Reklama

Zobaczyć i... zakochać się

Od wieków jest jedną z najważniejszych nadmorskich aglomeracji Włoch.

Włosi mawiali kiedyś: "Zobaczyć Neapol i umrzeć". I bynajmniej to powiedzenie nie wiąże się z pięknem tego miasta. Dotyczyło to raczej marynarzy, którzy po rejsach bawili się w neapolitańskich knajpach do białego rana, a później... w bólu umierali na choroby weneryczne.

Dziś mieszkańcy milionowego Neapolu mówią, że miasto "trzy rzeczy ma najpiękniejsze - zatokę, Wezuwiusza i Maradonę". Ten ostatni, choć Argentyńczyk, grając w miejscowej drużynie piłkarskiej, przywrócił kibicom wiarę w zwycięstwo i do dziś jest tu bogiem.

Zatoka Neapolitańska opierająca się na stokach Wezuwiusza, kusi zaś pięknymi wyspami: Capri, Ischią i Procidą. A w słoneczne dni widok na zatokę z położonych wyżej dzielnic zapiera dech w piersiach.

Reklama

Z Neapolu pochodzi też duma wszystkich Włochów - pizza. Tu pewien piekarz zaniósł królowej Marghericie placek, bez którego dziś trudno sobie wyobrazić życie. Pizza neapolitańska nadal jest najlepsza, a wszystko przez specyficzny smak pomidorów i właściwości miejscowej wody. Czy zamówimy ją w eleganckiej restauracji, czy kupimy od sprzedawców ulicznych - w każdej znajdziemy smak... nieba.

Turyści odwiedzający Neapol dzielą się na tych, którzy miasta nienawidzą i tych, którzy są w nim do nieprzytomności zakochani. Wąskie, oddychające codziennym życiem uliczki, spowite mgiełką i suszącym się nad głowami przechodniów kolorowym praniem. Nadmorskie promenady z widokiem na Zamek Jajeczny, gotyckie katedry i pałace, rzymskie katakumby - wszystko to sprawia, że po całodziennym spacerze nietrudno zostać jeszcze jeden dzień i... następny, a wyjeżdżając powiedzieć, że jednak zobaczyć Neapol i... zakochać się.

Warto wiedzieć

Podróż:

Do Neapolu z Warszawy lata m.in. LOT. Można też polecieć tanimi liniami Wizzair do Rzymu, a dalej pociągiem regionalnym (koszt ok. 10 euro).

Noclegi:

Noclegi w cenie od 35 euro za dobę za dwuosobowy pokój ze śniadaniem najlepiej znaleźć w informacji turystycznej na dworcu kolejowym.

Informacje:

neapol.go-abroad.pl

Dobre pomysły

Dzień w Pompejach

W 79 r. n.e. lawa Wezuwiusza zniszczyła Stabie, Herkulanum i Pompeje. Popiół wulkaniczny, który zasypał te ostatnie doskonale zakonserwował budynki i przedmioty codziennego użytku, co pozwala do dziś poznać wygląd i wyobrazić sobie życie starożytnych. Znajdujące się 20 km od Neapolu Pompeje to obowiązkowe miejsce całodziennej wycieczki każdego turysty.

Papryczka na szczęście

Neapolitańczycy są wyjątkowo przesądni. Pechową jest liczba... 17, a odpukuje się w ... żelazo. Szczęście przynosi garbus i kichnięcie... kota. A żeby mieć pewność, że "złe oko" nie upatrzyło sobie nas, w kieszeni - przy breloczku czy w portfelu - neapolitańczycy mają czerwoną papryczkę bądź przedmiot w kształcie rogu papryczkę przypominający.

Najstarsze akwarium

W centrum pięknego, XVIII -wiecznego parku Villa Comunale nad morzem, znajduje się najstarsze w Europie Akwarium. Założone 139 lat temu przez niemieckiego przyrodnika w ponad 200 oryginalnych basenach eksponuje florę i faunę zamieszkującą Zatokę Neapolitańską.

Więzy miłości

Przy neapolitańskiej promenadzie biegnącej wzdłuż morza nowożeńcy na balustradzie zawieszają kłódki z zapisanymi imionami, a klucze wyrzucają do morza. Ma to zapewnić małżonkom pomyślność.

RB

Życie na gorąco 10/2011

Życie na gorąco
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy