Reklama

Sposoby na poranne przebudzenie

Nic tak nie regeneruje organizmu jak dobry i spokojny sen, dlatego każdy z nas z niekłamanym entuzjazmem lubi oddawać się tej przyjemności. Im więcej czasu możemy na niego poświęcić, tym lepiej. Poznaj kilka prostych sposobów, dzięki którym będziesz budziła się wyspana i jednocześnie, które pozwolą ci poleniuchować w łóżku nieco dłużej, unikając jednocześnie zbędnej dawki nerwów i stresu związanej z poranną krzątaniną.

Ważne nie tylko ile, ale i jak śpisz

Co najmniej siedmio- czy ośmiogodzinna dawka snu zdziała niewiele, gdy nie będzie on odpowiedniej jakości. Pamiętaj, że krzepi tylko sen spokojny, a ten może przyjść tylko wówczas, gdy kładziesz się do łóżka wyciszona.

Jeśli masz za sobą nerwowy dzień, zafunduj sobie relaksacyjną kąpiel, wymasuj spięte ciało, zaparz melisę i odpręż się przy kojącej muzyce, dobrej lekturze albo rozmowie z przyjaciółką.

Wstrzel się z pobudką w fazę REM

W dopasowaniu optymalnego czasu wypoczynku może pomóc znajomość wewnętrznego zegara biologicznego.

Reklama

Eksperci zwracają uwagę, że sen dzieli się na dwie cyklicznie występujące fazy: NERM, czyli bardzo głębokiego snu oraz REM, czyli płytkiego. Jeśli przebudzimy się w tej pierwszej, czujemy się rozkojarzeni i niewypoczęci. Dlatego powinniśmy próbować wstrzelić się z pobudką w fazę REM.

Jak to zrobić? Pamiętaj, że jeden cały cykl trwa dziewięćdziesiąt minut, dlatego musisz zaplanować sen w taki sposób, aby jego długość była wielokrotnością wspomnianej "90-minutówki". Przykładowo nastaw budzik tak, aby spać sześć lub siedem i pół godziny, wliczając w to czas, którego potrzebujesz na to, aby zasnąć. Szybko się przekonasz, że dzięki temu, iż obudzisz się na przełomie cyklów, będziesz wyspana i pełna energii, co znacznie ułatwi ci wstawanie.

Jak sprawić, by wstawanie było przyjemne

Trzymając się kilku prostych zasad możesz też nie tylko wydatnie zwiększyć jakość snu, ale jednocześnie sprawić, że wstawanie okaże się czynnością bardzo przyjemną. Wystarczy, że zadbasz o to, że nasze okna będą odsłonięte, dzięki czemu promienie wschodzącego słońca delikatnie rozbudzą twój umysł.

Podobny, zbawienny wpływ ma wietrzenie sypialni. Pamiętaj, że świeży powiew odpowiednio dotleni o poranku twój organizm. Im więcej dostępu do świeżego powietrza, tym lepiej. W lecie możesz spać przy lekko uchylonych oknach przez całą noc. Z kolei w zimie ogranicz się do wietrzenia sypialni, jeszcze zanim położysz się do łóżka tak, żeby się nie przeziębić.

Postaw na energetyczne dźwięki

Jeśli masz problem z pobudką, twój poranek osłodzą zapewne niezbyt głośne, ale jednocześnie energetyczne dźwięki sączące się z radia. Możesz również tak zaprogramować swój budzik, aby witał cię przyjazną melodią. Odpowiednio często ją jednak zmieniaj, żeby nie popaść w rutynę. Jeśli nie lubisz słuchać muzyki, nuć sobie pod prysznicem. Grunt do dobre nastawienie i humor - od razu lepiej popatrzysz na świat.

Zachęć mózg i ciało do działania

By usprawnić proces wstawania, unikaj stawiania budzika lub komórki blisko łóżka i włączania drzemki. Jeśli zegarek będzie leżał odpowiednio daleko, zmusi cię do zrzucenia kołdry i wykonania kilku kroków, co już pobudzi organizm do działania. Warto również wprowadzić zwyczaj codziennej gimnastyki. Kilka energicznych ruchów jest w stanie postawić na nogi i otrzeźwić nawet największego śpiocha.

Cudowny aromat małej czarnej

Nie powielaj też najczęstszych błędów, czyli odkładania pobudki i skupiania się nad myśleniu o drzemce. Wstań zaraz, jak tylko usłyszysz dźwięk budzika i skoncentruj się na bieżących czynnościach - przygotowaniu śniadania, czy zrobieniu makijażu. Tuż po tym, jak założysz kapcie i szlafrok, zaparz kawę. Nic tak nie rozbudza, jak cudowny zapach małej czarnej. Na jej parzenie wcale nie musisz poświęcać mnóstwa czasu. Wystarczy, że użyjesz ekspresu na kapsułki, a twoja kawa w bardzo szybkim czasie uzyska rozkoszny smak i aromat kawy z kawiarni.

Co masz zrobić rano, wykonaj wieczorem

Jeśli bardzo zależy ci na cennych minutach spędzonych w łóżku o poranku, wykonaj niektóre czynności już dzień wcześniej. Wieczorem przygotuj i wyprasuj sobie ubranie, spakuj torebkę i zapakuj lunch, jeśli bierzesz go do pracy. Możesz też zrezygnować z porannego mycia głowy i zrobić to przed położeniem się spać. Układanie włosów może zająć nawet godzinę. Dzięki wykonaniu tych czynności wcześniej, możesz nazajutrz przeznaczyć ten czas na leniuchowanie pod kołdrą.

Błyskawiczne sposoby na świetny wygląd

Pamiętaj, że poranne czynności wykonywane w łazience, możesz skrócić do minimum. Bierz prysznic zamiast kąpieli, stosuj szczoteczkę elektryczną zamiast manualnej, a jeśli twoje włosy nie prezentują się najlepiej, po prostu użyj suchego szamponu. Dzięki tym prostym zabiegom zostanie ci więcej czasu na wykonanie makijażu, a i na tym polu możesz wprowadzić modyfikacje.

Zamiast aplikowania kremu, bazy, podkładu i pudru, równie dobrze możesz użyć jednego kosmetyku, czyli kremu CC lub BB. Jeśli sytuacja jest naprawdę awaryjna, za cały makijaż może posłużyć tylko krem i szminka, ale koniecznie czerwona. To stary i sprawdzony sposób na świetny wygląd.

Przepis na szybkie i optymalne  śniadanie

Pamiętaj, że od tego, co zjesz rano, zależy, jak będzie wyglądał twój dzień. Optymalny posiłek powinien zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze.  Nabiał - w postaci kubka naturalnego jogurtu albo kawałka białego lub żółtego sera -  dostarczy wapnia, witamin A i D oraz białka. Nie zapomnij też produkcie zbożowym zawierającym witaminy z grupy B, białko, węglowodany i błonnik. Najlepiej sięgnij po kromkę ciemnego lub pełnoziarnistego pieczywa, musli lub miseczkę płatków kukurydzianych.

Do porannego menu włącz też produkty, które dodadzą energii twoim szarym komórkom. Może to być łyżeczka miodu lub dżemu.

Wczuj się w chwilę i daj się jej ponieść. W dużej mierze to właśnie od ciebie zależy, czy dany dzień jest udany. Udowodnij sobie i innym, że poranek może być przyjemny!

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama