Reklama

Jak dbać o zęby, gdy masz aparat

Odpowiednia higiena jamy ustnej jest bardzo istotna, zwłaszcza u osób posiadających aparat ortodontyczny. Zalegające między zamkami resztki jedzenia są trudne do usunięcia i mogą powodować próchnicę. W dodatku znajdujący się na zębach aparat utrudnia pozbywanie się płytki nazębnej, a wraz z nią drobnoustrojów odpowiedzialnych za proces próchnicotwórczy. W jaki sposób zadbać o uzębienie mając aparat korygujący zgryz?

Odpowiednia szczoteczka to podstawa


Jedną z najważniejszych rzeczy jest wybór dobrej szczoteczki do zębów. Jeśli na co dzień używasz tradycyjnego modelu, będziesz potrzebował zaopatrzyć się w dodatkowe, specjalistyczne szczoteczki międzyzębowe i jednopęczkowe. Pomyśl o dobraniu szczoteczki przeznaczonej dla osób z aparatem, która nie uszkodzi jego elementów w trakcie szczotkowania i lepiej poradzi sobie z czyszczeniem powierzchni między zamkami.

Reklama

Również w przypadku szczoteczek elektrycznych możesz zakupić specjalne końcówki. Duże skupienie włosia na środku główki ułatwia czyszczenie powierzchni w pobliżu zamków aparatu, jednocześnie nie narażając jego konstrukcji na uszkodzenie. Używając szczoteczki elektrycznej pamiętaj o regularnym korzystaniu z pomocy irygatora, ponieważ nie gwarantuje ona dojścia do najtrudniej dostępnych powierzchni, a nieprawidłowe mycie szczoteczką elektryczną może uszkodzić dziąsła.

Idealnym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest szczoteczka soniczna, która doskonale poradzi sobie w czyszczeniu przestrzeni między zamkami aparatu. Delikatne działanie mikroskopijnych bąbelków nie uszkodzi konstrukcji oraz nie wpłynie drażniąco na dziąsła i szkliwo. Dzięki temu korzystając ze szczoteczki sonicznej nie musisz stosować irygatora i specjalistycznych szczoteczek międzyzębowych.

Prawidłowa dieta


Zaraz po założeniu aparatu ortodontycznego, stomatolog na pewno poinformuje cię o wszystkich zakazanych produktach. Na czas noszenia aparatu musisz zapomnieć o żuciu gumy (nawet tej bezcukrowej), a także o wszelkich łakociach, które mogą oblepić elementy konstrukcji, jak krówki czy cukierki karmelowe. Niestety, lista składników jest jeszcze dłuższa.

Stomatolodzy z Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego nie zalecają spożywania bardzo gorących potraw, dlatego lepiej, gdy będziesz ich unikać. Problematyczne są także produkty bardzo twarde, jak jabłka, marchewki, orzechy lub suchary.

Chcąc odpowiednio zadbać o zęby powinieneś wystrzegać się również rzeczy, które  sprzyjają rozwojowi próchnicy: słodkich oków, cukierków, a także napoi gazowanych. Miej w pamięci zalecenia  Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego i nie sięgaj po produkty, które mogą zmienić barwę niektórych elementów aparatu. Unikaj sosów chili, kurkumy, jagód, czarnej porzeczki, czerwonych buraków, a także kawy, herbaty oraz czerwonego wina. Na czas noszenia aparatu zrezygnuj również z palenia papierosów.

Częstotliwość szczotkowania


Posiadając aparat ortodontyczny szczotkowanie zębów dwa razy dziennie nie jest wystarczające. Ze względu na brak możliwości żucia gumy bezcukrowej po posiłku, która usuwa resztki jedzenia z przestrzeni międzyzębowej, powinieneś zwiększyć częstotliwość szczotkowania do około 5 razy na dobę.

Rano, zaraz po wstaniu, umyj zęby długo i bardzo dokładnie, a następnie po zjedzeniu śniadania szczotkuj przez krótki czas, by pozbyć się resztek posiłku. W połowie dnia oraz tuż przed położeniem się spać ponownie umyj dokładnie zęby, by pozbyć się osadu. W międzyczasie pamiętaj o krótkim szczotkowaniu po obiedzie.

Jeśli posiadasz aparat ortodontyczny, podstawą do odpowiedniej pielęgnacji jamy ustnej jest wybór właściwej szczoteczki do zębów. Umiejętne mycie i dobra higiena pomogą uniknąć najczęściej spotykanych problemów: przywierania płytki nazębnej do elementów aparatu oraz zalegania osadu i resztek jedzenia w trudnodostępnych miejscach.

Styl.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama