Reklama

5 zasad idealnego prasowania

Wielu z na nie lubi prasować, szczególnie gdy mamy w swojej szafie ubrania, z których usunięcie zagnieceń nie jest łatwą sprawą. Zamiast wymieniać garderobę lub unikać ulubionych tkanin, lepiej zaufać ekspertom. Dzięki naszym sprawdzonym radom uporasz się z tym łatwiej, niż myślisz.

Wielu z na nie lubi prasować, szczególnie gdy mamy w swojej szafie ubrania, z których usunięcie zagnieceń nie jest łatwą sprawą. Zamiast wymieniać garderobę lub unikać ulubionych tkanin, lepiej zaufać ekspertom. Dzięki naszym sprawdzonym radom uporasz się z tym łatwiej, niż myślisz.
/123RF/PICSEL

Odpowiednia temperatura

Zanim zaczniesz prasować, ustaw odpowiednią temperaturę. W pierwszej kolejności spójrz na metki i sprawdź zalecenia producenta. W przypadku materiałów mieszanych zawsze wybieraj temperaturę najniższą ze wskazanych. Jeśli nie ma metki, a ty nie jesteś pewna, jaka temperatura jest właściwa, pamiętaj, aby zrobić próbę na niewielkim skrawku tkaniny (najlepiej mało widocznym, ponieważ zawsze istnieje ryzyko, że delikatnie przypalisz materiał).

Temperatura zależy oczywiście od rodzaju tkaniny, z jakiego została wyprodukowana odzież:

Reklama

nylon: 60 - 90°C

stylon: 60 - 90°C

wiskoza: 90 - 120°C

jedwab: 90 - 120°C

wełna: 120 - 150°C

bawełna: 150 - 180°C

len: 180 - 220°C

Dobranie odpowiedniej temperatury to połowa sukcesu. Niektóre żelazka nagrzewają się powoli - im mocniejsze, tym czas będzie krótszy. Musimy dać im trochę czasu, ponieważ, oprócz stopy, nagrzewa się również znajdującą się w środku woda. Są osoby które, zamiast czekać aż żelazko osiągnie optymalną temperaturę, przechodzą natychmiast do działania. Niestety, to nic nie da. Nawet gdy wykonasz 10 posuwistych ruchów, bluzka wciąż będzie pognieciona. 

Czysta woda do żelazka                                              

Jaką wodą uzupełnić zbiornik żelazka? Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie wody z kranu, ponieważ jest naturalna, nie posiada barwników ani związków mineralnych, które mogą przyczynić się do zniszczenia ubrania bądź zużycia żelazka.

Jeżeli woda w kranie jest twarda i osadza się kamień, warto zmieszać ją z wodą odmineralizowaną lub destylowaną. Bardzo często wody te chronią żelazka przed osadzaniem się kamienia.

Dobra strona prasowania

Czarne i ciemne ubrania najlepiej prasować na lewej stronie, aby uniknąć połysku na tkaninach. Cienki batyst, etamina, pika bawełniana i ciemne bawełny również prasuje się na lewej stronie. Podobnie możesz postąpić z jedwabiem - lepiej się wówczas prostuje. Jednak tu trzeba uważać, ponieważ prasowany na lewej stronie, traci nieco swój połysk.

Zanim zaczniesz prasować rzeczy z aksamitu, zwilż materiał na lewej stronie i prasuj w powietrzu mocno naciągnięty (podczas takiego prasowania będziesz potrzebowała pomocy któregoś z domowników). Wełnę prasujemy na prawej stronie przez inny materiał, najlepiej przez lniane płótno.

Wieszaki i spinacze

Ubrania, zarówno po praniu kiedy są jeszcze mokre, jak i po prasowaniu, warto powiesić na wieszaku. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych zagnieceń.

Wieszanie mokrych ubrań na wieszakach nie jest w Polsce szczególnie popularne, niemniej jednak to świetny sposób na ułatwienie sobie prasowania. Ubrania są odpowiednio naciągnięte, a zagniecenia, które powstały w czasie prania, zdążą się rozprostować. Rób podobnie z ubraniami już uprasowanymi, pojedynczo rozwieszając je na wieszaku - możesz być pewna, że ciężka praca, którą właśnie wykonałaś, nie pójdzie na marne.

Dobrym pomysłem jest podpięcie plis i zakładek za pomocą spinaczy do bielizny. Dzięki temu zachowasz naturalny kształt i fason ubrania.


Odpowiedni sprzęt

Na koniec najważniejsze: żelazko i deska do prasowania to podstawa. Jeśli mają służyć przez długie lata, warto dobrze przemyśleć ten zakup.

Kupując deskę, zwróć uwagę na kilka podstawowych rzeczy. Wybierz tę z regulowaną wysokością i ze specjalnym stojakiem na żelazko. Ciekawym i przydatnym rozwiązaniem jest pokrycie deski odbijające temperaturę - ułatwisz sobie zadanie, gdyż ubrania będą prasowane z obu stron jednocześnie. Jeśli twoja deska nie ma takiej funkcji, rozłóż folię aluminiową pod materiałem do prasowania. Aluminium odbijając ciepło żelazka, skutecznie wygładzi jednocześnie drugą stronę ubrania.

Zanim kupisz nowe żelazko porównaj kilka modeli. Wybór jest naprawdę ogromny: żelazka bezprzewodowe, tradycyjne, generatory pary. Zastanów się, czego potrzebujesz. Zwróć uwagę na materiał, z jakiego wykonana jest stopa i jaki ma kształt - to od niej zależy, czy będzie nam się wygodnie prasować i czy żelazko nie będzie przywierać do materiału. Sprawdź też moc żelazka. W tym przypadku zasada jest dość prosta - im większa moc, tym szybciej nasze żelazko się nagrzeje.

Świetnym uzupełnieniem tradycyjnego żelazka jest urządzenie parowe tzw. Steamer do ubrań. Jest niezastąpiony szczególnie dla tych osób, które nie chcą martwić się o temperaturę przy swoich delikatnych tkaninach, wywracaniu ubrań na lewą stronę czy wyciąganiu deski w przypadku nawet najmniejszych poprawek. Nie we wszystkim zastąpi żelazko, ale doskonale wygładzi zagniecenia i dotrze tam, gdzie stopa żelazka się nie wciśnie.

Jeśli posiadasz w swojej szafie dużo delikatnych, wymagających materiałów (tiulowe spódnicy, bluzki z falbankami i cekinami, jedwabnej sukienki, wełniane swetry czy grube marynarki) koniecznie zainwestuj w taką parownicę do ubrań. Działa na zasadzie ciągłego strumienia pary, która wnika w tkaninę, zmiękcza i rozprostowuje włókna - w ten sposób wygładza i nadaje ubraniom odpowiednią formę. Nie zostawia błyszczących plam czy zaprasowań i jest bezpieczna nawet dla najdelikatniejszych tkanin, a dodatkowo nie musisz rozkładać deski do prasowania.

Idealnie sprawdzi się w przypadku ostatnich poprawek, nawet tuż przed wyjściem z domu. Co ważne - para jest na tyle silna, aby pozbyć się z ubrań bakterii i nieprzyjemnych zapachów, a tym samym nie musimy już prać swoich marynarek czy swetrów po jednym założeniu.

Styl.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy