Reklama

Najbardziej ekskluzywne materiały świata

Po czym poznać, że mamy do czynienia z produktem naprawdę wysokiej jakości? Kształt, kolor, opakowanie, to tylko elementy designu, które możemy zmieniać wedle upodobań. Kluczem jest tworzywo! To ono sprawia, że kaszmirowy sweter, pierścionek z brylantem czy unikalne wieczne pióro wykonane ze skały wulkanicznej wyróżniają na tle pozornie takich samych przedmiotów. Oto lista materiałów, z których powstają najpiękniejsze i najbardziej ekskluzywne przedmioty na świecie. Warto o nich pamiętać, robiąc świąteczne prezenty.

W blasku diamentów

Marilyn Monroe powiedziała, że diamenty są najlepszymi przyjaciółmi kobiety. I miała rację! Bo która z nas nie marzy o pierścionku z diamentem? To synonim luksus i szczyt elegancji. Nic dziwnego - brylanty i diamenty swoim blaskiem potrafią przyćmić największe skarby świata. Niewiele osób wie jednak, jaka jest różnica między tymi dwoma szlachetnymi kamieniami.

Diament to minerał będący jedną z pięciu odmian węgla. Jest czystą bryłą, wydobywaną przez człowieka. Osiąga zawrotną cenę 60 tysięcy dolarów za gram. Dlatego od wieków jest obiektem pożądania i zazdrości.

Reklama

Po oszlifowaniu staje się brylantem i w takiej formie znajduje szerokie zastosowanie w wyrobach jubilerskich. Od wieków jest obiektem pożądania i zazdrości. W dawnych czasach posiadanie biżuterii okraszonej tym szlachetnym kamieniem było synonimem zamożności i luksusem, na który mogły sobie pozwolić tylko damy z wyższych sfer.  

Na wagę złota

Mimo  że złoto nie jest najdroższym minerałem na ziemi, ciągle rozpala zmysły i wyobraźnię ludzi na całym świecie. Sztabka złota to  bardzo intratna inwestycja. To także świetny pomysł na prezent zarówno dla kobiety, jak i dla mężczyzny. Jeśli sztabka wydaje nam się mało praktyczna, zawsze możemy obdarować bliską osobę złotą biżuterią, która nigdy nie wyjdzie z mody.

Złoto najwyższej próby nie powinno powodować przebarwień i matowieć. Ponieważ jest to bardzo plastyczny materiał, można z niego wykonać ozdoby praktycznie w każdym kształcie - cienkie jak włosy i duże jak kartka papieru.

Dotyk luksusu

Jedwab morski albo inaczej bisior to najbardziej luksusowa tkanina świata. Znany był w Europie od wieków i już w starożytności uchodził za najdroższą tkaninę świata. W XVIII wieku modna była galanteria bisiorowa, tak delikatna, że para rękawiczek mieściła się w skorupce od orzecha włoskiego.

Jest cieńszy i delikatniejszy od tradycyjnego jedwabiu, powstaje z nici produkowanych z wydzieliny małży. Do stworzenia 250 gramów tkaniny potrzeba ponad 1000 mięczaków. Z jedwabiu morskiego najczęściej produkowane są pończochy, apaszki oraz rękawiczki.

Drugim tak cennym materiałem jest kaszmir. Ręcznie tkane szale kaszmirowe (paszminy) były w średniowieczu oznaką przynależności do wyższych warstw społeczeństwa, a kaszmirowy sweter czy kamizelka należały do podstawowego wyposażenia garderoby angielskiego dżentelmena.

W Europie kaszmir był znany już w czasach Cesarstwa Rzymskiego, ale jego prawdziwa kariera zaczęła się dopiero na początku XIX wieku, kiedy to w Paryżu stały się przebojem modne szale przywożone z Orientu. Kaszmir na długie dekady stał się cennym towarem w świecie mody. Obecnie kaszmirowe produkty są bardziej dostępny niż te wykonywane z jedwabiu morskiego, dlatego jeśli chcesz podarować komuś niebanalny prezent, to kaszmirowy sweter sprawdzi się idealnie.

Pisane na skale

Skała wulkaniczna to materiał stary jak świat. To piękny materiał o porowatej strukturze oraz ciemno brązowym wyglądzie. Powstaje przez szybkie krzepnięcie lawy na powierzchni ziemi podczas erupcji wulkanów. Produkty z niej wykonane, są niezwykle oryginalne i ekskluzywne zarazem. Z połączenia bazaltu i żywicy wykonywane są np. wieczne pióra. To niezastąpiony prezent dla kogoś wytwornego i ciekawego świata. Kogoś, kto z jednak strony ceni luksus, a z drugiej praktyczną wartość przedmiotów.

Jeśli skała wulkaniczne wydaje nam się zbyt ekstrawaganckim pomysłem, możemy pokusić się o pióro ze stali szlachetnej, celuloidu czy wykończone złotem, srebrem lub palladem. Ekskluzywne tworzywa podbijają świat, ale stają się naprawdę drogie dopiero wtedy, kiedy zmieniają się w piękne przedmioty.

Styl.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy