Reklama

Szybka pomoc w nagłych wypadkach. Co zrobić, gdy skaleczysz lub otrzesz stopy?

Latem nasze stopy są zazwyczaj bardziej narażone na drobne skaleczenia i otarcia. Lekkie obuwie takie, jak sandały czy klapki nie w pełni osłaniają stopę przez co jest ona podarna na urazy. Ciepłe dni zachęcają do długich spacerów i pieszych wędrówek, podczas których łatwo o bolesne otarcia. Jak postępować w przypadku drobnych skaleczeń?

Odpowiednio dobrane obuwie może w znacznym stopniu obniżyć ryzyko urazów podczas wycieczek czy spacerów, ale nawet przy zachowaniu ostrożności latem trudno je całkowicie wykluczyć, zwłaszcza przy aktywnym trybie życia. Choć drobne skaleczenia i otarcia nie wydają się groźne, to mogą okazać się bardzo bolesne i wymagają odpowiedniego postępowania, które zapobiegnie powiększeniu się rany i wdaniu się zakażenia.

Reklama

Oczyść i zdezynfekuj ranę

Aby zapobiec zakażeniu, postaraj się jak najdokładniej oczyścić ranę, posługując się sterylnym gazikiem i wodą utlenioną lub płynem odkażającym. W przypadku drobnych otarć i ran wystarczy przemycie czystą wodą. Jeśli skaleczenia są większe - po odkażeniu dobrym pomysłem będzie zastosowanie maści z antybiotykiem. Nigdy nie odkażaj otwartych ran spirytusem, ponieważ może on uszkodzić tkanki. Pamiętaj o tym, aby wyposażyć swoją apteczkę w niezbędne artykuły przed wyjazdem na wakacje czy wyruszeniem na dłuższą wędrówkę.

Załóż opatrunek

Zabezpiecz ranę za pomocą plastra tak, aby brud i bakterie nie miały do niej dostępu. Opatrunek nie tylko chroni skaleczone miejsce przed drobnoustrojami, ale również zabezpiecza przed urazami mechanicznymi, które mogą spowodować na przykład dalsze powiększanie się otarcia.

W przypadku otarć nie warto zwlekać z zastosowaniem plastra. Najlepiej zastosować go profilaktycznie, gdy tylko poczujemy dyskomfort, ale jeszcze zanim naskórek zostanie naruszony. Tak zastosowany plaster zapobiegnie powstawaniu otarcia. Zestaw plastrów powinien być nie tylko częścią wyposażenia apteczki - najlepiej zawsze mieć kilka plastrów przy sobie.  Do ażurowych sandałków czy eleganckich szpilek możemy użyć plastrów w naturalnym kolorze ciała - nie będą się rzucać w oczy jednocześnie zapewniając ochronę.

Pamiętaj o zmianie opatrunku przynajmniej raz dziennie. W przypadku zamoczenia, zabrudzenia lub uszkodzenia plastra, zmień go najszybciej jak to możliwe.

Większe rany i skaleczenia

W przypadku większych ran najważniejszym krokiem będzie zahamowanie krwawienia. Warto wtedy usiąść i unieść stopę jak najwyżej, a jeżeli to nie pomoże zastosować opatrunek uciskowy. Po zatamowaniu krwawienia ranę dezynfekujemy i zabezpieczamy plastrem. Jeśli krwawienia nie udaje się zatrzymać, konieczna będzie pomoc lekarza. Pomoc medyczna będzie także niezbędna w przypadku ran, w których utkwiło ciało obce (jeśli nie jesteśmy w stanie go usunąć) np. szkło oraz ran bardziej rozleglych/głębszych, które będą wymagały nałożenia szwów. 

Jeśli rana źle się goi, widoczne są ślady zakażenia, ropienie, opuchnięcie, zaczerwienienie, również należy zgłosić się do lekarza.

Jak się zabezpieczyć?

Wielu urazów (nie tylko otarć i skaleczeń, ale też np. skręceń) możemy uniknąć stosując odpowiednie środki zapobiegawcze. Przed wakacjami warto pamiętać o szczepieniach przeciw tężcowi. Kupując buty, nie kierujmy się jedynie względami estetycznymi, ale i wygodą. Zawsze należy dostosowywać obuwie do planowanej aktywności. Na spacer po lesie czy skalistym podłożu lepiej wybrać buty, które osłonią stopę. Wędrówki górskie wymagają specjalistycznego obuwia. Podczas kąpieli w naturalnych akwenach (szczególnie o kamienistym dnie) lekkie obuwie, takie jak tenisówki, pomoże zabezpieczyć stopy przed skaleczeniami o kamienie, kawałki szkła czy inne przedmioty.

Nowe buty dobrze jest "rozchodzić" zanim założymy je na całonocne tańce lub długi spacer. Wybierając się na wakacje lub na dłuższą wycieczkę dobrze jest zabrać ze sobą apteczkę z przynajmniej podstawowym wyposażeniem. Na co dzień wystarczy mieć ze sobą zestaw plastów, dzięki któremu możemy zabezpieczyć rany i drobne otarcia, udzielając sobie najbardziej podstawowej pomocy. 

materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama