Reklama

20 tanich kierunków na wakacje

Portal priceoftravel.com opublikował Backpacker Index - listę miejsc świata, w których żyje się najtaniej. Dzienny koszt życia w danym miejscu uwzględnia między innymi noclegi, 3 posiłki i transport publiczny. Dla ułatwienia wszystko zostało podane w dolarach amerykańskich. Należy dodać, że indeks nie uwzględnia cen połączeń lotniczych lub innych umożliwiających transport do danego kraju, które mogą być dosyć drogie – ale za to życie na miejscu przez dłuższy czas bardzo się opłaca. My prezentujemy pierwszą 20-tkę.

20. Cuzco, Peru

Leżące w południowym Peru na wysokości 3326 m.n.p.m. Cuzco jest najstarszym miastem całego kontynentu. Założone w XII wieku przez króla Inków, 300 lat później zostało zdobyte przez Francisco Pizarro i z czasem przekształcone w miasto w stylu hiszpańskim.

Z tego okresu pochodzi najwięcej zabytków Cuzco - kolonialne kamienice, liczne kościoły i klasztory, m.in. kościół La Campania oraz katedra Santo Domingo, która została wzniesiona na ruinach inkaskiej świątyni boga słońca.

Dzienny koszt życia: 28.10$

19. Ryga, Łotwa

Ze względu na duże skupisko architektury secesyjnej, ryskie stare miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W mieście znajduje się trzeci co do wysokości budynek w Europie - wieża telewizyjna mierząca 368,5 m.

 Interesującymi obiektami są również gildie kupieckie, typowe dla krajów nadbałtyckich. Oryginalne budynki średniowiecznych gildii nie zachowały się, a te, które oglądać można dzisiaj pochodzą z połowy XIX w. Jednym z najciekawszych zabytków miasta jest Rigas pils czyli XIV-wieczny zamek ryski.

Dzienny koszt życia: 28.08$

Reklama

18. Belgrad, Serbia

Belgrad jest jednym z najstarszych miast na kontynencie europejskim, którego korzenie sięgają ok 7000 lat wstecz. Jego najstarsze zabytki pochodzą z III w. p.n.e. Należy do nich Twierdza Kalemegdan, położona na wzgórzu, z którego rozciąga się widok na panoramę miasta.

 Składają się na nią m.in. ruiny warowni rzymskiej, ale również XVIII - wiecznej cytadeli. Kalemegdan leży na terenie wielkiego parku, który jest popularnym miejscem spacerowym mieszkańców. W mieście znajduje się także mauzoleum Josifa Broz Tito.

Dzienny koszt życia: 27.96$

17. Amman, Jordania

Amman do najpiękniejszych miast nie należy, ale za to słynie z gościnności i sympatycznych, otwartych mieszkańców. Jest też doskonałą bazą wypadową na rozmaite wycieczki. Do nielicznych zabytków tego miasta zaliczają się rzymski amfiteatr, kolumnada oraz forum.

 Na północy Ammanu znajduje się także rzymska cytadela, z której roztacza się piękny widok na miasto.

Dzienny koszt życia: 27.41$

16. Kuta, Bali (Indonezja)

Miasto na południu Bali. Była wioska rybacka szybko stała się najbardziej zatłoczonym ośrodkiem turystycznym Indonezji. Kuta jest znana głównie ze swoich długich plaż, gromadnie odwiedzanych przez australijskich surferów. Charakterystyczne dla tej miejscowości są liczne restauracje, bary, a także różnorodne cenowo zakwaterowanie - także każdy znajdzie coś dla siebie.

Dzienny koszt życia: 26.17$

15. Sarajewo, Bośnia i Hercegowina

Sarajewo jest nam znane głównie z lekcji historii, jako miasto, w którym rozpętano pierwszą wojnę światową. Z kolei w wyniku wojny domowej zostało poważnie zniszczone, dlatego wiele jego zabytków jest obecnie dopiero w fazie odbudowy. Jednak sarajewskie stare miasto jest godne uwagi ze względu na ciekawe zabudowania sakralne, m.in. katedrę Serca Jezusowego.

Dzienny koszt życia: 26.08$


14.  Marrakesz, Maroko:

Marrakesz, zwany "Czerwonym Miastem", obfituje w liczne zabytki i interesujące miejsca. Jednym z ciekawszych są Ogrody botaniczne Majorlle, które stanowią kolekcję egzotycznych roślin z całego świata. Poza tym miasto zasłynęło tym, że w 2010 roku na potrzeby filmu "Seks w wielkim mieście 2", udawało Abu Dhabi.

Dzienny koszt życia: 25.90$

13. Kijów, Ukraina

Ze względu na liczne zabudowania sakralne, usytuowane na prawym brzegu Dniepru, Kijów nazywany jest "Drugim Jeruzalem". Najważniejszym zespołem klasztornym jest Ławra Pieczerska, kompleks zabudowań monasterskich z XI wieku. Poza tym Kijów ma opinię jednego z najbardziej zielonych miast w Europie.

Dzienny koszt życia: 25.85$

12. Kair, Egipt

Położony na Nilem Kair uznawany jest za największy ośrodek islamu. Nie bez powodu zatem mówi się o nim "Miasto tysiąca minaretów". Kair to już teraz ogromna, nowoczesna metropolia. Nie polecalibyśmy go ludziom szukającym spokoju i odpoczynku.

Miasto jest tłoczne, głośne, duszne i gorące. Ścisk powoduje uczucie klaustrofobii, poza tym nieustannie trzeba opędzać się od handlarzy usiłujących wcisnąć turystom każdy rodzaj towaru, od perfum, po rozmaite wycieczki krajoznawcze.

Dzienny koszt życia: 25.48$

11. Kraków, Polska

Kraków to przede wszystkim miasto tętniące życiem, historią i kulturą. Lekka skostniałość i tradycjonalizm spotykają się tutaj z żywym, nieprzerwanym tłumem turystów, licznymi koncertami, czy festiwalami sztuki. Jest staromodnie i nowocześnie zarazem.

O charakterze Krakowa w dużym stopniu decydują setki rozmaitych kawiarni, restauracji i barów ulokowanych w okolicach Rynku, czy żydowskiego Kazimierza. Uwaga na gołębie!

Dzienny koszt życia: 25.06$

10. Sofia, Bułgaria

Stolica Bułgarii sytuuje się na pograniczu wpływów dwóch kultur - europejskiej i azjatyckiej. Ponad 400-letnie panowanie Turków nadało miastu orientalnego charakteru; nie brakuje też elementów architektury neoklasycystycznej i secesyjnej oraz antycznej - rozrzuconych po okolicy pozostałości cywilizacji rzymskiej.

Nad miastem wznosi się Góra Witosza, której masyw jest parkiem narodowym. Znajdują się tam m.in. liczne punkty widokowe oraz ośrodki narciarskie.

Dzienny koszt życia: 24.76$

9.  Bukareszt, Rumunia

Nazywany niegdyś "Paryżem Wschodu", Bukareszt sporo ucierpiał na rządach Nicolae Ceauşescu, który przyczynił się do zniszczenia wielu zabytków, zastępując je betonowymi pomnikami swojej władzy. W związku z tym miasto cechuje dosyć chaotyczna zabudowa, w której klasyczne kamienice gubią się pomiędzy socrealistycznymi budowlami. Nie oznacza to jednak, że nie ma czego oglądać.

Dzienny koszt życia: 24.33$

8. Luang Prabang, Laos

Była stolica Laos, położona na półwyspie uformowanym przez dwie rzeki, Mekong i Khan. Można tu znaleźć perełki miejscowej architektury, jak buddyjskie świątynie o złotych dachach, jak również pozostałości kolonialnych zabudowań francuskich.

Charakterystyczne dla miejscowego krajobrazu są poranne procesje mnichów buddyjskich proszących o jałmużnę. Poza tym niedaleko miasta znajdują się malownicze wodospady Kuang Si.

Dzienny koszt życia: 22.66$

7. La Paz, Boliwia

La Paz jest ważnym ośrodkiem kulturalnym kraju oraz siedzibą boliwijskiego rządu. Ważnymi zabytkami są liczne katedry kolonialne, jak Katedra San Francisco lub Katedra Metropolitalna.

 Poza tym w mieście znajdują się liczne muzea, usytuowane wzdłuż ulicy Jaén, pochodzącej jeszcze z czasów hiszpańskich. Siedziba rządu znajduje się w budynku zwanym "Spalonym Pałacem", co wzięło się stąd, że w przeszłości zdarzało mu się często płonąć.

Dzienny koszt życia: 21.47$

6. Quito, Ekwador

Rejon stolicy Ekwadoru uważany jest za jeden z najpiękniejszych w Ameryce Łacińskiej. Samo miasto położone jest na wysokości 2,850 m. i otoczone przez górskie pasma Andów. Quito posiada jedną z największych, najmniej zmodyfikowanych i najlepiej zachowanych starówek na kontynencie, której powierzchnia wynosi ok 320 hektarów.

Najważniejsze zabytki pochodzą z ery kolonialnej, a zaliczają się do nich m.in. kościoły, klasztory i pałace, które zgrabnie kontrastują z nowoczesną architekturą.

Dzienny koszt życia: 20.30$

5. Delhi, Indie

Według danych z 2011 roku, dawna stolica Indii liczy sobie ponad 16 milionów mieszkańców, co daje ponad 23 tys. osób na kilometr kwadratowy; jest to jedno z najgęściej zaludnionych miejsc na ziemi.

Delhi jest stolicą ogromnej jednostki administracyjnej, na której terenie znajduje się obecna stolica Indii - Nowe Delhi. W mieście można znaleźć mnóstwo zabytków z okresu panowania Wielkich Mongołów, teatry, galerie, muzea i uniwersytety.

Dzienny koszt życia: 19.60$

4. Chiang Mai, Tajlandia

Pochodzące z XIII wieku Chiang Mai przez tubylców nazywane jest "Różą Północy". Jest to stolica prowincji o tej samej nazwie i drugie po Bangkoku najchętniej odwiedzane miasto w Tajlandii. Znane jest głównie z obfitości świątyń buddyjskich (watów), których w obrębie murów miejskich jest 36, a w okolicy - 300. 

Dzienny koszt życia: 19.55 $

3. Phnom Penh, Kambodża

Pierwotna nazwa miasta, Czakdomukh, pochodzi z sanskrytu od słowa czaturmukha, które oznacza "cztery ramiona". Miało to odzwierciedlać rozgałęzienia Mekongu oplatające metropolię.

Nazwa Phnom Penh znaczy dosłownie "wzgórze pani Penh" i odnosi się do legendarnej założycielki miasta, która po znalezieniu w rzece czterech statuetek Buddy, usypała kopiec i wybudowała na nim świątynię, w której zostały umieszczone.

Dzienny koszt życia: 19.45 $

2. Hanoi, Wietnam

Stolicę Wietnamu zamieszkuje ponad 6 milionów ludzi. Jest to drugie największe miasto kraju, położone na prawym brzegu Czerwonej Rzeki. Poza zabytkami, takimi jak Świątynia Literatury, czy Cytadela Cesarska, w mieście znajduje się także mnóstwo centrów handlowych, muzeów oraz restauracji oferujących tradycyjne, wietnamskie potrawy, np. cốm, czyli intrygujący zielony ryż.

Dzienny koszt życia: 16.50 $

1. Pokhara, Nepal

Pokhara leży nad jeziorem Phewa Tal. Jest to szóste co do wielkości miasto kraju, liczące ok. 250 tys. mieszkańców. Głównymi atrakcjami są liczne trasy trekkingowe w masywie Annapurny, spływ przełomem rzeki Seti, samo jezioro Phewa Tal oraz liczne punkty widokowe.

Dzienny koszt życia: 14.75 $

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: podróże | wakacje | miasta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy