Reklama

Turyn - miasto słynnego całunu, samochodów i czekolady

Narodził się tu Fiat, ale podczas spaceru uliczkami nie czuć spalin, lecz - zapach czekolady. Główne miasto północnych Włoch, Turyn, słynie z przechowywanego w katedrze legendarnego całunu, produkcji samochodów oraz... wyrobów cukierniczych.

Stolica Piemontu

Położony w północno-zachodniej części Włoch Turyn jest stolicą Piemontu i najważniejszym miastem tej części kraju. Jego nazwa wiązana jest z legendą o byku, który w tym rejonie pokonał mitycznego smoka, walcząc w obronie pradawnej wioski.

Korzenie miasta sięgają czasów antycznych. Od średniowiecza pełni ono istotną funkcję - najpierw jako stolica państwa Longobardów, a następnie - stolica Piemontu i Królestwa Sardynii. W toku historii wielokrotnie zajmowali je Francuzi, stąd też silne są tu wpływy ich kultury. 

Lata królewskiego blasku Turynu przypadają na lata 60. XIX wieku, kiedy to na krótko stał się stolicą jednoczącego się Królestwa Włoch. Wraz z późniejszą utratą roli politycznej wzmogła się industrializacja miasta, które odtąd jest bardzo istotnym ośrodkiem przemysłowym, a także - naukowym. 

Reklama

Działa tu założony w XV stuleciu uniwersytet oraz kilka innych ważnych placówek, takich jak na przykład sięgająca korzeniami XVII wieku Albertina oraz Państwowe Konserwatorium im. Giuseppe Verdiego.

Katedra z całunem turyńskim i inne zabytki Turynu

Mimo przemysłowego charakteru miasta, odwiedzający Turyn nie mogą narzekać na brak zabytków do oglądania. Absolutnym "punktem obowiązkowym" zwiedzania jest renesansowa katedra św. Jana, w której w jednej z kaplic ukryta jest jedna z największych relikwii chrześcijaństwa: słynny całun turyński, czyli tkanina z dwustronnie odbitym wizerunkiem ludzkim, w którą został owinięty po śmierci Jezus Chrystus. 

Warto również zobaczyć kościoły: San Domenico z XIV wieku, a także XVII-wieczne San Carlo i San Lorenzo. W Turynie - jak na stare włoskie miasto przystało - liczne są zabytkowe pałace, z Pałacem Królewskim z XVII stulecia na czele. Pałac Madama z XII-XIV wieku mieści zbiory Muzeum Sztuki Antycznej.

Drugie w świecie Muzeum Egipskie

Turyńskie Muzeum Egipskie ustępuje jedynie temu w Kairze, a zobaczyć w nim można ogromną kolekcję papirusów, egipskie sarkofagi, a także - rzeźbę monumentalną, między innymi posągi Ramzesa II i Setiego II.

Turyn - miasto sportu

Z Turynu wywodzą się dwa znane kluby piłkarskie: Juventus i Torino FC. Miasto gościło zimową olimpiadę w 2006 roku oraz uniwersjady: letnie w 1959 i 1970, a zimową w 2007 roku. W 1934 roku odbyły tu się pierwsze w historii lekkoatletyczne mistrzostwa Europy.

Tu narodził się Fiat...

Turyn jest kolebką popularnych fiatów. To tu, u schyłku XIX stulecia, powstała Fabbrica Italiana Automobili Torino. Dziś, będąc w Turynie, nie sposób pominąć historycznej fabryki Fiata, przekształconej na hotel, galerię handlową oraz strefę wystawienniczą - Lingotto, a także - Museo dell´Automobile.

Czekoladowa rozkosz zmysłów za 12 euro

Jedyne 12 euro kosztuje Choco pass - karnet uprawniający do wycieczki z przewodnikiem szlakiem najsłynniejszych turyńskich kawiarni, cukierni i sklepów ze słodyczami. Nazwa trasy jest równie słodka: Le vie del cioccolato (Ulice z czekolady), a w trakcie spaceru można dowiedzieć się wielu ciekawostek związanych z miastem, a także - otrzymać praktyczne porady, w jaki sposób spożywać turyńskie słodkości, by jak najdłużej rozkoszować się smakiem.

W Turynie organizowane jest również święto czekolady - Festa del cioccolato.

Natomiast jeśli chcemy w Turynie zjeść coś nie na słodko - warto spróbować przepysznych lokalnych makaronów (pasta) oraz potraw na bazie trufli, które są piemoncką specjalnością.


INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy