Reklama

Sześć uderzeń stresu

Szybko wspomóż organizm, by - osłabiony - nie wpadł w poważniejszą chorobę.

Wszechobecny stres towarzyszy nam dziś w życiu na co dzień. Trzeba traktować go poważnie, bo nadmierne obciążenia emocjonalne utrzymują we krwi podwyższony poziom jego hormonów - adrenaliny, noradrenaliny, kortyzolu, epinefryny. Kilka miesięcy na takich obrotach oznacza poważne zaburzenia zdrowotne!

Stres uderza przy tym zawsze w najsłabsze punkty naszego organizmu - serce i układ krążenia, żołądek i układ pokarmowy, kręgosłup. Chroniczne zdenerwowanie silnie nadweręża też układ nerwowy, sprzyjając stanom lękowym i rozwojowi depresji.

Organizm zawsze wysyła nam sygnały, że żyjemy w zbyt dużym napięciu. To ważna informacja, bo świadczy o tym, że zachwiana została wewnętrzna zdrowotna równowaga.

Reklama

Jak objawia się przewlekłe napięcie? Zmęczeniem i brakiem sił, nadkwasotą lub innymi problemami trawiennymi, trudnościami z zasypianiem lub nazbyt wczesnym budzeniem się, nerwowymi tikami, kłopotami z włosami i skórą. Jeżeli zaobserwujemy u siebie trzy z wyżej wymienionych objawów, mamy zbyt wysoki poziom hormonów stresu. Kluczową kwestią staje się wtedy regeneracja organizmu.

Jak pokonać stres i jego dolegliwości? Medytacja, joga i relaksująca muzyka nastroją nas pozytywnie i ułatwią zasypianie. Aktywność fizyczna rozładowuje agresję i lęki. Idealny dla psychiki jest szybki spacer, umiarkowany bieg, pływanie, jazda na rowerze, praca w ogródku. Masaż rozluźni spięte mięśnie, odpręży i pobudzi krążenie. Zalecane są minimum dwa zabiegi w miesiącu.

Pomoże też codzienna aromatyczna kąpiel. Jaki zapach wybrać? Lawendy uspokoi nas, a jaśminu uaktywni, pomarańczy poprawi humor. Zmęczenie pokona geranium, rozmaryn, tymianek i majeranek. Niektórzy terapeuci radzą, by w sypialni powiesić sobie nad łóżkiem zdanie: "Codziennie czuję się lepiej i lepiej pod każdym względem". I dla autosugestii zalecają czytać je tuż po otwarciu oczu.

Wiele skutecznych porad antystresowych znajdziemy w poradnikach dr Jadwigi Górnickiej, guru polskiej medycyny naturalnej. Proponuje zioła, hydroterapię, masaże i dietę.

Na stany lękowe i nerwowe tiki

Napady lęku złagodzą zioła. Zmieszaj po 50 g: kwiatu lawendy, liści pokrzywy, szałwii, orzecha włoskiego, melisy, szyszek chmielu, ziela ruty, naci glistnika, ziela dziurawca i kurzego śladu, krwawnika i mniszka lekarskiego, korzenia łopianu i kłącza kozłka. 3 łyżki mieszanki zalej w termosie 3 szklankami wrzątku. Popijaj w ciągu dnia.

Tiki: 1 łyżkę drożdży rozpuść w 1/2 szklanki wrzątku, zagotuj. Pij przed pójściem spać przez 2 miesiące.

Na kłopoty z cerą

Podczas przewlekłego stresu zaburzone zostaje oddychanie skóry, więc nie pozbywa się ona wszystkich produktów przemiany materii. Znacznemu zakłóceniu może też ulec proces odnawiania się naskórka. Efektem bywa pieczenie, swędzenie, przesuszenie lub nadmierne wydzielanie sebum i wypryski.

Funkcje zestresowanej skóry poprawi herbatka ziołowa. Zmieszaj po: 50 g kwiatu rumianku, 40 g liści pokrzywy i krwawnika pospolitego, 30 g liści mniszka lekarskiego, 20 g kwiatu fiołka trójbarwnego, 20 g kwiatów nagietka lekarskiego.

Przygotowanie: 6 łyżeczek mieszanki zalej w termosie 3 szklankami wrzątku. Pij trzy razy dziennie 1 szklankę naparu pomiędzy posiłkami przez przynajmniej 3 miesiące.

Na zgagę i nadkwasotę

W chwilach stresu dochodzi do silnego wydzielania enzymów i kwasu solnego. Zwykle towarzyszy temu złe trawienie i zgaga. Może pojawić się nadkwasota, a potem wrzody żołądka i dwunastnicy. Jak temu zapobiec? Zmiel kwiat akacji białej z odrobiną cukru. Jedz szczyptę dwa razy dziennie przed posiłkiem. Pij dwa razy dziennie sok z utartego ziemniaka. Jedz prażone siemię lniane - łyżkę na czczo lub łyżkę na noc z ciepłym mlekiem.

Na natłok myśli i bezsenność

Zdenerwowanie przed kolejnym dniem pełnym napięć, często wywołuje kłopoty ze snem. Można zrezygnować ze środków farmakologicznych na rzecz ziół, które są łagodniejsze dla organizmu. W ciągu dnia zastosuj herbatkę z melisy: 10 g ziół parz 10 minut w 1/2 l wody. Pij trzy razy dziennie, ostatni raz około godziny 16.

Kąpiel nasenna: 20 g suchych szyszek chmielu gotuj 5 minut w 2 l wody. Przecedź, wlej do kąpieli. Kąp się się 10 minut w ciepłej wodzie. Przed snem: 2 torebki herbaty lipowej parz 10 minut w szklance wrzątku. Lub 10 g kłączy kozłka lekarskiego gotuj 5 minut w 1/2 l wody. Przed wypiciem przecedź.

Na apatię, znużenie i osłabienie

Energię życiową pomogą odzyskać warzywa bogate w witaminy i minerały. Do codziennych posiłków włącz: paprykę, cykorię, jarmuż, rzeżuchę i kapustę pekińską. Wzmocnij się też preparatem multiwitaminowym z mikroelementami z apteki. Najbardziej ospałych postawi na nogi poranny zimny tusz, który i pobudza, i powoduje intensywne oddychanie skóry.

Przez pierwszych 10 dni polewaj wodą same nogi, od pięt do pachwin. Od 11. dnia - także ręce, klatkę piersiową i kręgosłup, masując skórę miękką szczotką. Po kąpieli załóż ciepły szlafrok. W tym stroju wykonuj zwykłe poranne czynności.

Na wypadanie włosów

Przerzedzanie się włosów bywa skutkiem przykrego wydarzenia. Jak wspomóc cebulki? Przez półtora miesiąca łykaj codziennie wielowitaminowy preparat i wit. A plus E. Do jadłospisu włącz wielowarzywne surówki.

Maseczka wzmacniająca: żółtko, 30 g oleju rycynowego, 1 łyżeczka drożdży, kilka kropli nafty, odżywczy balsam do włosów (z drogerii). Miksturę dokładnie wcieraj w skórę głowy i we włosy. Obwiąż folią i chustką (najlepiej na noc). Włosy myj szamponem łopianowo-pokrzywowym, odżywiaj sokiem z aloesu (sok z 3 liści rozcieńcz taką samą ilością wody), a skórę nacieraj sokiem z czarnej rzodkwi.

Życie na gorąco 21/2011

Życie na gorąco
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy