Reklama

Najlepsze plaże Czarnogóry, czyli świetna alternatywa dla Chorwacji

Na Półwyspie Bałkańskim jest słoneczny kraj z plażami nad Adriatykiem, czystą wodą i prawdziwie bałkańską duszą. I nie mowa tu wcale o Chorwacji a Czarnogórze. Choć państwo to pozostaje faktycznie nadal w cieniu swojego północnego sąsiada, coraz więcej Polaków wybiera go jako wakacyjny kierunek.

Czarnogóra to kraj mniejszy niż województwo małopolskie, powstały nie jak sąsiednie bezpośrednio po rozpadzie Jugosławii, a w 2006 po podziale Serbii i Czarnogóry. Jego wielkość może nie imponuje, ale nie można odmówić mu ani różnorodności geograficznej ani walorów, które czynią z tej krainy idealne miejsce na spędzenie urlopu.

Dzięki nowo otwieranym połączeniom lotniczym, niezwykle łatwo jest dostać się tam z Polski samolotem. Jeśli ktoś preferuje podróż lądem, droga samochodem zajmie tylko trochę dłużej niż trasa na południe Chorwacji. 

Reklama

Czarnogóra - położenie i geografia

Czarnogóra leży bowiem pomiędzy Chorwacją, Serbią, Albanią i Kosowem. Od zachodniej strony przylega do Morza Adriatyckiego, tak lubianego przez polskich turystów, choć znanego głównie ze swojego chorwackiego oblicza. 

Wybrzeże czarnogórskie wygląda podobnie jak to u północnych sąsiadów. Znajdziemy tu wszystkie typy plaż: piaszczyste, w tym najdłuższa, Wielka Plaża, ciągnąca się przez 13 kilometrów tuż przy granicy z Albanią, żwirowe, kamieniste i skaliste. Oprócz nadbrzeża, ciekawym miejscem jest także Jezioro Szkoderskie, największy taki akwen na całym Półwyspie Bałkańskim, którego dwie trzecie leżą w granicy Czarnogóra. 

Kraj ten w samej swojej nazwie ma także góry. Te rozciągają się we wschodniej części kraju i skrywają wiele miejsc z przepięknymi widokami, gdzie można udać się na pieszą wędrówkę lub spróbować sportów ekstremalnych.

Czarnogóra - wybrzeże

Zacznijmy jednak od tego, co cieszy się największym zainteresowaniem, czyli od wybrzeża. Jedną z najpopularniejszych nadmorskich miejscowości w Czarnogórze jest Budva. Znana jako "Perła Adriatyku", Budva jest historycznym miastem o urokliwej starówce otoczonej murami obronnymi. Plaże w Budvie są szerokie, żwirowe lub piaszczyste. W kurorcie funkcjonuje wiele luksusowych hoteli, ale także mniejszych rezydencji, hotelików, apartamentów i kwater na wynajem.

Jednak chyba najsłynniejszym nabrzeżnym ośrodkiem jest Kotor, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miejscowość nie leży nad otwartymi wodami Adriatyku, w Zatoce Kotorskiej. Otoczona wysokimi górami, które, jak mawiają miejscowi, wyrastają z morza, przyciągają wielu turystów, w tym amatorów historii i architektury.

Starówka Kotoru jest labiryntem wąskich uliczek, placów i zabytkowych budowli. Miejsce to jest również popularne wśród żeglarzy, ponieważ Kotor stanowi doskonałą bazę do odkrywania przepięknych zatok i wysepek w okolicy. Gorzej tutaj natomiast z plażami. Te są głównie nieprzyjemne i betonowe, a woda w zatoce nie jest tak czysta jak ta w otwartym morzu.

Czytaj więcej: Czarnogóra: Atrakcje, restrykcje, pogoda, ceny

Sporo przybyszy wybiera także Ulcinj, miasto położone w południowej części kraju. Znane jako "Miejsce spotkania morza i słońca", Ulcinj ma długie, piaszczyste plaże, które chętnie odwiedzają zarówno rodziny z dziećmi, jak i miłośnicy sportów wodnych. Miasto jest również związane z bogatą historią i kulturą, z wpływami muzułmańskimi, chrześcijańskimi i żydowskimi. Warto również odwiedzić starą część Ulcinj, która zachowała swój średniowieczny urok.

Innymi urokliwymi nadmorskimi miejscowościami w Czarnogórze są Herceg Novi, Tivat i Sveti Stefan. Herceg Novi słynie ze swoich pięknych plaż i malowniczych ogrodów, a także ze starych fortec i twierdz. Tivat jest znane z nowoczesnego portu jachtowego Porto Montenegro, który przyciąga bogatych turystów z całego świata. Sveti Stefan, natomiast, to luksusowa wyspa-zamek, czarnogórski symbol elegancji i prestiżu, odwiedzany przez celebrytów, którzy mają tu swoje posiadłości.

Czarnogóra - plaże

Najważniejsze i najlepsze plaże Czarnogóry to:

Velika Plaza (Wielka Plaża) - wspomniane już miejsce znajdujące się nieopodal miasta Ulcinj. To jedna z najdłuższych plaż na Adriatyku i najdłuższa piaszczysta w kraju.

Jaz - jedna z największych i najpopularniejszych w Czarnogórze. Znajduje się niedaleko, bo 2,5 kilometra od Budvy. Również piaszczysta. Jest także miejsce, gdzie organizuje się w sezonie wiele festiwali i imprez.

Petrovac - inną słynną plażę znajdziecie w miejscowości Petrovac na Moru, zwanej po prostu Petrovac. Ma kilkaset metrów długości i praktycznie w całości przystosowana jest dla turystów.

Lučice - w niektórych miejscach znajdziecie także nazwę Lucchice. Znajduje się bardzo blisko wymienionej wyżej plaży Petrovac, ma kształt niewielkiej zatoki. 

Mogren - a w zasadzie Mogren I i Mogren II to para żwirowych plaż znajdujących się niedaleko centrum Budvy. Są to urocze, kameralne plaże otoczone skalistymi klifami i pięknymi widokami. Do plaż można dotrzeć przez krótki spacer przez tunel skalny, co dodaje do im uroku. 

Sveti Stefan - w tym wypadku również mamy dwie plaże o łącznej długości około 700 metrów. Są one dostępne zarówno dla gości hotelowych, jak i dla osób z zewnątrz.

Bečići - określana jako jedna najpiękniejszych plaż Morza Adriatyckiego. Piaszczysta. Przed II wojną światową zdobyła nawet nagrodę Grand Prix za najlepszą plażę Europy.

Czytaj więcej: Dzikie piękno czeka na Polaków. Pięć powodów, aby odwiedzić Czarnogórę

Jadąc wzdłuż wybrzeża Adriatyku natknięcie się na wiele mniejszych plaż przylegających do nadmorskich kurortów bądź obudowanych kempingami. Nadmorska droga poprowadzona jest tak, aby wiodła tuż przy samym nabrzeżu, więc komunikacja nie sprawia większego problemu.

Uwaga: wstęp na część plaż jest płatny, w zależności od sezonu. Przeważnie są to niewielkie kwoty, rzędu jednego lub dwóch euro od osoby, więc nie jest to duży wydatek. Plusem takiego rozwiązania jest to, że na plaży nie kręcą się przypadkowe osoby. Dla gości hotelowych obiektów przylegających do morza często są wyznaczone miejsca, z których można korzystać bezpłatnie.

Czarnogóra - góry i Jezioro Szkoderskie

A jeśli ktoś ma ochotę spędzić czas inaczej, aniżeli w nadmorskich miejscowościach, Czarnogóra oferuje mnóstwo alternatywnych atrakcji. Jedną z nich jest niewątpliwie malownicze Jezioro Szkoderskie, w okolicy którego zwiedzić można jedne z najważniejszych obok Kotoru zabytków w kraju - klasztory Kom na wyspie Vranijna oraz Moraca. Po jeziorze organizowane są także rejsy.

Wielbiciele pejzaży, dzikiej natury i górskich wędrówek mogą z kolei skierować się na teren jednego z pięciu parków narodowych, które łącznie zajmują aż osiem proc. całej powierzchni kraju. 

Te miejsca to:

  • Park Narodowy Jezioro Szkoderskie z największym na Bałkanach akwenem słodkowodnych i ekosystemem, będącym domem dla 280 gatunków ptaków.
  • Park Narodowy Durmitor wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Naturalnego i Kulturowego UNESCO
  • Park Narodowy Prokletije z 20 szczytami o wysokości powyżej 2500 metrów, zwany Alpami na południu Europy.
  • Park Narodowy Lovcen 
  • Park Narodowy Biogradska Gora 
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Czarnogóra | Chorwacja | Bałkany
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama