Reklama

Budowanie więzi z kotem

Dawno minęły czasy, gdy kot był wyłącznie pogromcą mieszkających w gospodarstwie myszy. Dziś naszych podopiecznych traktujemy jak członków rodziny – dbamy o odpowiednio zbilansowane posiłki, regularnie odwiedzamy gabinety weterynaryjne i poświęcamy sporo czasu na zabawę.

Dawno minęły czasy, gdy kot był wyłącznie pogromcą mieszkających w gospodarstwie myszy. Dziś naszych podopiecznych traktujemy jak członków rodziny – dbamy o odpowiednio zbilansowane posiłki, regularnie odwiedzamy gabinety weterynaryjne i  poświęcamy sporo czasu na  zabawę.
/.

Jak pielęgnować relację z naszym ulubieńcem i co zrobić, kiedy zwierzak buntuje się przeciwko regułom panującym w naszej rodzinie?

Socjalizacja od najmłodszych lat

Najlepsze efekty wychowawcze osiągniesz przygarniając kociaka (powinien spędzić z mamą ok. 12-14 pierwszych tygodni życia). Maluch szybko nauczy się panujących w domu reguł i bez problemu przejdzie trening czystości, czyli nauczy się załatwiać do kuwety. Dzieci, zarówno młodsze, jak i starsze, również chętniej zajmą się uroczym kociakiem, który jest skory do zabawy i pieszczot.  Pamiętaj o tym, by poświęcać maluchowi jak najwięcej czasu. Bierz go na ręce, często sadzaj na kolanach, głaszcz i żywo reaguj na jego próby kontaktu. Nigdy jednak nie pozwalaj, aby kociak polował na twoje ręce czy nogi. Gdy zaczyna drapać lub gryźć podsuwaj mu zabawki i nie zachęcaj do "polowania na siebie". Masz możliwość przygarnięcia drugiego kota lub rodzeństwa? Nie wahaj się ani chwili! Zwierzaki, które mają towarzystwo, łatwiej znoszą nieobecność opiekuna.

Reklama

Jeśli opiekujesz się starszym zwierzęciem, na dodatek wycofanym lub przestraszonym, musisz uzbroić się w cierpliwość. Kota nie należy do niczego zmuszać, ponieważ jeśli poczuje się zagrożony, może zareagować agresją (drapać lub gryźć). Na szczęście możesz skorzystać z kilku prostych trików, które sprawią, że ulubieniec szybciej zaaklimatyzuje się w twoim domu.  

Nagrodę podano do stołu

Mówi się, że droga do serca, także kociego, prowadzi przez żołądek.  Jeśli pragniesz nauczyć swojego pupila przychodzenia na zawołanie lub rozpoznawania zabawek (tak, koty to potrafią), staraj się trenować przed posiłkiem. Miska z porcją pysznego jedzenia będzie dla niego najlepszą nagrodą. Zwykle po optymalnym posiłku kot ląduje na wygodnym posłaniu i czyści futro, by wreszcie mógł oddać się słodkiej drzemce.

Podczas jedzenia powtarzaj imię kota. Zadbaj o to, by wymawiane przez ciebie słowo kojarzyło mu się z czymś przyjemnym. Zachęcanie do aktywności jedzeniem to najstarszy sposób na poskromienie nawet najbardziej zbuntowanych zwierząt. Zadbaj o to, by zawsze mieć pod ręką kocie przekąski, które twój kot ubóstwia ponad wszystko.

Wspólna zabawa z indywidualistą

Wspólne chwile spędzone na przyjemnościach zbliżają nie tylko ludzi. Nie żałuj swojemu ulubieńcowi długich godzin zabawy, staraj się urozmaicać mu czas tak długo, jak to tylko możliwe (i jak długo kot chce się bawić). Pomimo jego kociej, nieco zmiennej natury, zwierzak łaknie twojego zainteresowania codziennie. Pamiętaj jednak, że jeśli twój kot lubi gonić za punktem świetlnym (puszczanie zajączków lub laserowy pointer), nie bawić się z nim w ten sposób zbyt długo (najwyżej 2 minuty) gdyż niemożliwość złapania ofiary jest dla niego bardzo frustrująca i prowadzić do nadmiernej nerwowości.

Przede wszystkim warto wykorzystać kocie zamiłowanie do łowiectwa i wybrać zabawki, które dadzą twojemu ulubieńcowi namiastkę polowania. Plastikowe myszki na sznurkach, smakołyki zamknięte w małych kuleczkach, piłeczki z dzwonkami - w sklepach zoologicznych znajdziesz wiele zabawek przeznaczonych wyłącznie dla kotów. Nigdy nie zostawiaj zabawek ze sznurkiem do dyspozycji kota, kiedy nie ma cię w domu, gdyż w niefortunnych sytuacjach kot może się udusić. Ale zabawa ze zwierzakiem to nie tylko podsuwanie mu szeleszczących gadżetów. Możecie na przykład pobawić się w chowanego. Kot szybko zorientuje się, że musi podążać za swoim właścicielem, a jeśli dodatkowo będziesz miał w dłoni smakołyk, chętniej  będzie cię szukał.

Zwykłe gonitwy po całym domu mogą być nie lada rozrywką i dla zwierzaka, dla i twoich dzieci. Pamiętaj, że czas spędzony z  ukochanym zwierzakiem rozładowuje stres, wzmacnia rodzinne więzi i pomaga oderwać się od codziennych problemów.


.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama