Reklama

50. urodziny: Nowy etap, nowe wyzwania

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu 50. urodziny były symbolicznym początkiem jesieni życia. Dziś ta granica przesunęła się o co najmniej dwie dekady. Jednak czy potrafimy to odpowiednio wykorzystać?

Druga młodość - to brzmi kusząco... Teoretycznie, można by spożytkować ten czas na podjęcie nowych aktywności, realizację pasji i samorozwój. W praktyce jednak niewiele Polek to robi. Jak wynika z badań prowadzonych w ramach projektu SHARE (Survey of Health, Ageing and Retirement in Europe), w których wzięło udział ponad 86 tys. osób po 50. roku życia z 19 krajów, dojrzali Polacy są mniej aktywni niż ich rówieśnicy w innych krajach, częściej narzekają też na swój stan zdrowia i sytuację finansową. Jak to zmienić?

Zmień pracę, załóż firmę

Reklama

Na skutek reformy emerytalnej czas pracy kobiet został wydłużony o 7 lat. To oznacza, że Polki będą pracować do 67. roku  życia. Jeśli więc masz 50 lat i nie jesteś zadowolona ze swojego obecnego zawodu, nie zadręczaj się wizją wykonywania go przez kolejne kilkanaście lat, tylko pomyśl nad jego zmianą.

Poszukiwanie pracy osobom 50+ ułatwiają rządowe programy i publiczne instytucje (szczegóły znajdziesz na stronie 50plus.gov.pl). Podobne zadania realizuje też kilka fundacji, takich jak Centrum Promocji Kobiet czy Fundacja Aktywizacji Zawodowej. Najłatwiej jest poszukać pomocy w urzędzie pracy. Jego pracownicy nie tylko pomagają w znalezieniu odpowiednich ofert, ale również organizują kursy podnoszące kwalifikacje.

Jeśli masz dość pracowania na czyjś sukces, pomyśl o założeniu własnej firmy. Inspiracji poszukaj w najbliższym otoczeniu. Lubisz szyć? Twoim ogródkiem zachwyca się całą rodzina? Ciasta, które pieczesz, nie mają sobie równych? Zacznij na tym zarabiać! Szyj ubrania na zamówienie i sprzedawaj je w internecie, uprawiaj ekowarzywa albo załóż firmę cateringową! Nie wiesz jak to zrobić? Niezbędne informacje otrzymasz w urzędzie pracy. Tam też możesz uzyskać pomoc w zgromadzeniu kapitału potrzebnego na jej otwarcie. I nie myśl, że na takim kursie będziesz jedyna. Chociaż w Polsce, w grupie wiekowej 55-64 lata, tylko co trzecia kobieta jest aktywna zawodowo, to na kursach, studiach podyplomowych i uniwersytetach trzeciego wieku, jest ich zdecydowanie więcej niż panów!

Wypowiedz się! Aktywny czas wolny kobiet 50+ -spośród autorek najciekawszych porad, wskazówek i opowieści rozlosujemy nagrody!

Zacznij uprawiać sport

Żeby zacząć trenować, wcale nie musisz mieć świetnej kondycji. Będąc dzieckiem nie przepadałaś za wf-em, a jako dorosła kobieta zawsze omijałaś siłownie szerokim łukiem? No to najwyższy czas zacząć!

Jeśli trudno ci się zmotywować do regularnego wysiłku, wybierz zajęcia grupowe. Ich poszukiwania możesz zacząć od najbliższej siłowni lub... domu kultury. Większość tych placówek oferuje zajęcia takie jak fitness 50+. Warto też zajrzeć na dobre dla osób w każdym wieku: pilates, jogę czy balet dla dorosłych. Indywidualistkom zaś polecamy nordic walkig, basen i jogging.

A może warto połączyć przyjemne z pożytecznym i przy okazji dbania o własną sylwetkę zadbać też o kondycję związku? Zaproponuj mężowi wspólny spacer po górach albo kurs tańca towarzyskiego. Przecież teraz wreszcie macie na to czas!

Zrób to, na co nigdy nie miałaś czasu

Kiedy już zaczęłaś dbać o ciało, zadbaj też o ducha! Ćwiczenie umysłu po 50. urodzinach pomoże zachować jego sprawność przez długie lata. Najlepszym sposobem takiego treningu będzie nauka. Jeśli od lat wstydzisz się, bo w czasie zagranicznych wakacji nie potrafisz wykrztusić słowa, jeśli przy obsłudze komputera nadal pomagają ci dzieci, jeśli od lat obiecujesz sobie, że kiedyś zrobisz prawo jazdy, to najwyższy czas się za to zabrać! Bo jeśli nie teraz, to kiedy?

I nie mów, że w tym wieku, "to już nie ta pamięć". Owszem, osoby po 50. roku życia przyswajają wiedzę wolniej niż te młodsze - jednak gorszą pamięć nadrabiają pracowitością i systematycznością, której często młodym osobom brakuje.

Jeśli nie chcesz się uczyć, spróbuj znaleźć nowe hobby. Domy kultury mają szeroką ofertę niedrogich zajęć dla osób 50+. Tam w miłej atmosferze można nauczyć się niemal wszystkiego - od haftu i wyrobu biżuterii, poprzez grę na instrumentach, kaligrafię, po fotografię cyfrową. W wielu miejscowościach prężnie działają też zespoły taneczne i grupy teatralne. Może to czas spełnić swoje młodzieńcze marzenia i spróbować sił na scenie?

Odkrywaj świat

Zawsze marzyłaś o podróżach, ale najpierw byłaś młoda i nie miałaś pieniędzy, a potem urodziły się dzieci i nie było czasu? Najwyższy czas wyruszyć w drogę!

Przemysł turystyczny doskonale wyczuł europejskie trendy demograficzne i dostosował swoją ofertę do potrzeb najstarszych klientów. W Polsce działa wiele pensjonatów, które oferują tradycyjne posiłki oparte na recepturze polskiej kuchni, animacje w rodzaju wieczorków tanecznych czy wspólnych spacerów po górach, warsztaty nordic walking, a także zabiegi rehabilitacyjne.

Jeśli masz ochotę wybrać się za granicę, szczególnie polecamy Niemcy i Austrię. Te kraje mogą pochwalić się wyjątkowo bogatą ofertą dedykowaną osobom w dojrzałym wieku oraz seniorom.

Pochwal się!

Zaczęłaś podróżować, nauczyłaś się haftu, poszłaś na studia, odkryłaś nowe hobby? Powiedz o tym światu! Coraz więcej kobiet bierze przykład ze swoich dorosłych dzieci i chwali się swoimi osiągnięciami w internecie, zakładając bogi poświęcone swoim pasjom. W Polsce największą popularnością cieszą się blogi modowe i kulinarne. Dla niektórych autorek internetowy pamiętnik stał się przepustką do kariery, a o ich osiągnięciach co jakiś czas można przeczytać w prasie czy posłuchać w radio i telewizji.

I ostatnia rada: nie bój się! Nie martw się, że ktoś cię wyśmieje, skrytykuje, że w takim wieku to już nie wypada. To, że skończyłaś 50 lat nie oznacza, że nie możesz spróbować czegoś nowego. Zobaczysz, ile poznasz osób, które w twoim wieku też żyją pełnią życia.

Komentarz eksperta psychologa, dr Ryszardy Ewy Bernackiej

Po pięćdziesiątce  kolej  na indywidualizację, czyli spojrzenie na siebie jako na osobę niepowtarzalną. To etap  psychologicznie ukierunkowany na znalezienie  i wyrażenie nonkonformizmu - samodzielności i niezależności myślenia, oceniania, działania,  na bazie własnego i dojrzałego systemu wartości. Po pięćdziesiątce  wyzwaniem w zasięgu "chęci",  jest wyzwolenie się ze społecznych konwencji, powinności, ograniczeń oraz oparcie się społecznym naciskom. To najtrafniejszy czas na skuteczne wyzwolenie indywidualnej energii psychicznej,  która ukierunkowuje i organizuje działanie, prowadzące do rzeczywistej samorealizacji dorosłego człowieka.

Zadaj pytanie psychologowi


.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy