Reklama

Europejskie karnawały

​Od Nowego Roku do Środy Popielcowej na naszym kontynencie będzie trwać zabawa, a ulicami miast przejdą barwne korowody

Carne vale - czyli z łaciny "żegnaj mięso", to tradycyjny okres tańców, zabaw oraz parad w wielu miastach. Zobaczcie najsłynniejsze karnawały w Europie! 

Święto kobiet

Choć nie jest tak słynny jak wenecki, to święto zabawy, kolorowych parad i przebierańców w Kolonii zaczyna się najwcześniej. Już 11 listopada na ulice nadreńskiej metropolii wychodzą przebierańcy, którzy świętują tzw. "piątą porę roku". Jednak największe szaleństwo przypada na czas po nowym roku. To wtedy w Weiberfastnacht kobiety przejmują rządy w mieście i bezkarnie mogą obcinać mężczyznom... krawaty. Kulminacja zabawy w Kolonii odbywa się w tzw. Rosenmontag - czyli ostatni poniedziałek przed Środą Popielcową. Nieco inaczej obchodzi się tzw. Fastnacht w szwajcarskiej Lucernie. Podczas wielkiej parady przez ulice miasta przechodzą przebierańcy - od strachów po postacie z kreskówek. 

Reklama

Najstarsza zabawa 

Natomiast w Wenecji - stolicy europejskiego karnawału, podkreśla się jedno: w zabawie wszyscy, bogaci i biedni, są równi, stąd tradycja noszenia fantazyjnych masek. Codziennie organizowane są konkursy na najpiękniejsze przebranie. Sygnał do zabawy daje parada wodna po Canale Grande, w której uczestniczą setki gondol. Do tradycji weneckich nawiązuje karnawał w Rijece - tu też królują charakterystyczne maski, jednak Chorwaci dodają również starosłowiańskie gusła - w strojach zwierząt przepędzają złe duchy. Gorące klimaty W innych rytmach za to odbywają się zabawy karnawałowe w Nicei na Lazurowym Wybrzeżu oraz na hiszpańskiej Teneryfie. Karnawał, ze względu na klimat, przypomina bardziej parady szkół samby, znane z Rio de Janeiro. 

Informator:

Wenecja - Początek karnawałowi daje wodna parada udekorowanych gondol. Natomiast na placu św. Marka odbywają się konkursy na najbardziej fantazyjną maskę. W tym roku karnawał rozpoczyna się 11 lutego i trwa do 28 lutego.

Kolonia - Nadreński karnawał jest jednym z najstarszych w Europie. Co roku przebierańcy przejmują rządy, odbierając klucze do miasta od burmistrza. Weiberfastnacht wypada 23 lutego, natomiast Rosenmontag odbędzie się 27 lutego.  

Lucerna - Charakterystycznym elementem szwajcarskich zabaw jest przebierania się za postacie, które mają przerażać. Fastnacht rozpoczyna się w czwartek 23 lutego (w Polsce to Tłusty Czwartek) paradą Fritschiumzug. Zakończenie przypada na wtorek 28 lutego.

Teneryfa - Ulice miast na Wyspach Kanaryjskich zamieniają się w okresie karnawału w morze roztańczonych imprezowiczów. W mieście Santa Cruz de Tenerife zabawa trwa od 19 lutego do 5 marca. 

Rijeka - Mieszkańcy przebrani za byki, tury lub inne zwierzęta mają odgonić złe duchy. Tradycją jest także wielkie ognisko w centrum miasta. Karnawał trwa od 17 stycznia do 1 marca.  

Nicea - Wielkie platformy z dmuchanymi postaciami z kreskówek, polityki i show-biznesu to jedna z atrakcji Carnavale de Nice. rozpoczyna się 11 lutego Paradą Światła, a widowiskowa Bitwa Kwiatowa przypada na 15 lutego, zakończenie 25 lutego.

Zobacz także:

Tele Tydzień
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy