Reklama

Sekrety niewielkiej Dukli

W tym przeuroczym miasteczku urodził się święty i spoczywa krwiożercza intrygantka.

U stóp Beskidu Niskiego, w przepięknej dolinie utworzonej przez rzekę Jasiołkę, znajduje się urocze miasteczko Dukla. Najsłynniejszym jego mieszkańcem był skromny pustelnik – Jan z Dukli, który został patronem Polski.

Za młodu Jan opuścił dom i prowadził życie pustelnicze w okolicznych lasach. W dojrzałym wieku wstąpił do zakonu franciszkanów, a później przeszedł do bernardynów, gdzie był kustoszem.

Śladami pustelnika

Czasy rodzenia się kultu św. Jana z Dukli wypełnia wiele legend. Jedną z najsłynniejszych jest ta, według której podczas powstania Chmielnickiego Jan z Dukli ocalił Lwów przed najeźdźcami, ukazując się w obłoku nad lwowskim klasztorem.

Reklama

Głównym miejscem czci św. Jana jest kościół bernardynów w Dukli – obecnie sanktuarium świętego. W prawej bocznej kaplicy świątyni znajdują się sprowadzone ze Lwowa relikwie, a polichromie, którymi są dekorowane ściany i sklepienie kościoła, przedstawiają najważniejsze sceny z życia świętego.

Podążając szlakiem miejsc związanych z życiem świętego, należy odwiedzić legendarną pustelnię „na Puszczy” w pobliżu wsi Trzciana (ok. 4 km od centrum Dukli), w której miał przebywać Jan po opuszczeniu domu rodzinnego.

Obecnie jest tu kamienny kościółek, a obok bije źródełko z leczniczą wodą. Trzecim miejscem kultowym jest stojąca na zboczu góry Cergowej drewniana kapliczka Złota Studzienka.

Dukielska piękność

Spacerując po centrum miasteczka, nie można ominąć kościoła parafialnego św. Marii Magdaleny. To nieduża barokowa budowla, zewnątrz skromna, wewnątrz skrywa rokokowe piękno i wyjątkowy nagrobek czarującej damy.

Po wejściu do świątyni należy swoje kroki skierować na prawo do południowej kaplicy. W jej centrum, na bogato rzeźbionym sarkofagu z czarnego marmuru, spoczywa, z książką w ręku, kamienna postać pięknej kobiety.

Rzeźba, wykonana z jasnego marmuru, zachwyca subtelnością ujęcia postaci, bogactwem stroju i perfekcją szczegółu. Nagrobek przedstawia Marię Amelię z Brühlów Mniszchową – żonę Wandalina Mniszcha, właściciela Dukli. Zmarła, mając zaledwie 36 lat, podobno śmiercią samobójczą.

Poza tym, że lubiła piękno, nic dobrego o niej nie można powiedzieć. Była utalentowaną intrygantką, sprytną i mściwą. To ona nakłoniła rodzinę Szczęsnego Potockiego do zabójstwa Gertrudy Komorowskiej. Był to wielki towarzyski skandal, o którym dyskutowała na salonach cała XVIII-wieczna Polska.

Przydatne informacje

Sanktuarium św. Jana z Dukli mieści się przy ul. Pocztowej 5. Kościół jest otwarty od świtu do zmierzchu. W prawej nawie znajduje się kaplica św. Jana z Dukli, w której są złożone relikwie świętego.

Muzeum Historyczne – Pałac w Dukli, ul. Trakt Węgierski 5. Czynne codziennie w godzinach 10.00–15.00.

Zobacz także:


Życie na gorąco
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy