Przejdź na stronę główną Interia.pl

Rzym - tej dzielnicy nie znacie!

Dzielnica Ostiense klin o długości 1,5 km na południu Rzymu, wciśnięty między Tybr, kolej z epoki faszyzmu i aureliańskie mury z trzeciego wieku.

Kiedyś ta pełna zgiełku strefa przemysłowa, przylegająca do głównej drogi Via Ostiense, była zapełniona magazynami, fabrykami i elektrowniami. Wszystkie te zakłady zostały zamknięte dziesiątki lat temu, a zapomniana dzielnica całkowicie podupadła. Ale ostatnimi czasy Ostiense ma się lepiej. Zastrzyk energii życiowej spowodowało otwarcie nowych firm, przestrzeni kulturalnych, sal uniwersyteckich i największego na świecie Eataly - luksusowego marketu z włoską żywnością. Dzielnica stała się barwna również dzięki artystycznym muralom zdobiącym postindustrialne ruiny.

Fronte del Porto Fluviale

Reklama

Ta kawiarnia znajduje się na parterze ex-Caserma del Porto Fluviale, dawnego budynku koszarów zamienionych w multietniczny sqat. Pracują tam mieszkańcy sqatu, a podaje się herbatę, aperitify, słodkie i słone przekąski. Wejście obramowane jest barwnymi muralami stworzonymi przez słynnego artystę Blu. Otwarte w piątki i soboty. Via Porto del Fluviale.

Most  Settimia Spizzichino

Ten biały stalowy most przypomina gigantyczny prehistoryczny szkielet rozpięty nad torami linii metra B. Łączy dzielnice Ostiense i Garbatella. Ukończony w 2012 roku most został poświęcony pamięci Settimii Spizzichino, mieszkanki dzielnicy Garbatella, jedynej kobiety ocalałej spośród 1024 rzymskich Żydów deportowanych w październiku 1943 roku.

 Pizzeria Ostiense

To miejsce zostało otwarte rok temu i podaje się tu doskonałe pizze z pieca opalanego drewnem. Według rzymskiej mody ciasto jest cieniutkie, a dodatki rozdzielone oszczędnie, co powoduje, że produkt końcowy jest lekki i chrupiący. W menu znajdziemy tez kilka klasycznych przekąsek jak fasolka i smażone kulki ryżowe, a także makarony i domowe desery. Via Ostiense 56; 39-06-5730-5081; pizzeriaostiense.com.

Hopside

Ten gastropub, wyłożony drewnem i białymi kaflami, podaje włoskie i importowane piwa rzemieślnicze z 10 kranów. Jedzenie to mix amerykańskich potraw barowych i włoskich smażonych przystawek. Via Francesco Negri 39; 39-06-6931-3081; hopside.it/english.

Vinile

To nowość na Via Libetta, ulicy nocnych klubów. Vinile otwarto w październiku 2014 roku, gra się tam jazz na żywo, co świetnie pasuje do wystroju vintage, ale też rock 'n’ rollowe koncerty i imprezy DJ-skie. Barmani są mistrzami w swoim fachu i miksują doskonałe drinki.

Via Giuseppe Libetta 19; 39-06-5728-8666; vinileroma.it

Katie Parla

Tłum. I. Grelowska

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje