Upalne dni w dobrej formie

Wysokie temperatury mogą być naprawdę niebezpieczne. Dowiedz się, jak sobie radzić, by w gorące dni uniknąć kryzysu energetycznego, utraty wody i oparzeń.

1. Co i ile pić?

By nie doprowadzić do niebezpiecznego odwodnienia organizmu, powinnaś regularnie przez cały dzień uzupełniać poziom płynów. Zaleca się 2,5, a nawet 3 litry dziennie, gdy dni są gorące. Pij wodę mineralną, niezbyt esencjonalny kompot albo chłodne owocowe herbatki.

Możesz też sięgać po świeże soki warzywno- owocowe - dostarczają one nieco zdrowego cukru, który zatrzymuje wodę w organizmie. Soki uzupełniają zasoby witamin i mikroelementów, które tracisz z potem w czasie upałów.

Ogranicz jednak picie gazowanych, słodzonych napojów, dosładzanych koktajli, kaw mrożonych z dodatkiem lodów, reklamowanych jako orzeźwiające. Z powodu wysokiej zawartości cukru dostarczają wielu kalorii i niepotrzebnie obciążają organizm.

Reklama

2. Zimne piwo - nie, herbata - tak

Dietetycy odradzają picie bardzo schłodzonych napojów (by wyrównać temperaturę, organizm wydatkuje dużo energii, co jeszcze zwiększa osłabienie). Paradoksalnie odwrotnie działa wypicie herbaty. Sprzyja poceniu się i obniżeniu ciepłoty ciała.

3. Owoce i warzywa


Fantastycznie gaszą pragnienie arbuzy, melony, truskawki, jagody, porzeczki czy maliny. Owoce te zawierają bardzo dużo wody (ponad 90 proc.), dzięki czemu dodatkowo zasilają organizm w płyny. Gotowany al dente kalafior, kukurydza, jarmuż, szpinak czy brokuły dadzą Ci zaś energię (są dobrym źródłem węglowodanów), nie obciążając przy tym układu trawiennego. Podczas gorących dni pozwól sobie na więcej soli, zawierającej ważne dla serca pierwiastki - sód i potas.

4. Ulżyj żołądkowi

W letnie dni najzdrowiej jeść lekkostrawne ryby i ugotowane na parze lub pieczone w folii chude filety np. z kurczaka czy indyka. W upalne dni rezygnuj z jedzenia potraw ostrych, silnie rozgrzewających. Na przekąskę przygotuj sałatkę albo chłodnik (np. litewski, ogórkowy czy gazpacho).

5. Oszczędzaj siły i szukaj cienia

Upał odbiera energię, sprawiając, że działamy na zwolnionych obrotach. Dlatego w bardzo gorące dni powinnaś wystrzegać się męczących eskapad w teren, które wiążą się z wielogodzinnym przebywaniem na słońcu. Upał spowalnia pracę serca, spada więc nie tylko wydolność, ale również odporność organizmu. Powinnaś uważać na siebie szczególnie, jeśli masz kłopoty z sercem lub cierpisz na nadciśnienie.

6. Chroń skórę i oczy


Pamiętaj o kremach z wysokim filtrem, które powinnaś nakładać na skórę przynajmniej co dwie godziny (w tym czasie słońce powoduje rozkładanie się filtrów, co znacznie osłabia ich działanie). Koniecznie zabezpiecz przed słońcem duże i ciemne znamiona - najlepiej przyklejając na nie małe plasterki.

Zaopatrz się również w dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV. Tanie, kupione na bazarze najczęściej (wbrew zapewnieniom sprzedawców) są pozbawione filtrów. Jak wynika z badań, narażają one źrenicę na nadmiar promieni UV, co grozi poważnym uszkodzeniem wzroku.

Na Żywo

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL