Przejdź na stronę główną Interia.pl

Jak urozmaicić wakacyjne kadry

Nie musisz zabierać na wakacje profesjonalnych akcesoriów do fotografowania, aby twoje zdjęcia oddały niepowtarzalny klimat miejsc, w których się znajdujesz. Wystarczy dobry aparat i trochę kreatywności, a fotografie nabiorą niepowtarzalnego charakteru. Podpowiadamy, jak za pomocą prostych trików urozmaicić wakacyjne kadry.

Szary filtr

Reklama

Robienie zdjęć w środku dnia, na ruchliwych ulicach dużych miast to dość trudne zadanie. Zazwyczaj jest zbyt jasno i zbyt tłoczno. Trudno też oddać tętniące życiem ulice - na fotografii spacerujący tłum ludzi zastyga w miejscu. Wszystko zmieni się, gdy założysz na obiektyw filtr ND, który działa jak okulary przeciwsłoneczne. To jeden z tych efektów, którego działania nie da się zastąpić programem graficznym. Dzięki niemu zmniejsza się ilość światła, które wpada do obiektywu, ale nie zmienia się kolorystyka i wygląd zdjęć.

Zamiast blendy

Blenda to ekran, który odbija światło po to, aby doświetlić lub oświetlić fotografowany obiekt. To jedno z najbardziej przydatnych akcesoriów fotografa - doskonale sprawdza się podczas robienia portretów. Niestety, trudno zapakować ją do wakacyjnej walizki. Co zrobić, kiedy nie ma profesjonalnej blendy pod ręką? Może nią być dosłownie wszystko, co odbija światło: czysta kartka, biała teczka na dokumenty, lustro lub blacha.

Freelensing - czyli "wolny obiektyw"

To technika fotograficzna polegająca na wykonywaniu zdjęć bez wpinania obiektywu w korpus aparatu. Utrzymując pewien dystans między obiektywem a korpusem, możesz kreatywnie bawić się głębią ostrości. Tylną soczewkę obiektywu od aparatu oddziela wolna przestrzeń, dzięki czemu na matrycę pada dodatkowe światło. Dzięki temu otrzymasz efekt podobny do tilt-shift wzbogacony baśniowym efektem starego obiektywu.

Jeśli chcecie poznać więcej fotograficznych sztuczek, zapraszamy do obejrzenia wideo.

materiały prasowe

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje