Reklama

Zadbane stopy na wiosnę

Stopy po sezonie zimowym są często przez nas zaniedbane. Jak przygotować je do zbliżającego się sezonu na sandały?

Bez zrogowaceń

Przynajmniej raz w tygodniu wymoczmy stopy w ciepłej wodzie z solą. Taka kąpiel zmiękczy zgrubiały naskórek i poprawi krążenie krwi. Jeśli dodamy do wody kilka kropli olejku lawendowego, miętowego lub z drzewa herbacianego, zapobiegniemy nadmiernej potliwości stóp.

Głębokie nawilżenie

Skóra stóp pozbawiona jest gruczołów łojowych, dlatego bardzo łatwo ulega przesuszeniu. Pamiętajmy więc, aby po każdym umyciu nóg posmarować je dobrym kremem nawilżającym, przeznaczonym do pielęgnacji stóp.

Dobrze, gdy zawiera on kwas glikolowy, mlekowy oraz mocznik. Kwasy złuszczają zrogowacenia, a mocznik głęboko nawilża i zatrzymuje wodę w naskórku.

Reklama

Relaksujący masaż

Przyniesie ulgę zmęczonym nogom i pomoże pozbyć się stresu. Stopy możemy masować dłońmi lub turlając nimi gumową piłeczkę z wypustkami albo przesuwając po drewnianych rolkach z wypukłymi nacięciami.

Przed masażem w umytą skórę wetrzyjmy nieco oliwki, np. sojowej, migdałowej. Chwyćmy stopę obiema dłońmi i przesuwajmy od palców w dół, naciskając dość mocno na podeszwy. Wymasujmy też każdy palec osobno oraz krawędzie i grzbiety stóp.

Dodajmy do kremu zawartość kapsułki z witaminami A+E, a zapobiegniemy rogowaceniu naskórka i bolesnemu pękaniu pięt.

Sposób na pęknięcia

Zgrubienia na piętach mogą pękać, tworząc bolesne ranki. Starajmy się więc podczas mycia usuwać martwy naskórek, a po spłukaniu i dokładnym osuszeniu stóp wcierać w nie krem lub balsam z dużą zawartością mocznika.

Głębokie i bolesne pęknięcia wyleczymy, stosując na noc okłady z rozgotowanego siemienia lnianego. Gojenie przyspiesza też aloes. Umyty liść przekrójmy wzdłuż i przyłóżmy galaretowaty miąższ do pięty. Następnie zabandażujmy stopę. Rano wetrzyjmy w piętę odżywczy krem z mocznikiem.

Idealne paznokcie

Nawet najbardziej wypielęgnowane nogi nie będą ładnie wyglądały, jeśli nie zadbamy o paznokcie. Podstawą jest odpowiednie przycinanie – bez zaokrąglania boków, aby nie wrastały.

Właściwy kształt nadajmy płytce, spiłowując brzegi krótkimi pociągnięciami pilniczka w jedną stronę. Kolejnym etapem pielęgnacji jest polerowanie. Dzięki temu lakier dłużej się trzyma.

Naturalny peeling

Stopy wymagają regularnych zabiegów złuszczających. Codziennie ścierajmy zgrubienia pumeksem lub specjalnym pilnikiem. Raz w tygodniu usuńmy zrogowaciały naskórek za pomocą peelingu.

Przygotujmy go z połowy szklanki cukru, trzech łyżek płynnego miodu i łyżeczki cynamonu. Wymieszajmy dokładnie składniki, nałóżmy papkę na umyte stopy i powoli masujmy je okrężnymi ruchami. Składniki odżywcze z miodu i cynamonu nawilżą skórę.

Zobacz także:

Rewia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy