Reklama

Sprawdzone sposoby na biały uśmiech, walkę z kamieniem i triki na świeży oddech

Dowiedz się, jakie produkty mogą zabarwić zęby, jak zapobiegać tworzeniu się płytki nazębnej i co odpowiada za nieprzyjemny zapach z ust.

Zaniedbane zęby na pewno nie dodają uroku. Niestety nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja jamy ustnej. Zapominamy o stosowaniu nitki do czyszczenia zębów i płynów do płukania oraz o myciu języka. Nie każdy też wie, że szczoteczka szczoteczce nierówna - zwykła szczoteczka w zestawieniu z elektryczną lub soniczną wypada bardzo słabo. Na co więc zwrócić uwagę przy pielęgnacji jamy ustnej?

Reklama

Biały uśmiech

Perłowe zęby zdobią uśmiech, dlatego niemal każdy marzy o tym, by je nieco rozjaśnić i poprawić ich wygląd. Istnieje na to wiele sposobów. Większość metod domowego wybielania co prawda przynosi efekty, ale jednocześnie osłabia szkliwo, doprowadzając do jego uszkodzenia i nadwrażliwości zębów, dlatego odradza się tego typu eksperymenty.  Eksperci z London Tooth Whitening Centre ostrzegają wprost, że wybielające "samoróbki" z sody oczyszczonej lub węgla podrażniają szkliwo i wystawiają je na działanie kwasów.

Na początku warto spróbować przejść na tzn. białą dietę. Zakłada ona wykluczenie lub ograniczenie produktów, które mogą zabarwiać szkliwo. Należy do nich kawa, czarna herbata, papierosy, czerwone wino i ciemne soki, a także buraki. Dentyści zapewniają, że jeśli zaczniemy spożywać produkty o jasnych kolorach, wkrótce i nasze zęby rozjaśnią się o parę tonów.

Mocnych przebarwień nie pozbędziemy się już tak łatwo. Jeśli kolor zębów pozostawia wiele do życzenia, najlepiej wybielić je w gabinecie stomatologicznym. Nowoczesne metody są całkowicie bezpieczne dla szkliwa. Obecnie stosowane preparaty działają nawet łagodniej niż kwasy zawarte w produktach, które jemy na co dzień, z tym że oczywiście te drugie nie mają właściwości wybielających. Dla utrzymania efektu tego zabiegu dentystycznego należy przez co najmniej tydzień stosować białą dietę i zaopatrzyć się w dobrą szczoteczkę soniczną.

Zęby bez kamienia

Kamień nazębny powstaje zazwyczaj w miejscach, do których najtrudniej dotrzeć szczoteczką, czyli między zębami, na powierzchni żującej zęba, w okolicach szyjek zębowych i na wszelkich nierównościach na powierzchni szkliwa. Bardzo często występuje również w okolicy ujść ślinianek zachodzących na siebie zębów. Odkładaniu się płytki sprzyja palenie papierosów, spożywanie dużych ilości słodyczy czy nieprawidłowa higiena jamy ustnej. W miejscach, do których nie docierają włoski szczoteczki, pozostaje miękki nalot, którzy z czasem się nawarstwia i mineralizuje. W efekcie tworzy się tam kamień.  

Usuwanie kamienia nazębnego jest dużo trudniejsze niż prawidłowa higiena jamy ustnej, dlatego, by tego uniknąć, lepiej dokładnie myć zęby szczoteczką elektryczną, używać nitki i płynu do płukania. Istnieją również przekąski, które pomagają czyścić zęby, dlatego, gdy nie mamy możliwości umycia ich po posiłku szczoteczką, by pozbyć się nalotu można zjeść jabłko, marchewkę lub garść orzechów. Jeśli jednak dojdzie do zakamienienia zębów, w ramach ubezpieczenia w NFZ stomatolog usunie go bezpłatnie.

Nieprzyjemny

Nieprzyjemny zapach z ust potrafi uprzykrzać życie. Nie zawsze odpowiedzialne za to są choroby zębów, dlatego, jeśli dentysta nie wykaże próchnicy, należy sprawdzić, czy zapach nie jest spowodowany chorobami żołądka, zatok lub cukrzycą. Najczęściej przyczyna przykrego oddechu leży w obrębie jamy ustnej i jest wynikiem zachodzących tam procesów bakteryjnego rozkładu resztek jedzenia. W tylnej  części języka tworzy się tzw. biofilm. Czynnikiem sprzyjającym rozwojowi biofilmu, który wytwarza nieprzyjemny zapach jest powierzchnia języka, gdzie mogą zalegać resztki pokarmowe i ulegają gniciu. Specyficzny zapach utrzymujący się parę godzin po zjedzeniu cebuli lub czosnku, a także po kawie i papierosach nie powinien nas dziwić.

Na szczęście zazwyczaj problem można łatwo rozwiązać. Doraźnie pomoże guma do żucia, jeśli jednak przypadłość się utrzymuje, należy zwrócić uwagę na nawodnienie organizmu - pić odświeżające lemoniady z miętą czy antybakteryjne napary z szałwii i rumianku. Warto również wyeliminować z diety słodycze i oczywiście odwiedzić stomatologa.

Przykry zapach z ust może być także symptomem refluksu żołądkowego, chorób zatok i innych zaburzeń metabolicznych, dlatego warto o nim porozmawiać przy okazji wizyty u lekarza rodzinnego.

Na utrzymanie zdrowych zębów wpływa również technika ich mycia  Należy pamiętać, że prawidłowa higiena nie powinna ograniczać się tylko do wyszczotkowania zębów. Powinniśmy po każdym myciu usuwać zbierający się na języku nalot, używać nitki dentystycznej, a na koniec najlepiej przepłukać jeszcze jamę ustną płynem.

Styl.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy