej techniki:

- naklej nalepki w kształcie liści;

- zanurz jajko w czerwonej farbie, aż uzyskasz pożądany kolor. Wysusz jajko za pomocą ręcznika papierowego;

- usuń naklejki w kształcie liści. Naklej kwiaty z folii;

- zanurz jajka w zielonej farbie, aż osiągniesz pożądany kolor. Wysusz jajka;

- zerwij naklejki;

- aby uzyskać spiralne wzory użyj taśmy izolacyjnej, przyciętej na podkładce, jeśli jest taka potrzeba;

- spiralnie owiń pasek 0,5 cm taśmy izolacyjnej wokół jajka;

- zanurz jajo w żółtej farbie. aż uzyskasz pożądany kolor. Wysusz jajko za pomocą ręcznika papierowego;

- zdejmij taśmę. Kolejny pasek taśmy nawiń w przeciwnym kierunku;

- zanurz jajo w niebieskiej farbie,  aż uzyskasz pożądany kolor. Wysusz jajko za pomocą ręcznika papierowego;

- zdejmij taśmę.

Zwierzątka:

 

Nałóż szablony na jajko pomalowane na jasny kolor (na króliczka: tułów krążek o średnicy 2,5 cm, na uszy paski o długości 2 cm). Nałóż nierozcieńczoną farbę do szablonów. Zdejmij te szablony i naklej dwa kolejne:  na głowę krążek o średnicy  2cm, na ogon 1 cm. Nałóż farbę. Zdejmij szablony. Musisz jeszcze zrobić 3 mm szablony na oczy i trójkątny szablon na nos. Dorysuj buzię za pomocą niezmywalnego pisaka.

Martha Stewart

Dowiedz się więcej na temat: pisanki jak zrobić | Wielkanoc
Najlepsze tematy