Reklama

Wyśpij się w chorobie

Kładziesz się spać w nadziei, że noc uśmierzy ból, a tymczasem przewracasz się w łóżku, bo dolegliwości nie mijają? Zmień pozycję, w której zasypiasz...

Zdaniem lekarzy, gdy nic nam nie dolega, najlepiej jest spać na plecach, z wyprostowanymi rękoma ułożonymi wzdłuż ciała. Taka pozycja zapobiega bólom karku i pleców. Równie dobre dla zdrowia jest zasypianie na boku, z wyprostowanymi nogami. Rozluźniają się wówczas mięśnie wzdłuż kręgosłupa, a układ krążenia może pracować bez problemu.

Najmniej korzystne jest spanie w pozycji płodu - na boku, z mocno podkurczonymi nogami. Po takiej nocy rano mogą pojawić się bóle w stawach kolanowych. Cierpi też kręgosłup, bo przecież kilka godzin był wygięty w łuk. Ponadto w pozycji płodu trudniej się oddycha, gdyż płuca są ściśnięte. To zaś skutkuje niedotlenieniem organizmu i budzimy się niewyspani.

Reklama

Co więcej, spanie na boku nie sprzyja urodzie - po całonocnym naciskaniu jednym policzkiem na poduszkę, twarz jest zmięta. Może też zaostrzyć się trądzik (tak przy okazji, dla urody bardzo niekorzystne jest też spanie na brzuchu, bo ciężar ciała deformuje biust).

Klimat w sypialni


Przepustką do zdrowego snu jest dobrze zorganizowana sypialnia. Musi być w niej ciemno, bo światło hamuje wydzielanie melatoniny odpowiedzialnej za sen. Szczególnie szkodliwe jest światło niebieskie emitowane z telewizora i komputera. Zasypianie ułatwia cisza i dobrze wywietrzony pokój, w którym panuje temp. 18-21 st. C.

W dobrym łóżku


Najważniejsze jednak jest łóżko. Najzdrowiej jest spać na średnio twardym materacu (może uginać się pod naszym ciężarem o 2-3 cm). Powinien dostosowywać się do kształtu ciała. Taką rolę spełniają materace ze sprężynami i z pianki.

Ważny jest też kształt poduszki. Źle dobrana może być przyczyną nadmiernych napięć w obrębie barków i karku. Dobrze jest spać na specjalnych poduszkach ortopedyczno-korekcyjnych (są tak wyprofilowane, że podpierają szyjny odcinek kręgosłupa).

Bardzo ważna jest kołdra. Puchowa bywa przyczyną uczuleń. Alergicy powinni sypiać pod kołdrą z poliestru, którą można często prać (nawet w domu). Jeżeli masz astmę lub zmiany zwyrodnieniowe stawów albo cierpisz na zapalenie ścięgien i mięśni czy na astmę, wybieraj kołdrę wełnianą.

Równie ważne jest to, w czym śpisz. Najzdrowsza jest piżama bawełniana. Powinna być wygodna (sprawdź, czy koronki nie są za sztywne) i niezbyt ciepła (polarowe są dobre tylko wtedy, gdy musisz chorobę wypocić).

Noc w dobrej pozycji, czyli najlepsza "senna" kuracja

Gdy masz zgagę
Połóż się na lewym boku i podciągnij kolana. Zmniejszysz nacisk na dolny zwieracz przełyku (gdy jest uciskany, żrące kwasy żołądkowe cofają się).

Gdy kaszlesz
Sypiaj z podłożoną pod plecy dużą poduszką - łatwiej Ci będziesz odkrztuszać. Gdy jednak masz katar, ułóż się na boku - ułatwisz oczyszczanie zatok.

Gdy chrapiesz
To jedyne schorzenie, w którym zaleca się spanie na brzuchu. W takiej pozycji tkanki gardła najmniej się zapadają i nie grozi Ci niebezpieczny bezdech senny.

Gdy dokucza ci PMS
Zasypiaj na plecach. Nie śpij na brzuchu (aby nie obciążać macicy), boku (bo będą boleć piersi), ani nie zginaj nóg. Możesz włożyć poduszkę pod kolana.

Gdy jesteś zestresowana
Połóż się na wznak i ręce unieś nad głowę. Taka pozycja wymusi głębokie oddechy, a tym samym dotleni ciało (i umysł). Wstaniesz zrelaksowana.

Gdy bolą cię plecy
Sypiaj na boku (dowolnym), z lekko ugiętymi kolanami. Zwróć uwagę, aby biodra były w linii prostej. Między kolana możesz włożyć jasiek.

Tele Tydzień
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy