Reklama

5 rzeczy, o których powinieneś wiedzieć wyjeżdżając w daleką podróż

Dalekie podróże mogą okazać się przygodą życia. By jednak pozostawiły po sobie wyłącznie przyjemne wspomnienia, należy się do nich w odpowiedni sposób przygotować. O czym należy wiedzieć, planując zagraniczny wyjazd?

Bez względu na to, jaki jest cel podróży, każdy zamierza przeżyć niezapomnianą przygodę i dać się ponieść podróżniczemu szaleństwu. Chcąc jednak mieć pewność, że ta przygoda nie zamieni się w koszmar, warto zawczasu się do tego przygotować. 

1. Poznać kulturę

Nie ma znaczenia, do jakiego kraju się wybierasz – musisz poznać panującą tam kulturę i zapoznać się z obowiązującymi zwyczajami. Warto bowiem mieć świadomość, że w wielu państwach świata zachowania typowe dla Europejczyków mogą zostać źle odebrane przez rdzennych mieszkańców dalekich zakątków globu. Na przykład, udając się do krajów muzułmańskich, nie zabieraj krótkich szortów i bluzek odsłaniających ramiona. Europejki mogą ubierać się „wakacyjnie”, lecz stroje powinny zakrywać kolana i ramiona. Dobrze jest dokładnie "zbadać" kulturę, ponieważ wiele światowych tradycji jest dość kontrowersyjnych i może nas zaskoczyć. Przykład? W niektórych krajach buddyjskich wyznaje się zasadę organizowania tzw. niebiańskiego pogrzebu, który polega na pozostawieniu zwłok na wolnej przestrzeni, by były dostępne dla drapieżnych ptaków. 

Reklama

2. Uzyskać pozwolenia

Przed podróżą do dalekiego kraju warto także zdobyć informacje o niezbędnych pozwoleniach. Nie w każdy zakątek świata można dostać się wyłącznie za okazaniem dowodu osobistego. Władze wielu państw wymagają przedstawienia mnóstwa innych dokumentów, choćby wizy turystycznej. Jest ona niezbędna między innymi w przypadku podróży do: Stanów Zjednoczonych, Białorusi, Chin, Kuby, Senegalu. Ponadto warto mieć świadomość, że w niektórych krajach wymagana jest także wiza tranzytowa – także do krajów, przez które turyści tylko przejeżdżają lub przelatują. Tak jest między innymi w przypadku podróży samolotem przez Stany Zjednoczone do dowolnego kraju Ameryki Południowej, czy w Indiach. Polacy muszą zdobyć wizę tranzytową we własnym zakresie.  

3. Zdobyć dane polskiego konsulatu

Wybierając się w daleką podróż, warto zabrać ze sobą dane polskich placówek dyplomatycznych. Adres i numer telefonu do polskiego konsulatu to obowiązek. Nigdy bowiem nie jest wiadomo, co w trakcie pobytu w danym kraju może się wydarzyć. Dlatego lepiej jest zabezpieczyć się zawczasu, by potem nie poszukiwać nerwowo pomocy. 

4. Znaleźć miejsce noclegu

Chociaż dla wielu osób to właśnie "podróżowanie w ciemno" jest największą atrakcją, zawsze warto znaleźć miejsce noclegowe. W sezonie turystycznym może być ciężko o wolne pokoje w hotelach, co dla turysty będzie oznaczać problem ze znalezieniem miejsca do spania. Warto więc odpowiednio wcześnie zarezerwować pokoje, by uniknąć takich niedogodności. Jeżeli turysta koniecznie upiera się na poszukiwanie noclegu już w miejscu docelowym, niech chociaż spisze dane kilku hoteli, by wiedzieć w które rejony się udać.  

5.  Zadbać  o pieniądze

Wyjazd w długą i daleką podróż zawsze wiąże się z koniecznością wstępnego oszacowania wydatków. Dzięki temu można uniknąć sytuacji, w której podczas pobytu zabraknie środków finansowych. Należy także wziąć pod uwagę fakt, iż turyści często padają ofiarami lokalnych złodziei. I chociaż nie da się przed takimi przypadkami zabezpieczyć, można zadbać o dodatkowy dostęp do gotówki. W razie konieczności najbliższa rodzina może nadać przekaz pieniężny, wskazując jako adresata osobę podróżującą. Adresat może odebrać przekaz w dowolnym miejscu na świecie już nawet w ciągu kilku minut od nadania pieniędzy. Jest to więc szybki sposób na uzupełnienie braków w portfelu, gdy np. dostęp do konta bankowego jest niemożliwy. 

Sprawdź: jak odebrać przekaz pocztowy Western Union w dowolnym miejscu na świecie.


materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: podróże
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy