Reklama

Ucz się z głową

Przed tobą ważny egzamin, a ty nie potrafisz zapamiętać najprostszych pojęć? Uczysz się całą noc, a rano niczego nie pamiętasz? Co robisz źle? Jak się uczyć, żeby się nauczyć?

Przede wszystkim musisz uwierzyć, że się uda i zapędzić mózg do pracy. Choć nie jest on mięśniem, można go wyćwiczyć. Nigdy, nawet przed samym sobą nie przyznawaj, że coś jest za trudne i nie potrafisz tego się nauczyć, słowa te potrafią zdemotywować.

Zastrzyk adrenaliny


Staraj się nie uczyć w stresie, bo nerwy przeszkadzają w koncentracji, ale stan lekkiego pobudzenia jest jak najbardziej wskazany. Nie oznacza to, że przed nauką masz skoczyć na bungee, świetnie pobudzi... ściskanie gumowego kółka. Według naukowców zapamiętywanie informacji, gdy jesteś pobudzona, jest wynikiem adrenaliny, która zalewa organizm.

Reklama

Rogale pani Rogalskiej

Łatwiej zapamiętasz, gdy uruchomisz wyobraźnię i wszystkie zmysły, a nie tylko wzrok i słuch. Gdy np. chcesz zapamiętać nazwisko Lipowski, wyobraź sobie jak wygląda lipa, jak szumi i pachnie. O pani Rogalskiej szybko nie zapomnisz, gdy skojarzysz jej nazwisko z pysznymi rogalami.

Z ołówkiem w ręku


Staraj się zrozumieć, czego się uczysz. Rób notatki - ułatwiają koncentrację na przerabianym temacie i porządkują informacje w głowie. Podkreślaj najważniejsze rzeczy, zaznaczaj kluczowe słowa. Podziel materiał na części. Łatwiej się uczyć, gdy masz do opanowania dziesięć stron niż np. pięćdziesiąt w jeden wieczór.

Nie leż, usiądź


Ucz się w miejscach cichych, czystych i wywietrzonych. Uwierz naukowcom, że wiedza szybciej wchodzi do głowy, gdy... siedzisz. Czytanie na leżąco skłania bowiem mózg do myślenia o odpoczynku i dekoncentruje. Jeśli rozpraszają cię domownicy, przenieś się np. do czytelni.

Daj odpocząć mózgowi

Nie możesz uczyć się bez przerwy. Nasze zdolności umysłowe są najwyższe rano, tymczasem uczymy się przeważnie wieczorem. Dlatego raz na pół godziny pozwól odpocząć mózgowi. Wstań od książek, przejdź się po pokoju, zaczerpnij świeżego powietrza. Pobudzi to krążenie krwi i dotleni mózg. Nigdy nie zarywaj nocy. Sen pozwala nie tylko wypocząć, ale sprawniej myśleć i efektywniej się uczyć (72 godziny bez snu wyniszczają mózg).

Powąchaj truskawki

Pij wodę mineralną - wspomaga przemiany biochemiczne w mózgu. Stosuj odpowiednią dietę. Pomoże też aromaterapia - woń róż ułatwi zapamiętywanie materiału. A przed wejściem na salę egzaminacyjną powąchaj truskawki lub cynamon - twoje odpowiedzi zaskoczą komisję błyskotliwością.

Skarby dla umysłu, czyli czym żywić mózg, by łatwiej zapamiętywać

Owoce
Winogrona zawierają potas, żelazo i magnez oraz sporo witamin, m.in. niacynę. Dotleniają mózg. Dobre są też śliwki - oprócz potasu, mają błonnik pomagający się pozbyć toksyn oraz wit. B1 i B3, które łagodzą stres.

Napoje
Badania potwierdzają, że wypicie szklanki wody sprawia, iż mózg pracuje o 14 proc. szybciej niż wcześniej. Chce ci się spać? Wypij zieloną herbatę - ożywi lepiej niż kawa. Dodaj do niej cytrynę.

Nasiona dyni i lnu
To dobre źródła lecytyny, która bardzo poprawia pamięć. Sprawiają, że umysł pracuje na wysokich obrotach, polepsza się pamięć i zdolność koncentracji. Usuwają toksyny oraz działają zbawiennie na system nerwowy.

Tele Tydzień
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy