Reklama

Wypadanie włosów: Co jest przyczyną?

Przeczesujesz włosy, a na szczotce zostaje ich cała masa? Wypadające włosy to problem kobiet w każdym wieku. Powodem może być nieodpowiednia pielęgnacja, zmiana stylu życia lub choroba. Jak rozpoznać przyczynę wypadania włosów?

Włosy wypadają w nadmiarze zazwyczaj podczas zmiany sezonu letniego i zmowego. Warto jednak obserwować to zjawisko. Jeśli utrzymuje się dłużej niż trzy miesiące, lepiej skonsultować to z dermatologiem. Przyczyn wypadania włosów jest bowiem bardzo wiele.

Nieodpowiednia pielęgnacja

Po pierwsze należy przyjrzeć się pielęgnacji. Nieodpowiednie kosmetyki, niedbałe wyczesywanie czy zbyt mocne spinanie gumką sprawia, że włosy stają się słabe i wypadają. Do pogorszenia się kondycji włosa przyczynia się również poddawanie ich działaniu wysokiej temperatury podczas prostowania czy suszenia.

Reklama

Czasem wystarczy zmienić kilka nawyków, aby problem zniknął. Postaraj się nie myć włosów samym szamponem. Zaopatrz się w koncentrat i rozwadniaj go w butelce, a gotową miksturę wylewaj do razu na głowę. Unikniesz wówczas zapychania meszków włosowych, nadmiernego wydzielania łoju, a tym samym osłabiania włosów.

Nie szczotkuj włosów od czubka głowy w dół. Rozpocznij czynność od dokładnego rozczesania końcówek, a później wygładź włosy na całej długości. W taki sposób rozczeszesz kołtuny, ale nie wyrwiesz niepotrzebnie włosów.

Co jeszcze jest powodem nadmiernego wypadania włosów?

Jednym z najczęstszych powodów wypadania włosów jest zmiana stylu życia, której towarzyszy stres i zmęczenie. W taki sposób organizm reaguje na nagłe, niespodziewane zmiany. Na stan owłosienia wpływa również dieta. Ciało jest szczególnie wrażliwe na zbyt szybkie i rygorystyczne modyfikacje w jadłospisie.

Wypadanie włosów to także oznaka choroby. Głównie towarzyszy cukrzycy, zmianom hormonalnym oraz chorobom tarczycy. Utrata włosów to objaw osłabienia organizmu, dlatego może wystąpić po ciąży, a nawet operacjach.

Aby określić podłoże problemu warto wykonać badania. Najlepszym z dostępnych będzie oznaczenie poziomu hormonów, dzięki któremu wyeliminujesz poważne choroby, takie jak łysienie androgenowe czy łysienie plackowate.

Zobacz także:

Styl.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy