Reklama
VIKTOR&ROLF świętuje 10 urodziny

Jak wybieramy zapach

Zapach to jeden z najważniejszych bodźców. Te przyjemne, jak zapach wiosennej łąki po deszczu, pączków, wanilii potrafią przywołać beztroskie chwile dzieciństwa, a nawet ukoić ból. Zapach szpitala czy gabinetu dentystycznego powoduje natychmiastowe dreszcze na plecach i uczucie dyskomfortu. Woń gorzkich migdałów zawsze przypominała jednemu z bohaterów literackich los trudnych miłości.

Flakon ulubionych perfum może stać się lekiem, który poprawi samopoczucie. Kiedyś uważano, że perfumy należy dobierać do koloru włosów - lekkie dla blondynek, cięższe dla brunetek. Dziś inne perfumy stosujemy rano, inne wieczorem, inne do dżinsów, inne do wieczorowej sukienki i szpilek, inne latem i zimą.

Jak wybieramy zapachy

Piękny zapach koleżanki czy uwodzicielska reklama nie powinny być jedyną sugestią co do wyboru zapachu - perfumy nabierają indywidualnego charakteru w połączeniu z zapachem skóry. Te same perfumy będą więc inaczej pachniały na każdej z nas, dlatego podczas testowania perfum nie należy skrapiać papierka, czy też sugerować się zapachem korka.

Reklama

Jednego dnia nos jest w stanie "przyswoić" do trzech zapachów. Wyboru perfum lepiej też dokonywać rano, kiedy skóra i nos są wypoczęte.

Kompozycje zapachowe

Spośród kompozycji zapachowych wyróżniamy:
- zapachy kwiatowe o dominującej nucie kwiatowej - najpopularniejsze to jaśmin, róża, kwiat pomarańczy, ylang-ylang, gardenia;
- zapachy szyprowe o dominującej nucie bergamotki, cytrusów, jaśminu;
- zapachy aldehydowe powstałe na początku XX wieku, pozyskiwane z olejków zapachowych - te stosowane w przemyśle perfumeryjnym są zazwyczaj pochodzenia syntetycznego, pochodzenia naturalnego wyłącznie w perfumach wysokiej jakości;
- zapachy fougere to podstawa wielu zapachów męskich, której bazą jest paproć, mech i lawenda;
- zapachy tytoniowo-skórzane: korzenne, przypominające zapach skóry;
- zapachy drzewne: na bazie sandałowca, cedru i paczuli - eleganckie, stosowane głównie w kompozycjach męskich perfum;
- zapachy orientalne: o ciepłej egzotycznej nucie opartej na połączeniu piżma i wanilii;
- zapachy cytrusowe: to jedne z najstarszych kompozycji zapachowych stworzonych na bazie cytryny, limonki, pomarańczy - ich podstawę stanowią olejki eteryczne tłoczone z owoców.

Serce, głowa i baza

Gdzie mieszka ten właściwy zapach? Na woń perfum składają się trzy nuty zapachowe: bazowa, głowy i serca. Każda z nich ma inny czas utleniania, dlatego inaczej pachniemy tuż po aplikacji, inaczej kilka godzin później.

Na samym początku - od kilkunastu minut do pół godziny - czujemy nutę głowy, górną, to ona jest tym zapachem, który kojarzymy.

Nuta serca utrzymuje się na skórze do dwóch godzin, w dobrych perfumach nawet do czterech.

Po tym czasie wyczuwamy nutę bazy, nazywaną też tłem utrzymującą się od kilkunastu godzin do kilku dni.

Jak wybrać idealny zapach dla siebie

Marilyn Monroe powiedziała, że chodzi spać ubrana jedynie w zapach. Jak wybrać ten, który będzie pasował do nas? Ten idealny powinien być jak druga skóra.

O tym, jak długo zapach utrzymuje się na skórze decyduje jej kondycja - na tłustej czuć go dłużej. Osoby o skórze suchej nie powinny sięgać po perfumy o większej zawartości alkoholu, który wzmacnia zapach, lepszym rozwiązaniem są lżejsze perfumy "wzmocnione" balsamem i dezodorantem z tej samej linii.

Perfumy aplikujemy na nadgarstki, za uszami i na karku lub wchodzimy w obłok zapachu.

Zapachy owocowo-kwiatowe działają odprężająco, piżmo podkreśla seksapil, nuty owocowe dodają energii.

Kolor flakonu podpowiada, jaki zapach kryje - w ciemnych flakonach zamknięte są zapachy orientalne, ciężkie. Niebieski flakon to zapach morski, świeży. Transparentny i różowy skrywają w sobie owocowo- kwiatowe nuty.


.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy