Reklama

Winny savoir-vivre: Jak podawać wino? Jak je pić?

Picie wina wydaje się na pierwszy rzut oka prostą czynnością. Butelka wina, kieliszek i… czego chcieć więcej. Jeśli jednak chcemy w pełni docenić ten trunek warto zwrócić uwagę na to jak wino serwujemy. Wystarczy kilka prostych zasad i każdy, bez względu na to czy jest koneserem czy początkującym smakoszem, będzie mógł rozkoszować się trunkiem w domowym zaciszu.

Temperatura wina

To, w jakiej temperaturze powinniśmy serwować wino, zależy od jego koloru. Jeśli będzie ono za ciepłe lub za zimne, nie będziemy mogli rozkoszować się pełnią smaku i zapachu. Żeby wydobyć z wina maksimum aromatów, należy się trzymać kilku kluczowych zasad.                         

Serwując wino musujące powinniśmy pamiętać, by podawać je schłodzone, najlepiej w temperaturze około 6 stopni. Dla białych oraz różowych win idealną temperaturą do serwowania jest 8-12°C, dla czerwonych zaś 16-18°C. Generalnie wina lżejsze, czyli białe i różowe, powinny zostać schłodzone przed podaniem, natomiast wina cięższe, np. czerwone, możemy podawać w "temperaturze pokojowej". Warto pamiętać, że  po wyjęciu z lodówki i odłożeniu na chwilę, temperatura wina dość szybko zacznie wzrastać, więc nie powinno się czekać zbyt długo z serwowaniem. Dlatego po nalaniu go do kieliszków, warto wkładać wino do coolera. Ponadto, często pijemy wino, trzymając kieliszek za czaszę, tym samym ogrzewamy je. Aby tego uniknąć powinno się trzymać kieliszek za nóżkę.

Reklama

Kieliszki

Przede wszystkim należy zacząć od tego, że wino zawsze pijemy w kieliszku. Odpowiednio dobrane szkło to jeden z najważniejszych elementów sztuki podawania i picia wina. Oczywiście istnieje możliwość nabycia tzw. kieliszków uniwersalnych, ale żeby móc cieszyć się w pełni smakiem podawanego wina, należy zaopatrzyć się w kieliszki przeznaczone do spożywania konkretnego rodzaju. Dobry kieliszek powinien zwężać się ku górze tak aby aromaty unoszące się z szerokiej jego części skupiały się w jego górnej części. W ten sposób, w momencie wąchania wina, mamy możliwość wyczucia bogactwa aromatów. Jeśli kieliszek wina nie zwęża się ku górze aromaty uciekają szybciej i odczuwamy mniej przyjemności z degustacji.

Do wina białego używamy kieliszków smukłych, ze względu na to, że aromaty są delikatniejsze, do czerwonego wina idealna są kieliszki większe i bardziej pękate. Kieliszki powinnyśmy napełniać do około 1/3 objętości. Pamiętajmy jednak, że nie jest końcem świata zaserwowanie wina białego w kieliszku do wina czerwonego. Wino jest cudownym napojem, którym często raczymy się przy pysznych potrawach z najbliższymi  i nie powinniśmy stresować się strasznie kształtem kieliszka.

Kolejność

Jeśli zamierzamy podawać różne rodzaje win, istotnym elementem jest odpowiednia kolejność ich serwowania. Najważniejsza zasada to podawanie najpierw wina białego, a dopiero później czerwonego. Wina czerwone z reguły są pełniejsze i bardziej intensywne w smaku. Ponadto lekkie wina serwuje się przed ciężkimi. Jeśli mamy wino młode i stare, to najpierw serwujemy wino młode z uwagi na fakt, że wina dłużej dojrzewające z czasem nabierają winnego smaku.

Większa zawartość nieprzefermentowanego cukru sprawia, iż wina słodsze są pełniejsze w smaku. W związku z tym wina wytrawne podajemy przed półwytrawnymi i słodkimi. Pomiędzy degustowaniem kolejnych trunków możemy przepłukiwać usta wodą w celu oczyszczenia kubków smakowych, jednak jest to sprawa indywidualna, a nie obowiązek. Można też przy zmianie wina przepłukać wodą, kieliszek, zanim naleje się kolejne - nawet jeśli jest tego samego koloru, lecz innego szczepu.

Sposób serwowania, czyli savoir-vivre

Nigdy nie powinniśmy nalewać wina po same brzegi. Podczas nalewania wina z butelki musimy zwrócić uwagę na to, by etykieta była dobrze widoczna dla osoby, którą częstujemy trunkiem.

Do dziś nie rozstrzygnięto sporu, komu w pierwszej kolejności powinniśmy podawać wino. Jedna szkoła mówi o tym, że bez względu na okoliczności zawsze poczęstunek szlachetnym trunkiem należy zaczynać od kobiety. Zwolennicy innego rozwiązania optują za tym, by pierwszym kieliszkiem, od którego zaczynamy nalewanie wina, był kieliszek gospodarza. W ten sposób może on sprawdzić czy wino nie jest "korkowe". Podobnie robi się w restauracji - wytypowana osoba jako pierwsze próbuje podanego przez kelnera wina i akceptuje je. W  najlepszych restauracjach Sommelier (specjalista od win) sam próbuje naszego wina, aby sprawdzić czy nie jest ono wadliwe, dopiero wtedy oferuje spróbowanie gospodarzowi. Generalna zasada odpowiedniego częstowania gości winem mówi o tym, by zaczynać od gości po naszej prawej stronie.

Należy uważać, by podczas nalewania nie zaplamić obrusu lub ubrania. Najprostszym rozwiązaniem jest trzymanie serwetki przy szyjce butelki, którą w razie czego można szybko wytrzeć ociekające krople. Innym sposobem, trochę bardziej zaawansowanym, jest wykonanie zaokrąglonego ruchu dłonią podczas podnoszenia butelki, tak by krople znajdujące się na krawędzi butelki ściekły po wewnętrznej stronie szyjki, a nie zewnętrznej. Jednak zanim wypróbujecie tę metodę na gościach serwując czerwone wino, warto poćwiczyć na butelce wody.

materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy