Reklama

Legendy i tajemnice Bieszczad

Dziewicze pasmo Karpat Wschodnich jest powszechnie uznawane za najdzikszy rejon w kraju. I z pewnością jeden z piękniejszych.

Dziki i mityczny klimat Bieszczadów wzmacniają różnego rodzaju tajemnice i legendy. Jedna z nich dotyczy powstania Jeziorek Duszatyńskich.

Był rok 1907. Wioska Duszatyn. Zwykły majowy dzień. W jednej chwili wilgotne jeszcze od ostatnich deszczów powietrze przeciął nieprawdopodobny huk. Mieszkańcy wioski w panice porzucili swoje zajęcia i zaczęli uciekać przed siebie, byle dalej od wypełniającego uszy i serca straszliwego „czegoś”. Mocy piekielnych, sił nieczystych?

Do dzisiaj przetrwały dwa jeziorka, mocno zarośnięte.

To „coś” było tymczasem zwielokrotnionym, odbijającym się od gór echem spadających 12 mln metrów sześciennych ziemi i skał. Na skutek długotrwałych ulew doszło do potężnego osunięcia mas skalnych zachodniego zbocza Chryszczatej.

Reklama

Lecące w dół zwały zniszczyły po drodze wiekowy Steciw Las i zatarasowały w kilku miejscach dolinę potoku Olchowatego, tworząc naturalne zapory. Woda napływająca ze wzniesień utworzyła kilka oczek wodnych i trzy jeziorka. Nie był to co prawda koniec świata, ale katastrofa, która na zawsze zmieniła krajobraz Chryszczatej. Tak powstało magiczne miejsce, Jeziorka Duszatyńskie.

Wśród miejscowych krążą opowieści, jakoby zdarzenie było związane z siłami nieczystymi. W jednej wersji zamieszkujący lasy Chryszczatej bies miał się wściec na plany budowy kolejki wąskotorowej i rzucić w dół kulę utoczoną z żywicy. Nie przewidział jednak, że oderwie ona kawał góry...

Druga mówi o ognistej kuli, na której leciał diabeł, a że był rozsierdzony, stracił kontrolę i wpadł w Steciw Las. Osuwisko otrzymało nazwę Zwiezło (bo ziemia się zwiezła, czyli osunęła), a jego teren objęto ochroną rezerwatową.

Jeziorka Duszatyńskie są największymi jeziorami osuwiskowymi w polskich Beskidach. Mniejsze, Dolne, leży na wysokości 683 m. Większe, Górne, 18 metrów wyżej.

Bieszczady - informacje dla turystów

Położenie Bieszczady to najbardziej na południowy wschód wysunięty skrawek Polski graniczący z Ukrainą i Słowacją. Dobrą bazą wypadową do krajobrazowych wycieczek w góry są: Komańcza, Cisna i Ustrzyki Górne.

Szlak Kulinarny Podkarpackie Smaki: Po górskiej wędrówce dobrze zregenerować siły, smakując przysmaki dawnej łemkowskiej i bojkowskiej kuchni. Na szlaku znajdują się karczmy i gospodarstwa agroturystyczne w Ustrzykach Górnych, Smolniku, Lutowis kach, Wetlinie i Cisnej.

Charaktery stycznymi bieszczadzkimi potrawa mi są: zalewajka – zupa na bazie wywaru warzywnego z maślanki, fuczki – kapuściane racuchy z sosem czosnkowym i hreczanki, rodzaj kotletów mielonych z wieprzowiny z dodatkiem kaszy gryczanej.

Bieszczadzki Park Narodowy: W większości teren Bieszczadów jest objęty ochroną.

Uprawianie turystyki pieszej, konnej, rowerowej, a zimą narciarskiej może odbywać się jedynie po oznakowanych szlakach.


M&M Osip-Pokrywka

Świat & Ludzie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy