Przejdź na stronę główną Interia.pl

Nowy duch cypryjskiej stolicy

Ostatnia podzielona stolica w Europie, cypryjska Nikozja, przeżywa renesans. Młodzi nikozyjczycy odzyskali swoją starówkę. Nie zwracają już uwagi na utrzymywaną przez ONZ strefę buforową, która dzieli to starożytne warowne miasto na część grecką i turecką.

Zachęceni przez spadek cen nieruchomości pootwierali artystyczne kawiarnie, butiki lansujące rodzimą modę i gwarne restauracje. A wszystko to pośród weneckich fortyfikacji i bizantyjskich kościołów po greckiej stronie miasta.

Reklama

Zapaleni plażowicze wciąż tłumnie wybierają wybrzeże, ale odrodzenie śródlądowej stolicy jest dowodem na historyczną przemianę miasta.

Do Avo na armeńskie przysmaki

Kultowa restauracja pomogła przywrócić do życie Starą Nikozję - wyludnioną dzielnicę handlową. Pomysł jest prosty: piec opalany drewnem i pyszne tanie armeńskie jedzenie na wynos. Miejscowi stoją w kolejkach po świeżo upieczone specjały takie jak lahmajoun (pikantne mięso mielone na chrupiącym podpłomyku) i ciasto z serem halloumi.

22 Onasagorou Street, 357-2266-1172

Suvenir

Ten butik współpracujący z obiecującymi cypryjskimi i greckimi projektantami, otworzył swoje podwoje w grudniu ubiegłego roku. Właścicielka, Alexia Kirmitsi, ustaliła ceny korespondujące z ponurą rzeczywistością ekonomiczną kraju: wiele spośród odważnych i oryginalnych strojów takich, jak żakiet w kształcie motyla, sprzedaje poniżej 80 euro. Efektowne akcesoria np. oksydowane srebrne pierścienie mają nawet bardziej przystępne ceny.

44 Ammochostou Street, 357-2231-7777

Ermou 300

Stali bywalcy tej kawiarni i galerii designu, otwartych w 2012, zbierają się w ogródku, by przy stolikach w kształcie doniczek sączyć koktajle np. ouzografos, nieprawdopodobnej mieszanki greckiej wódki ouzo, lemoniady, bazylii i kosteczek miejscowego sera halloumi. Przyległa galeria oferuje towary takie, jak tradycyjne cypryjskie krzesła z malowanego drewna, z kolorowymi pokryciami zrobionymi na drutach przez Sylvette Fissentzides, matkę jednego ze współwłaścicieli.

300 Ermou Street, 357-2234-9316

7 Kleidia

Kolorowe parasole wiszą ponad głowami gości w tej spokojnej kawiarni przy małej, zamkniętej dla ruchu samochodowego, uliczce wypełnionej nowymi galeriami i sklepami. Od otwarcia w 2011 jest to ulubione miejsce kreatywnej młodzieży.

7 Kleida serwuje kawę parzoną w tradycyjny cypryjski sposób - w miedzianym tygielku nad gorącym piaskiem, a także miejscowe wina i inne alkohole.

92E Trikoupi Street, 357-2210-3857

Market Company

Liczne bary i restauracje pojawiły się ostatnio na ulicy Onasagorou. Obszar tuż obok posterunków granicznych zmienił się w dzielnicę rozrywki. Najbardziej pełnym życia miejscem jest otwarty w 2012 Market Company, urządzony w stylu industrialnym.

Na barze wykładanym białymi kafelkami, aż do białego rana pojawiają się przekąski takie, jak krewetki z owocami i tostem, zamawiane przez modnych bywalców.

8 Pythonos Street, 357-2227-0504

Rachel B. Doyle

Dowiedz się więcej na temat: Cypr | Nikozja | kawiarnia | jedzenie

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje