Reklama

Znaki na skórze

Żółte zabarwienie skóry może świadczyć o chorej wątrobie. Bladość towarzyszy anemii. Przyjrzyj się uważnie skórze, bo każda na niej zmiana dostarcza informacji o stanie twojego zdrowia.

Zmiany na skórze bywają wynikiem błędów pielęgnacyjnych, ale mogą też informować o poważnej chorobie. Nie bagatelizuj ich!

W innym kolorze

Gdy skóra zmienia kolor na żółty, oznacza to, że wzrósł poziom bilirubiny we krwi. Taka barwa pojawia się podczas żółtaczki typu A, B, C i mechanicznej lub chorób trzustki. Ale żółte zabarwienie może być też spowodowane nadmiarem karotenoidów. Dzieje się tak, gdy spożywasz dużo produktów bogatych w ten barwnik, np. marchew czy pomidory. Wówczas jednak zażółcenie pojawia się przede wszystkim na czole, szyi, dłoniach i podeszwach stóp. Brązowy kolor skóry może świadczyć o przewlekłej niewydolności nerek. Siny jest związany ze spadkiem stężenia hemoglobiny i może wystąpić przy wadach serca. Bladość skóry towarzyszy niedokrwistości, ale również niedoczynności tarczycy.

Reklama

Jak się pocisz?

Jeżeli nie jest gorąco, a ty jesteś zlana potem, może to oznaczać nadczynność tarczycy lub choroby trzustki. Nadmierna potliwość występuje także przy gośćcu, w stanach niedocukrzenia i w okresie menopauzy. Natomiast spadek potliwości jest związany ze schorzeniami układu nerwowego lub brakiem wit. A.

Kolorowe plamy

Brązowe plamy pojawiają się wraz wiekiem. Gdy łuszczą się, mogą sygnalizować początek łupieżu pstrego. Białe odbarwienia świadczą o niedoczynności tarczycy lub niedokrwistości.

Jolanta Głodowska

Tele Tydzień 34/2010

Tele Tydzień
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama