Reklama

Palenie i zanieczyszczenie środowiska: Jak wpływają na stan naszej skóry?

Szorstka, zmęczona, pozbawiona blasku skóra i drobne zmarszczki, które pojawiły się zbyt wcześnie – z tymi problemami zmagają się tysiące kobiet. Za stan skóry odpowiadają nie tylko geny, ale także, a może przede wszystkim, styl życia. Naukowcy nie mają wątpliwości - papierosy i zanieszczenia środowiska są wrogami pięknej skóry.

Czym oddycha twoja skóra?

Mało kto może sobie pozwolić na życie w zgodzie z naturą. Piękny dom na wsi, zielone łąki i czyste powietrze - tak wyobrażamy sobie "sielskie życie". Jednak rzeczywistość jest daleka od naszych wyobrażeń. Nawet mieszkanie na wsi nie gwarantuje, że będziemy oddychać czystym, nieskażonym splinami powietrzem. A to właśnie one w dużej mierze atakują naszą skórę, powodując jej przedwczesne starzenie się.

Dowód? Wyniki przeprowadzonych w Chinach i Meksyku badań. Naukowcy chcieli ocenić wpływ zanieczyszczonego środowiska na skórę. Do tego celu wybrali grupę mężczyzn i kobiet żyjących na obszarach uznawanych za bardzo zanieczyszczone oraz tych uznawanych za stosunkowo mało zanieczyszczone. Wyniki badań były jednoznaczne: szkodliwe warunki powodują przyspieszone starzenie się skóry.

Reklama

Co to oznacza w praktyce? Zanieczyszczone środowisko powoduje zwiększoną produkcję sebum oraz zmiany w jego składzie. Ogranicza zdolność skóry do utrzymywania odpowiedniego poziomu nawilżenia, przez co staje się ona sucha, podatna na egzemy i na rumień. Pył znajdujący się w powietrzu zatyka pory i zwiększa ilość bakterii na powierzchni skóry. To sprzyja, m.in. powstawaniu trądziku. Problemy skórne to nie jedyny, szkodliwy efekt wzrastającego zanieczyszczenia powietrza.

Polska od dłuższego czasu znajduje się w czołówce niechlubnego rankingu najbardziej zanieczyszczonych państw Europy i świata. Śmiercionośny pył zbiera żniwo na naszych oczach - notuje się wzrost przedwczesnych zgonów, spada średnia długość życia, coraz więcej osób cierpiących z powodu dolegliwości związanych z układem oddechowym wymaga hospitalizacji. Ponad 3 mln przedwczesnych zgonów na całym świecie (w Polsce prawie 45 tysięcy) spowodowanych jest skażeniem powietrza. Równocześnie brak jakichkolwiek sygnałów i starań, by w najbliższej przyszłości mogło się coś zmienić.

Papierosom mówimy nie!

Badania amerykańskich naukowców potwierdzają jeszcze jedną niepokojącą zależność. Tym razem pod lupę wzięto palaczy. Badaniom poddano skórę na całym ciele - także miejsca zabezpieczane przed szkodliwym działaniem słońca. Wnioski? Im więcej papierosów wypalamy, tym miej zadowolone ze stanu swojej skóry jesteśmy. Osoby palące, które ukończymy 65 r.ż. zauważały u siebie więcej zmarszczek, niż osoby niepalące.  Amerykanie nie omawiają w swoim raporcie mechanizmu odpowiedzialnego za zaobserwowane zjawisko, jednak inni badacze wskazywali, że może dochodzić do uszkodzenia tkanki łącznej oraz skurczu naczyń zaopatrujących skórę w krew.

Od dawna wiadomo, że papierosy dostarczają do płuc ponad 4000 szkodliwych substancji, które w znacznym stopniu przyspieszają starzenie ciała, twarzy, dziąseł i skóry. Palenie wpływa na koloryt skóry, pozbawiając komórki niezbędnego tlenu, który jest konieczny do utrzymania zdrowej skóry.

Co więcej, prowadzi do uszkodzeń włókien łącznych - m.in. kolagenu i elastyny, powodując zmarszczki i wiotczenie skóry. Wpływ na przyspieszone starzenia się skóry może mieć także ciepło produkowane przez papierosy. Rzucenie nałogu na pewno poprawi stan skóry, należy jednak pamiętać o tym,   że szkodliwe substancje kumulują się w organizmie i niektórych zmian nie da się już odwrócić.

Jak chronić skórę przed szkodliwymi czynnikami?

Czy można chronić skórę przed zanieczyszczeniami? Oczywiście. Przede wszystkim nie należy dotykać twarzy brudnymi rękami - w ciągu dnia gromadzi się na nich sporo bakterii, które przenosimy później na skórę. Podstawą jest również odpowiednia pielęgnacja, którą należy rozpocząć od solidnego oczyszczania twarzy, szyi i dekoltu.

Na tak oczyszczoną skórę nakładamy krem - ważne, aby kosmetyk był odpowiednio dobrany. Jeśli na skórę z tendencją do przetłuszczania się nałożymy ciężki, tłusty kosmetyk bez filtrów ochronnych, to uzyskamy efekt dokładnie odwroty do zamierzonego. Codzienny rytuał pielęgnacji powtarzajmy rano i wieczorem.

Pamiętajmy, że pielęgnacja skóry nieustannie narażanej na zanieczyszczenia, wymaga dodatkowej ochrony. Tu z pomocą przychodzi bajkalina - naturalny skarb, który jest odpowiedzią na wszystkie zanieczyszczenia.  Bajkalina rośnie w chińskim regionie Shaanxi , znanym ze swojego trudnego klimatu (niskie temperatury, intensywne promieniowanie UV). Tak ekstermalne warunki sprawiły, że roślina ta musiała rozwinąć dużą odporność, aby przetrwać.

Bajkalina zalicza się do 50 najważniejszych roślin tradycyjnej medycyny chińskiej. Dzięki swoim właściwościom chroni skórę przed oksydacją, szkodliwym działaniem promieni UVA i zanieczyszczeniem środowiska. Znajdziemy ją w preparatach i kremach do twarzy, które bardzo często wzbogacone są o inne naturalne dobra, na przykład minerały zawarte wodach termalnych. Taki zestaw ochroni i odmłodzi naszą skórę.

Styl.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy