Reklama

​Co jeść, by mieć jędrną skórę?

Pielęgnację skóry powinniśmy zacząć od kuchni. Jakie produkty warto jeść, by ją ujędrnić i powstrzymać oznaki starzenia? Dowiedz się, czy stosujesz prawidłową dietę.

Chyba każda kobieta zastanawia się, w jaki sposób może wpłynąć na wygląd swojej skóry. Czy dzięki odpowiedniej diecie jesteśmy w stanie zapewnić jej lepszą jędrność? Okazuje się, że to możliwe i im szybciej ułożymy odpowiednią dietę, tym lepiej będziemy w stanie uchronić się przed działaniem wolnych rodników.

Witamina A

Słynna "witamina młodości" dba o nasz wygląd z taką pieczołowitością, że stała się gwiazdą suplementów i kremów mających nie tylko ujędrniać, ale również rozświetlać naszą skórę. Te z nas, które zaczęły już korzystać z kremów przeciwzmarszczkowych lub borykają się z problemem cery trądzikowej, na pewno znają jej odzwierzęcą formę, czyli retinol. Substancja rewelacyjnie odnawia naskórek, powodując intensywną regenerację skóry. Z kolei w postaci roślinnej występuje jako prowitamina z osławionym ß-karotenem w roli głównej. Wspomnieliśmy już o kremach, jednak witaminę A znajdziemy przede wszystkim w produktach spożywczych. Występuje w wątróbce, jajkach, serach, mleku, maśle i tranie, a weganie uzupełnią jej niedobory, jedząc duże ilości marchewki i innych pomarańczowych owoców i warzyw, czyli m.in. dyni, batatów, pomidorów i moreli.

Reklama

Witamina E

Kolejną witaminą, która chroni przed negatywnymi skutkami promieniowania UV i fotostarzeniem się skóry jest właśnie witamina E. Prócz tego, że walczy ze zmarszczkami, to jeszcze ma doskonały wpływ na nawilżenie cery. Chętnie sięgają po nią producenci kosmetyków, przede wszystkim jednak powinniśmy przyjmować ją w posiłkach. Co zawiera idealna sałatka dostarczająca witaminę E? Wystarczy wymieszać rukolę lub roszponkę z kiełkami pszenicy, ziarnami słonecznika, orzechami laskowymi, jajkiem na twardo i kukurydzą, a całość podlać olejem roślinnym.

Witamina C

Służy nam przede wszystkim do walki z infekcjami, ale witamina C, a właściwie zawarty w niej kwas askorbinowy, jest również doskonałym przeciwutleniaczem, który hamuje działanie wolnych rodników odpowiedzialnych za wiotczenie skóry i wspomaga produkcję kolagenu. Wydawałoby się, że najlepszym źródłem tej witaminy jest kwaśna cytryna. Owszem zawiera ona spore ilości, jednak jeszcze więcej jest jej w mandarynkach i pomarańczach, czarnych porzeczkach, kiwi i truskawkach, a ponad wszystkimi produktami króluje papryka. Wśród warzyw sporo witaminy C występuje również w jarmużu, brukselce i brokułach. Można ją spożywać naturalnie, niemniej jednak jeszcze lepsze efekty dla skóry przyniesie nałożenie jej bezpośrednio na twarz w postaci kremu.

Witaminy z grupy B

Znają ją kobiety, które miały do czynienia z trądzikiem. Jednak nie każdy wie, że witaminy z grupy B wykazują również zbawienny wpływ na skórę, która z wiekiem zaczęła tracić jędrność. Witamina B₂ odpowiada za właściwe rogowacenie naskórka, z kolei B₃ - za nawilżenie skóry. Znajdziemy ją w jajkach, mleku i serach, a także drożdżach, wątróbce, produktach zbożowych, chudym mięsie, rybach i zielonych liściach.

Mikroelementy

Na witaminach nie powinna kończyć się nasz walka o piękną skórę. By dłużej wyglądać młodo, należy zadbać o odpowiednią ilość cynku, selenu, miedzi, jodu i krzemu. Pierwszy z wymienionych mikroelementów opóźnia procesy starzenia. Występuje w przetworach mlecznych, chudym mięsie, rybach, brukselkach i burakach czy marchewce. Podobną funkcję pełni selen. Wpływa nie tylko na poprawę jędrności, ale także chroni przed promieniowaniem UV i usuwa nieestetyczne przebarwienia. Znajdziemy go w kiełkach zbóż, otrębach i ziarnach słonecznika, warzywach strączkowych, a także w mięsie i rybach. Za opóźnianie procesów starzenia odpowiada również miedź, która występuje głównie w wątróbce, płatkach owsianych, groszku i orzechach. Z kolei krzem pozyskamy, robiąc chociażby owsiankę na mleku z orzechami włoskimi i bananami. Nieco trudniej uzupełnić niedobory jodu. Występuje on bowiem w skorupiakach i owocach morza, na szczęście jest również obecny w ziemniakach, cebuli i brokułach. Ewentualnie możemy wybrać się nad morze, by pooddychać bogatym w jod powietrzem.


Makroelementy

Nie należy zapominać o makroelementach, które spowalniają utratę jędrności skóry. Wśród najważniejszych możemy wymienić magnez, potas i sód. Pierwszy z nich w dużych ilościach występuje w czekoladzie, a właściwie zawiera go kakao. Jeśli jednak jesteśmy na diecie i stronimy od słodyczy, to możemy go znaleźć w burakach, ziemniakach czy jajkach i nabiale. Potas dba o właściwe nawodnienie naszej skóry. Występuje w morskich rybach i mięsie, z kolei wegetarianie, którym brakuje tego makroelementu, powinni spożywać duże ilości pomidorów, ziemniaków i suszonych owoców. Podstawowym źródłem sodu w naszej diecie jest sól kuchenna, dlatego raczej u większości z nas nie pojawiają się jego niedobory. Jedynie osoby, które intensywnie uprawiają sport, mogą mieć problem z jego brakiem, na szczęście łatwo go uzupełnić, jedząc chociażby ziemniaki czy jajka.

Dieta zapewniająca jędrną skórę nie jest ani wymyślna, ani kosztowna. Na szczęście wystarczy jedynie odłożyć wysoko przetworzone produkty na rzecz zdrowych i zbilansowanych posiłków przygotowywanych we własnej kuchni.

Styl.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama