Reklama

Słowenia: Góry, jaskinie i wybrzeże Adriatyku

Są tu potężne góry z fantastycznymi jaskiniami, niewysokie wzgórza porośnięte winnicami i cudowne wybrzeże Adriatyku. Ten niewielki kraj naprawdę wart jest odwiedzin.

Stolicą Słowenii jest Lublana. Usytuowana w samym sercu kraju, otoczona jest górami. U stóp wzgórza zamkowego rozpościera się malownicze stare miasto. Na Rynku dominuje katedra. Główne jej drzwi są wykonane z brązu. Ukazują 1250 lat chrześcijaństwa i zostały pobłogosławione przez św. Jana Pawła II, który odwiedził Słowenię w 1996 r.

Symbolem Lublany jest smok. Według legendy groźny stwór zamieszkiwał wzgórze na rzeką Lublanicą. Pokonali go mityczni Argonauci podczas wyprawy po złote runo. Na pamiątkę tego wydarzenia smok trafił do herbu miasta. Jego wizerunek zdobi wiele budynków, a 4 stwory przysiadły na moście.

Wybrzeże Adriatyku i jezioro w Alpach

Reklama

Słoweńskie wybrzeże ma zaledwie 47 km długości. Ciągnie się od granicy Włoch po Chorwację.

Portoroż
To największy słoweński kurort. Wiele osób przyjeżdża tu dla piaszczystej plaży, która jest ewenementem nad kamienistym Adriatykiem. W Terme Palace można skorzystać z kąpieli błotnych wspomagających leczenie reumatyzmu.

Koper
W największym mieście słoweńskiego wybrzeża życie tętni na... dziewiętnastu rynkach i placach. Stare centrum miasta położone jest na dawnej wyspie, która została sztucznie połączona z lądem.

Piran
Położony na wydłużonym, skalistym cyplu, daleko wybiega w morze. Na końcu miasteczka stoi kamienna latarnia morska, do dziś wskazująca drogę żeglarzom. Kiedyś stale płonął w niej ogień, stąd nazwa osady: od słowa "pire" (tzn. ogień).

Bled
Szmaragdowe jeziorko w Alpach z wyspą pośrodku, na której stoi kościół, wygląda bajkowo! W dawnych wiekach oddawano tu cześć bogini miłości Živie. Dziś w kościółku Maryi Wspomożycielki znajduje się dzwon z 1543 r., w który koniecznie trzeba uderzyć, aby spełniły się nasze najskrytsze życzenia.

Jaskinie



Płaskowyż Kras słynie z jaskiń. Korytarze Postojnej mają 20 km. Tylko tutaj żyje bezoki płaz, zwany ludzką rybą. Więcej na: www.postojnska-jama.eu. Środkiem największej Szkocjańskiej jaskini płynie rzeka, tworząca najgłębszy na świecie (100-metrowy) podziemny wąwóz. Więcej na: www. park-skocjanske-jame.si. Co ciekawe - to właśnie od jaskiń na Krasie wszystkie obszary na świecie ukształtowane przez wodę i wiatr noszą nazwę zjawisk krasowych.




Tele Tydzień
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy