Reklama
SHOW - magazyn o gwiazdach

Słońce parzy oczy

​Destrukcyjne efekty opalania objawiają się dopiero po latach. Jak im skutecznie zapobiec?

Wiesz już, jak chronić ciało przez promieniowaniem UVA i UVB, jak używać kosmetyków z filtrami i jak nie poparzyć skóry. Okazuje się, że to nie wystarczy. 

Podczas opalania albo zabawy na otwartej, silnie nasłonecznionej przestrzeni może dojść do poparzenia... oczu. Pierwsze objawy często są lekceważone! Swędzenie i ból gałek ocznych, mroczki przed oczami, utrudnione rozróżnianie kolorów, uczucie suchości albo nadmiernie łzawienie, zaczerwienienie lub obrzęk spojówek - jeśli dotyka cię któraś z tych przypadłości, oznacza to, że niedokładnie chroniłaś oczy przed słońcem. 

Reklama

Powinnaś wtedy sięgnąć po nawilżające krople do oczu i odpocząć w lekko zacienionym pomieszczeniu (z wyłączonym telewizorem i komputerem!). Uczucie piasku pod powiekami szybko minie - ale to nie znaczy jednak, że problem minął. Choroby oczu powodowane nadmiernym nasłonecznieniem ujawniają się po latach! Zaćma, zwyrodnienie plamki żółtej, tłuszczyk (żółtawe zwyrodnienie spojówki), skrzydlik (zgrubienie spojówki w kształcie trójkąta), ślepota śnieżna (poparzenie siatkówki lub nabłonka rogówki, prowadzące do utraty wzroku na dobę lub dwie) - wszystkie te choroby mogą prowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku! 

Jak się ochronić? Rób badania i bierz witaminy. Musisz też pamiętać o chronieniu oczu okularami. Nigdy nie patrz bezpośrednio w słońce ani w inne źródło silnego światła. Suplementuj dietę preparatami bogatymi w witaminy A i E oraz w cynk i lecytynę. Stosuj kolorową dietę: warzywa i owoce w kolorze pomarańczowym (marchewka, pomidor) i fioletowym (borówki, czarna porzeczka).

Okulary i krople

Najlepszym sposobem ochrony oczu są oczywiście okulary, nie wszystkie jednak spełniają swoją rolę, tak jak powinny. Nie możesz dobierać okularów jedynie ze względu na wygląd - bądź pewna, że posiadają odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa (skrót CE) i filtry UV. 

Zły dobór okularów może bardziej zaszkodzić niż ich brak. Ciemne szkła (często plastikowe) ograniczają dopływ światła do oczu, to powoduje, że źrenice się rozszerzają i wpada do nich jeszcze więcej światła czyli promieniowania ultrafioletowego. Ważny jest też kolor szkieł. Brązowe, niebieskie czy szare soczewki są najlepsze w bardzo słoneczne dni. Szkła pomarańczowe, różowe czy żółte sprawdzą się w dni zachmurzone oraz przy sztucznym oświetleniu. 

Pamiętaj! Zawsze, gdy świeci słońce, bez względu czy jesteś w górach, czy nad morzem, powinnaś zadbać o ochronę oczu. Po całym dniu daj im odpocząć, fundując kąpiel z kropli - tak zwane sztuczne łzy kupisz w każdej aptece bez recepty. Nawilżą one twoje oczy i przyniosą im ukojenie. 

Zobacz także:

Show
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy