Reklama

Oczyszczanie: pierwszy krok do perfekcyjnej cery

Zdrowy, promienny wygląd naszej skóry – zwłaszcza skóry twarzy – zależy w głównej mierze od tego, jak dbamy o jej czystość i nawilżenie. Nie każda z nas jednak wie, jak należy prawidłowo pielęgnować cerę. O tym wszystkim piszemy poniżej.

Dobierz odpowiedni rytuał pielęgnacyjny

Zanim przejdziemy do omówienia wskazówek dotyczących pielęgnacji skóry, omówmy kilka spraw podstawowych. Należy zacząć od tego, że skórę twarzy trzeba oczyszczać przynajmniej raz dziennie (najlepiej wieczorem). Niektórzy zalecają, aby robić to nieco częściej, zarówno rano, jak i wieczorem. Wszystkie czynności pielęgnacyjne i rytuały higieniczne powinny być oczywiście dostosowane do naszej cery i jej rodzaju.

Nieco więcej uwagi należy poświęcać skórze trądzikowej, podatnej na podrażnienia, gwałtownie reagującej na czynniki zewnętrzne. Nie należy jej myć zbyt często, w przesadnie agresywny sposób. Zdecydowanie lepiej jest ją nawilżać, dostarczając jej potrzebnych substancji odżywczych. W przypadku cery delikatniej i wrażliwej należy unikać środków zawierających alkohol, syntetyczne składniki myjące czy substancje aromatyzujące.

Reklama

Nie warto przy tym przesadzać z ilością gadżetów i akcesoriów do mycia twarzy (takich jak np. gąbka kąpielowa, ściereczka myjąca czy gąbka typu loofah), które mogą zamienić się w siedlisko grzybów i bakterii. Osoby zmagające się z rozległymi zmianami trądzikowymi powinny ponadto wybierać kosmetyki w porozumieniu z dermatologiem.

Pierwszy krok: obmyj twarz

Codzienny rytuał pielęgnacyjny powinnyśmy zacząć od przemycia twarzy dużą ilością letniej wody. Unikajmy jednak wody zimnej lub zbyt gorącej: wysokie temperatury wywołują podrażnienia i działają na naszą cerę przesuszająco, uszkadzając pokrywający ją płaszcz hydrolipidowy. Nie zapominajmy, że przed przystąpieniem do mycia twarzy należy również usunąć makijaż, o ile oczywiście go nosimy.

Krok drugi: mycie i złuszczanie

Okolice twarzy możemy obmyć dłońmi lub za pomocą chłonnego, mocno namoczonego ręcznika. Dopiero wtedy, gdy skóra będzie mokra, powinnyśmy przystąpić do jej mycia za pomocą żelu lub płynu do twarzy. Sprawdzi się tu np. mineralny żel myjący do twarzy Soraya Aquashot z dodatkiem kwasu mlekowego i kwasu hialuronowego, który usunie resztki makijażu i zanieczyszczeń, a jednocześnie nie podziała na skórę wysuszająco i ściągająco. Żel wystarczy tylko wmasować w zwilżoną skórę twarzy, a następnie spłukać pod bieżącą, letnią wodą. Skórę twarzy należy myć dokładnie i okrężnymi ruchami, "rozmasowując" ją delikatnie przez ok. 30-60 sekund. Cery nie należy myć za pomocą środków, które mocno się pienią lub wydają się działać na skórę zbyt agresywnie (przesuszająco, ściągająco itp.), bo mogą one doprowadzić do powstania podrażnień.

Co kilka dni warto też przeprowadzić enzymatyczny lub mechaniczny peeling twarzy. W ten sposób usuniemy martwe komórki naskórka, a także łój i zanieczyszczenia (takie jak np. składniki pyłów zawieszonych typu PM2,5 oraz PM10) odkładające się w porach. Peelingi we wszystkich odmianach i rodzajach kupimy dziś oczywiście w drogeriach czy aptekach, ale możemy je też przygotowywać w domowym zaciszu. Najprostszy, stosunkowo łagodny peeling uzyskamy mieszając z sobą np. mleko, miód, wodę i gruboziarnisty cukier.

Na koniec: nawilżanie

Po tym, jak twarz umyjemy i poddamy ewentualnemu peelingowi, powinnyśmy ją dokładnie spłukać pod letnią, bieżącą wodą. Cerę trzeba następnie dokładnie, ale delikatnie, osuszyć za pomocą ręcznika z puszystej bawełny lub mikrofibry. Wystarczy, że ręcznik będziemy po prostu przykładać do twarzy - pocieranie może ją dodatkowo podrażnić. Pamiętajmy również o tym, aby ręcznik do twarzy regularnie wymieniać i prać w 60 stopniach Celsjusza, bez dodatku płynu do płukania i z użyciem łagodnych detergentów.

Na osuszoną skórę twarzy należy na koniec nałożyć krem - najlepiej za pomocą okrężnych ruchów (krem możemy także delikatnie wmasować lub wklepać). Odpowiednio dobrany kosmetyk, zawierający np. kwas hialuronowy i inne składniki znane ze swej skuteczności (niacynamid, betaninę, alantoinę, d-pantenol czy wyciąg z alg itp.) nawilży, odżywi i ujędrni skórę, przywracając jej elastyczność i zapobiegając powstawaniu podrażnień. Takimi właściwościami charakteryzują się np. produkty z linii Soraya Aquashot, oparte na lekkich, przyjaznych dla skóry składnikach, które nie zatykają porów, a do tego szybko się wchłaniają i nie pozostawiają na powierzchni ciała nieprzyjemnie tłustego filmu.

Pielęgnacja potreningowa

Zaznaczyliśmy wcześniej, że skórę twarzy należy oczyszczać od jednego do dwóch razy dziennie. Są jednak od tej zasady wyjątki. Jednym z nich jest potreningowa pielęgnacja skóry twarzy, konieczna do zachowania jej zdrowego, promiennego wyglądu. Trzeba bowiem podkreślić, że pot wytwarzany w czasie wysiłku fizycznego stanowi bardzo dobrą pożywkę dla bakterii, drożdży czy grzybów. Niektóre jego składniki - mocznik, amoniak, kwas moczowy - sprzyjają także powstawaniu podrażnień i zmian trądzikowych.

Nadmiaru potu warto pozbywać się już w trakcie treningu, przecierając czoło i twarz miękkim, chłonnym ręcznikiem. Do potreningowej pielęgnacji skóry twarzy warto używać specjalnych, silikonowych szczotek myjących, które pozwolą skutecznie usunąć pot, sebum, martwy naskórek czy rozmaite zanieczyszczenia (kurz, pyły itp.).

Artykuł powstał we współpracy z marką Soraya.

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy