Reklama

Jak dbać o skórę i paznokcie stóp?

Choć wiele z nas codziennie kremuje ręce i wciera w siebie różne balsamy, często zapominamy o tym, jak ważna jest pielęgnacja stóp. To one utrzymują całe nasze ciało i są narażone na dużą ilość uszkodzeń. Co powinnyśmy robić, by cieszyć się pięknymi, gładkimi stópkami?

Często o pielęgnacji stóp przypominamy sobie dopiero, gdy robi się ciepło. Wtedy zaczyna się sezon na sandałki i japonki, a my orientujemy się, że to, co całą zimę chowałyśmy w zabudowanym obuwiu nie powinno ot tak ujrzeć letniego słońca. Jak prawidłowo powinnyśmy zadbać o wygląd skóry i paznokci u stóp?

Porządne ścieranie

Pierwszą rzeczą, jaką powinnyśmy się zająć są wszelkiego rodzaju odciski, nagniotki oraz zgrubienia. Aby pozbyć się martwego naskórka powinnyśmy użyć naturalnego pumeksu lub skorzystać z elektrycznego pilnika do stóp, który szybko i sprawnie pozwoli nam usunąć wszelkie niedoskonałości.

Reklama

Niestety, większość dostępnych na rynku pilników jest na baterie, co często wiąże się z ich słabą mocą. Szukając odpowiedniego dla nas urządzenia, powinnyśmy skupić się na takich, które mają zasilanie akumulatorowe.

Ważny jest również kształt samej końcówki piłującej, który odpowiada za skuteczność pilnika. Niemal wszystkie urządzenia posiadają końcówkę w kształcie walca, który nie jest w stanie perfekcyjnie dotrzeć do trudnodostępnych miejsc.

Wyjątkiem w tej kwestii jest Philips Pedi Advanced, w którym zamiast walca użyto pilnika w kształcie obrotowego dysku z ultraprecyzyjną krawędzią. Daje to nam możliwość dotarcia do najgłębszych zakamarków i pozbycia się martwego naskórka z całych stóp, w tym także z okolic paznokci. Urządzenie jest przy tym niezwykle delikatne, dlatego nie musimy obawiać się, że w trakcie zabiegu uszkodzimy skórę. Korzystając z tradycyjnego pumeksu lub tarki nie mamy takiej pewności.

Kąpiele i kosmetyki

Często zapominamy o tym, że nasze stopy są  mocno obciążone w ciągu całego dnia. To one noszą ciężar naszego ciała i są narażone na różne urazy i podrażnienia. W jaki sposób powinnyśmy się im za to odwdzięczyć?

Kilka razy w tygodniu zaserwujmy swoim stopom aromatyczną kąpiel z użyciem specjalnych soli i olejków eterycznych. Nie tylko zmiękczy ona zrogowaciały naskórek i pomoże przygotować skórę do piłowania, ale również pozwoli nam odpocząć i zrelaksować się po całym dniu chodzenia.

Kolejnym krokiem w pielęgnacji jest codzienne kremowanie stóp przed pójściem spać. Kosmetyk, który wybierzemy powinien być dostosowany do kondycji naszej skóry i właściwie ją nawilżyć. Jeśli jest ona kiepska i borykamy się z pęknięciami na piętach, istotne będzie zastosowanie kuracji odbudowującej z użyciem specjalistycznych masek do stóp. Stosując różnego rodzaju preparaty pamiętajmy, że powinny one być delikatne i naturalne, żeby zniwelować ryzyko reakcji alergicznej.

Wygodne obuwie

Kochamy piękne buty i często poświęcamy dla nich swoją wygodę. Niestety, na dłuższą metę takie rozwiązanie nie jest dobre dla naszych stóp. Kupując nową parę powinnyśmy skupić się przede wszystkim na wygodzie, a dopiero w następnej kolejności patrzeć na wygląd. Obuwie nie powinno być ani zbyt ciasne, ani zbyt luźne, ponieważ źle dobrany rozmiar i krój przyczynia się do powstawania odkształceń na naszych stopach.

Po przyniesieniu do domu nowej pary butów powinnyśmy stopniowo je rozchodzić, chodząc w nich codziennie po kilkadziesiąt minut. Dopiero po takim przygotowaniu możemy ruszyć w nich na miasto lub na imprezę.

Zadbane paznokcie

Paznokcie u stóp również potrzebują kompleksowego traktowania. Co możemy zrobić, aby prawidłowo zadbać o ich kondycję?

Przede wszystkim zrezygnujmy z tradycyjnego obcinania paznokci na rzecz szklanego pilniczka. Obcążki mogą wyginać i uszkadzać płytkę paznokcia, dlatego chcąc zadbać o dobry wygląd i kondycję stóp powinnyśmy ich unikać.

Drugim krokiem w pielęgnacji jest właściwe polerowanie paznokci przed malowaniem. Ułatwi to równomierne nakładanie lakieru i pozwoli uniknąć tworzących się na płytce zgrubień. Powinnyśmy jednak uważać na częstotliwość tego typu zabiegów. Polerując płytkę częściej niż raz na dwa tygodnie możemy osłabić kondycję paznokcia, który stanie się cienki i podatny na złamania. Przed nałożeniem lakieru połóżmy odżywkę i bazę, które poprawią trwałość malowania i zabezpieczą płytkę przed odbarwieniem.

Jeśli mimo zabiegów nasze paznokcie wciąż łatwo się łamią, powinnyśmy wzmocnić je za pomocą właściwej diety. Należy usunąć z jadłospisu wysoko przetworzoną żywność oraz włączyć produkty bogate w cynk, krzem i miedź. Doskonale sprawdzą się orzechy oraz pestki dyni i słonecznika, a także surówki z przewagą zielonych warzyw. Przy niesatysfakcjonujących efektach możemy sięgnąć po suplementy diety wzmacniające paznokcie.


Artykuł powstał we współpracy z marką Philips.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama