Reklama

Przestrzeń coworkingowa dla przedsiębiorczych kobiet

Wiele osób pracę kojarzy wyłącznie z przykrą koniecznością, jednak pięcie się po szczeblach kariery nie zawsze musi być nudne i wyczerpujące. Co zrobić, by praca była przyjemnością a nie tylko obowiązkiem?

Chyba każda kobieta kiedyś marzyła o tym, by porzucić etat i zacząć robić coś, co przyniesie jej radość. Wiele rzeczy może doprowadzić cię do szału: szef zamknięty na nowe pomysły, konieczność wstawania na konkretną godzinę czy po prostu kłótnia z koleżanką z biura. Często zagryzasz wtedy zęby i robisz co do ciebie należy, marząc o wakacjach na Malediwach. Czy praca musi tak wyglądać?

Piękno freelancingu

Choć do niedawna freelancing był traktowany głównie jako źródło dodatkowych przychodów, coraz więcej osób porzuca pracę na etacie na rzecz własnej działalności. Takie rozwiązanie ma wiele plusów: sama dobierasz klientów, negocjujesz warunki współpracy i wdrażasz własne pomysły. Nie musisz męczyć się z irytującym kierownikiem i nie jesteś zależna od innych pracowników. Brzmi jak bajka, prawda?

Reklama

Jeśli dodać do tego nienormowany czas pracy i możliwość wykonywania swoich obowiązków z każdego zakątka Ziemi, większość w myślach już składa wypowiedzenie. Zwłaszcza, że do pracy jako freelancer potrzebujesz jedynie porządnego, wydajnego laptopa i mnóstwa dobrych pomysłów. W czym w takim razie tkwi haczyk?

Niestety, własna działalność nie zawsze wygląda tak kolorowo. Praca z domu bardzo szybko zaczyna dawać się we znaki. Wielu wolnych strzelców narzeka na brak kontaktu z ludźmi, a siedzenie w czterech ścianach sprawia, że cały czas czują się, jakby byli w pracy. W takim trybie ciężko jest naprawdę odpocząć. Po jakimś czasie pojawia się tęsknota za poranną kawą wypitą w towarzystwie współpracowników.

Często także nie ma możliwości skoncentrowania się na obowiązkach we własnym mieszkaniu. Płaczące dzieci, grający telewizor czy szczekający za ścianą pies sąsiada - to wszystko doprowadza do rosnącej frustracji i uniemożliwia efektywną pracę. Na szczęście jest na to sposób!

Razem i osobno

Dla osób, którym ciężko jest pracować w domu, doskonałym rozwiązaniem będzie przestrzeń coworkingowa. Co to takiego?

Przestrzeń coworkingowa łączy w sobie niemal wszystkie zalety etatu i freelancingu. Nie musisz obawiać się o brak spokojnego miejsca do pracy i kontaktów towarzyskich, a jednocześnie wciąż masz wolną rękę i sama decydujesz o tym, jak wygląda twoja praca.

Chodzi o to, by wraz z grupą wolnych strzelców wynająć pomieszczenie biurowe, w którym będziesz pracować nad własnymi projektami, ale w towarzystwie innych osób. Masz możliwość kontaktu z ludźmi, jednocześnie nie rezygnując z wolności, jaką daje ci działalność, a po powrocie do domu możesz odpocząć, nie myśląc o obowiązkach. Jak zorganizować przestrzeń coworkingową?

Jak zacząć?

W dużych miastach znalezienie odpowiadającej ci przestrzeni coworkingowej nie powinno być problemem. Specjalne biura dla freelancerów umożliwiają pracę w wybranym przez ciebie trybie. Możesz wynająć biurko na kilka godzin w tygodniu lub wykupić pełny abonament. Dzięki temu nie musisz przejmować się organizacją. Wystarczy ci wydajny laptop do pracy i kubek na kawę, a wszystkim innym zajmie się biuro.

"Osoby decydujące się na pracę w przestrzeni coworkingowej, nie tylko zmieniają rynek pracy, ale równocześnie mają ogromny wpływ na wygląd nowych sprzętów, redefiniując pojęcie "mobilnego biura". Ze względu na rosnące w popularność trendy coworkingu (ponad 1,2 miliona osób globalnie w 2017 roku) oraz pracy zdalnej (nawet do 85% millenialsów zainteresowanych taką formą zatrudnienia), producenci laptopów tacy jak ASUS stawiają przede wszystkim na wydajność w mobilnej formie. Narzędzia pracy są kluczowe i decydują zarówno o naszej efektywności, jak i komforcie pracy.  Lekki, ale wydajny i długo działający sprzęt, który umożliwi pracę z dowolnego miejsca, o dowolnej porze jest niezbędny." - komentuje Paulina Michalik, Senior Marketing Specialist w firmie ASUS Polska.

Problem pojawia się w mniejszych miastach, gdy samodzielnie musisz znaleźć miejsce i chętnych towarzyszy. Musisz włożyć nieco wysiłku, by wynająć odpowiedni lokal i wyszukać freelancerów, którzy będą chcieli dzielić wspólną przestrzeń. Chętnych znajdziesz między innymi na lokalnych grupach w mediach społecznościowych.

W takim wypadku to na ciebie może spaść odpowiedzialność, by zapewnić potrzebne sprzęty - biurka, krzesła, a także ekspres, mikrofalę czy lodówkę dla wszystkich pracowników. Przy odrobinie szczęścia bez problemów znajdziesz jednak biuro, które zapewni ci wszystko, czego potrzebujesz.

Praca freelancera może zagwarantować ci wolność, której próżno szukać na etacie. Niestety, we własnym domu często nie ma warunków, by pogodzić obowiązki zawodowe z odpoczynkiem w czasie prywatnym. Rozwiązaniem tego problemu jest wynajęcie miejsca w przestrzeni coworkingowej, w której oderwiesz się od prywatnych spraw i bez problemu zorganizujesz swoją pracę, nie rezygnując z kontaktów z ludźmi.

 

Artykuł powstał przy współpracy z firmą ASUS.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama