Reklama

Wokół oka

Gdy oczy zaczęły łzawić i pieką, stały się wrażliwe na światło, a białka pokryły się siateczką czerwonych naczynek - sięgnij po domowe sposoby łagodzenia tych objawów, aby nie nasiliło się zapalenie spojówek.

Jeśli po 1-2 dniach stosowania podobnych sposobów nie zauważysz poprawy - nie zwlekaj z wizytą u okulisty.

Oczy są nie tylko zwierciadłem duszy, ale także zdrowia. Pękające naczynka w oku mogą oznaczać nadciśnienie lub skoki ciśnienia. Wtedy na dnie oka widoczne są mikrowylewy. Może je zobaczyć tylko okulista. Opuchnięcia i sine podkówki pod oczami oraz brązowe plamki na tęczówce to także sygnał problemów z nerkami.

Gdy oczy jeszcze nie przyzwyczaiły się do ostrego słońca, niekiedy reagują zaczerwienieniem i łzawieniem. Przemyj je ziołowym naparem i nie wychodź bez okularów przeciwsłonecznych. Okulary z dobrym filtrem (E-SPF) zabezpieczą oczy przed promieniowaniem UV, które (wpadając do nieosłoniętego odpowiednim filtrem oka) przyczyniają się do zwyrodnienia plamki żółtej.

Reklama

Świetlik

Doskonale koi podrażnienie, świąd i pieczenie oczu. Można go stosować codziennie. Świetlik działa przeciwzapalnie, zmniejsza obrzęki. 1-2 łyżki ziela świetlika zalej szklanką wrzątku, przykryj i odstaw do zaparzenia. Ciepłym lub chłodnym naparem nasącz waciki, ułóż na powiekach.

Rumianek i nagietek

Kwiaty te znane są z działania przeciwzapalnego i łagodzącego. Zmniejszą podrażnienie, wspomogą leczenie stanów zapalnych spojówek. Weź po łyżeczce suszonych kwiatów rumianku i nagietka, zalej szklanką wrzątku i odstaw do naciągnięcia. Naparem przemywaj oczy kilka razy dziennie.

Czarna herbata

Właściwości bakteriobójcze czarnej herbaty sprawiają, że we wczesnej fazie bakteryjnego zapalenia spojówek, napar z czarnej gorzkiej herbaty może całkowicie zapobiec dalszemu rozwojowi infekcji. 2 torebki czarnej herbaty zaparz w niewielkiej ilości wrzątku. Gdy przestygnie, ułóż torebki na powiekach. Ciepłe okłady powtarzaj kilka 3 razy dziennie po 20 min.

Ogórek

Firmy farmaceutyczne i kosmetyczne od lat wykorzystują jego łagodzące i oczyszczające właściwości, wzbogacając ekstraktem ogórkowym kosmetyki i preparaty. Ogórek doskonale łagodzi podrażnienia, koi pieczenie oczu, zmniejsza opuchliznę pod oczami, rozjaśnia cienie i sińce. Ważne, aby ogórek był czysty i umyty, obrany ze skórki oraz dobrze schłodzony. Sok z ogórka działa ściągająco i oczyszczająco, można więc świeżo ukrojonym plasterkiem ogórka przemyć powieki i skórę wokół oczu.

Świat & Ludzie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy