Reklama

Pyszna ulga dla skóry

​Właśnie nadszedł czas, kiedy możemy skorzystać ze świeżych, naturalnych kosmetyków. Nasza skóra - tak jak nasz organizm - domaga się witamin, w które bogate są owoce i warzywa. Można korzystać z owocowych kremów, witaminowych mleczek i balsamów. Do pielęgnacji skóry nadają się niemal wszystkie owoce i warzywa.

Efekty działania maseczki będą widoczne prawie natychmiast pod warunkiem, że najpierw oczyścimy dokładnie skórę, będziemy omijać okolicę oczu i nie przesadzimy z kuracją, którą można wykonywać 2-3 razy w tygodniu.

Maseczki warzywne

Kapusta
Kapusta w swych liściach oprócz dużej ilości witamin zawiera siarkę, która świetnie działa na cerę, a także włosy i paznokcie. By przygotować maseczkę, liście kapusty należy dokładnie umyć i zmiażdżyć. Następnie skropić cytryną i oliwą i położyć na twarz na 15 min. Maseczka ta odświeża cerę i łagodzi podrażnienia.

Marchew

Zawdzięcza swą barwę karotenowi, czyli prowitaminie A. Ponadto ma sporo witaminy B1, B2, PP, K, i troszkę C. Zasobna jest też w związki mineralne m.in. wapń, żelazo, fosfor, miedź, cynk, magnez, jod i przede wszystkim potas. Jemu zawdzięczamy jędrność ciała, a witaminom - doskonały na urodę, cerę, karnację skóry. Mimo wszystkich tych zalet, marchewka gromadzi dużo niekorzystnych składników, zawartych w glebie, dlatego należy uważać z jakiego źródła pochodzi.

Reklama

Do maseczki można użyć soku lub papki marchwiowej zmieszanej z oliwą, śmietaną bądź twarożkiem. Jest ona szczególnie polecana dla cery suchej, bladej i zniszczonej. Olejek marchwiowy stosowany też jest do pielęgnacji szorstkich kolan, łokci i pękających pięt. A oto przepis: dwie, trzy marchewki ucieramy, zalewamy 0,5 szklanki oliwy lub oleju i odstawiamy na 24 godziny. Następnie wyciskamy przez gazę i zlewamy czysty olejek do butelki.

Pietruszka
Przykładana w formie miazgi z korzenia z dodatkiem żółtka, albo soku wyciśniętego z korzeni i liści, lekko wybiela skórę i łagodzi podrażnienia. Ponadto można stosować z niej sok zewnętrznie na użądlenia pszczół, os, komarów itp. aby ból i opuchlizna szybko zniknęły.

Pomidor
Działa regenerująco na naszą skórę i to zarówno jedzone jak i przykładane do twarzy. Ma on właściwości odświeżające i antybakteryjne. By przygotować maseczkę trzeba do rozgniecionego na miazgę pomidora dodać trochę mąki ziemniaczanej. Maseczka ta jest głównie polecana do cery tłustej. Ponadto z pomidora można przygotować świetne antidotum na różne proszki detergenty, które niszczą nam skórę rąk. Sok z 1 pomidora osolić i wymieszać z pół łyżeczką gliceryny. Wmasowywać ten płyn w ręce przed i po każdym praniu.

Ogórek
Stosuje się go pokrojonego w cienkie plastry, którymi okładamy twarz, dekolt i szyję. Wybiela cerę, wygładza zmarszczki, łagodzi podrażnienia naskórka, ściąga rozszerzone pory skóry, a nawet leczy lekkie oparzenia. Dobrze działa na cerę trądzikową. Z ogórka można też przygotować tonik: ogórka posiekać, zalać 1/4 szklanki wódki lub białego wytrawnego wina i zostawić na noc. Następnie odcedzamy i uzupełniamy przegotowaną wodą do objętości szklanki, dodajemy kilka kropli soku z cytryny i odrobinę gliceryny. Znakomicie nawilża i wybiela skórę.

Sałata
Sałata także nadaje się świetnie na maseczkę. Starannie umyte liście należy lekko skropić cytryną olejem i położyć na około 15 minut na twarz. Sałata bogata jest w sole potasu, manganu, magnezu, zawiera kwasy organiczne i enzymy. Odświeża ona cerę i łagodzi podrażnienia.

Maseczki owocowe

Awokado lub banan
Maseczki z tych owoców łagodzą podrażnienia, chronią skórę przed utratą wilgotności, pobudzają naskórek do regeneracji. Po ich użyciu skóra stanie się miękka i elastyczna. By wykonać taką maseczkę weź owoc awokado lub banana i rozgnieć go na miazgę. Następnie dodaj łyżeczkę soku z cytryny, żółtko lub łyżeczkę naturalnego oleju roślinnego (np. ze słonecznika). Nałóż maseczkę na twarz i szyję, a po 20 minutach zmyj ciepłą wodą.

Jabłka, morele, brzoskwinie, gruszki
Owoce te możemy traktować podobnie. Ucieramy je na tarce szklanej lub plastikowej i dodajemy mąki owsianej lub płatków, mąki ziemniaczanej, śmietanki, jogurtu, twarożku i miodu. Warto zachować pestki moreli i brzoskwini, które po zmieleniu mogą przydać się do peelingu. Oczywiście można ograniczyć się do kładzenia plasterków z tych owoców na twarzy.

Porzeczki
Maseczka z tych owoców polecana jest szczególnie dla cery tłustej z rozszerzonymi porami. Działa ściągająco i nawilża skórę. Roztarte porzeczki możemy bezpośrednio nałożyć na twarz lub dla uzyskania lepszej konsystencji, zmieszać je z mąką ziemniaczaną lub owsianką i twarożkiem.

Poziomki
Kosmetolodzy polecają poziomki jako wspaniale upiększającą maseczkę na cerę. Działa ona ściągająco i antyseptycznie.

MWMedia
Dowiedz się więcej na temat: maseczki | skóra | pielęgnacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama