Reklama

Botoks vs krem i pielęgnacja

Każda kobieta chciałaby zatrzymać czas na tak długo, jak to tylko możliwe. Z pomocą przychodzą nam nauka i nowoczesne zabiegi w gabinetach medycyny estetycznej lub osiągnięcia współczesnej kosmetologii.

Coraz częściej decydujemy się na bardziej inwazyjne rozwiązania w pielęgnacji, ale dla pań, które pozostają sceptyczne wobec głębokiej ingerencji w ciało, koncerny kosmetyczne i farmaceutyczne przygotowały inne, bardzo skuteczne rozwiązania. Na co się zdecydować i jak pielęgnować ciało, by przez lata cieszyć się jego  młodzieńczym wyglądem?

Jak działa botoks?

Specjaliści od urody nazywają używanie botoksu w pielęgnacji mianem "lunchowego zabiegu", ze względu na prostotę wykonania oraz braku poważniejszych skutków ubocznych. Niemniej jednak cały proces opiera się na dotarciu do najgłębszych warstw skóry i mięśni, dlatego wszystkim niedoświadczonym kobietom zaleca się zarezerwowanie dodatkowego czasu, zwłaszcza wtedy, gdy mamy jeszcze obiekcje co do bezpieczeństwa całego procesu. Zwykle lekarz dermatolog przeprowadza z nami dokładny wywiad, dzięki któremu możliwa jest ocena, czy w danej sytuacji jesteśmy w pełni predysponowane do zabiegu.

Reklama

Na czym właściwie polega zabieg? Botoks to inaczej toksyna botulinowa (jad kiełbasiany), który służy, najprościej rzecz ujmując, do "rozprężania" zbyt napiętych partii mięśni. Początkowo wykorzystywano go do leczenia zeza lub w skomplikowanych przypadkach medycznych (np. dziecięce porażenie mózgowe), z czasem jednak zaczęto dostrzegać pozytywny wpływ botoksu na wygładzenie zmarszczek mimicznych.

Działanie botoksu można porównać do blokera mimiki twarzy. Substancja wstrzyknięta w odpowiedni fragment mięśnia twarzy sprawia, że konkretne miejsce jest mniej podatne na impulsy nerwowe, a co za tym idzie - nie tworzą się zmarszczki mimiczne tak charakterystyczne dla mimiki twarzy w okolicach oczu czy czole. Efekt zakłócenia przesyłania impulsów nerwowych utrzymuje się przez około 6-8 miesięcy. Po tym czasie cały zabieg należy powtórzyć.

Czy ostrzykiwanie mięśni botoksem jest bolesne? W zabiegu stosuje się znieczulanie lodem, ale kobiety regularnie stosujące zabieg twierdzą, że chwilowy ból podczas ukłucia jest naprawdę znikomy. Do przeciwwskazań do poddania się zabiegowi zaliczamy m.in. menstruacja, przyjmowanie leków, stany zapalne w organizmie, ciąża lub karmienie piersią.

Odmładzanie z wykorzystaniem botuliny nie jest pozbawione wad (choć negatywne skutki uboczne występują rzadko). Do najczęstszych pozabiegowych komplikacji należą bóle głowy, twarzy, problemy z mimiką twarzy, zaczerwienie lub obrzęk skóry, efekt opadającej powieki (w momencie, gdy podamy zbyt dużą dawkę toksyny lub wkłujemy się w nieodpowiednie miejsce). Po latach stosowania botoksu tkanki skórne i mięśnie twarzy mogą również "uodpornić się" na działanie substancji (ostrzykiwane fragmenty po prostu przyzwyczajają się do jego działania), dlatego z biegiem czasu zabieg może nie przynosić oczekiwanych rezultatów.

Botoks to względnie młody wynalazek. Pierwotnie używano go w latach 70 i 80 XX wieku. Służył głównie pacjentom cierpiącym z powodu zeza, kurczu powiek i twarzy, czy w leczeniu nadpotliwości. Jego właściwości wykorzystywane są również do niesienia ulgi dzieciom z porażeniem mózgowym w przypadku dolegliwości związanych z nadmierną spastyczności.

Krem zamiast botoksu?

Na rynku kosmetycznym coraz częściej pojawia się alternatywa dla bardziej skomplikowanego zabiegu ostrzykiwania twarzy w postaci kremów z formułami wpływającymi na wygładzanie i zapobieganie powstawaniu nowych zmarszczek. To doskonałe rozwiązanie dla kobiet, które obawiają się głębokiej ingerencji w tkanki skórne i z rezerwą podchodzą do stosowania zabiegów medycyny estetycznej.

Ponadto, nowoczesne kosmetyki - o ile nie jesteśmy uczuleni na któryś z pielęgnacyjnych składników - nie powodują żadnych skutków ubocznych, a długotrwała pielęgnacja od najwcześniejszych lat pozwala zachować na dłużej gładką, ujędrnioną cerę, bez cienia zmarszczek mimicznych. Twarz wygląda nie tylko młodo, ale również naturalnie.

Jakich składników liftingujących warto zatem szukać w kremach do codziennej pielęgnacji? Kosmetyki odmładzające to przede wszystkim kompleks napinających właściwości, które nie docierają do mięśni, ale działają na powierzchni skóry, dając efekt wygładzenia i jędrności. Sprzymierzeńcem w walce o młodą skórę twarzy jest dodatek wyciągu z perły, dzięki któremu uzyskujemy optyczny efekt rozświetlenia i natychmiastowego spłycenia zmarszczek mimicznych.

Niezastąpiony w skutecznym nawilżaniu jest kwas hialuronowy. Kombinacja tych składników, wzbogacona np. witaminą E świetnie odżywia, napina i uelastycznia struktury tkanek skórnych nawet w głębszych warstwach. Ważne, by w pielęgnacji cery zachowywać systematyczność i konsekwencję - wtedy pierwsze efekty kuracji zauważymy już po kilku tygodniach.

INTERIA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama