Reklama

Pokonaj niedoskonałości i poczuj się dobrze w swojej skórze

Każda z nas marzy o idealnej cerze, zdrowej, jednolitej, bez przebarwień i krostek. Zła dieta, nadmiar kosmetyków, stres oraz uwarunkowania genetyczne powodują jednak, że nie ma dziś chyba kobiety, która nie skarżyłaby się na niedoskonałości.

Każda z nas marzy o idealnej cerze, zdrowej, jednolitej, bez przebarwień i krostek. Zła dieta, nadmiar kosmetyków, stres oraz uwarunkowania genetyczne powodują jednak, że nie ma dziś chyba kobiety, która nie skarżyłaby się na niedoskonałości.

Dzięki akcji Vichy Normaderm "Znajdź swój sposób na niedoskonałości", do której zgłosiły się Polki borykające się z różnorodnymi problemami skórnymi, oraz współpracy lekarza dermatologa, dietetyka, makijażystki i psychologa, udało się rozpoznać i co najważniejsze pokonać główne przyczyny niedoskonałości.

Reklama

Przyjrzyj się sześciu najczęstszym sprawcom zamieszania na skórze twarzy i naucz się z nimi walczyć.


Brak nawilżania

Osoby, które borykają się z krostami lub trądzikiem zapominają o nawilżaniu skóry. Skupiają się na wysuszaniu, matowaniu i oczyszczaniu, co paradoksalnie może mieć odwrotny skutek: skóra, broniąc się przed przesuszeniem, wyprodukuje jeszcze więcej sebum. - Częstym błędem pacjentek walczących z niedoskonałościami jest brak nawilżania skóry. A nawet bardzo tłusta cera potrzebuje nawilżania - przypomina dr n. med. Małgorzata Huczek, dermatolog. Jeśli więc stosujesz preparaty matujące, zrównoważ ich działanie kremem nawilżającym.

Zła dieta

Słodycze, pikantne i słone przekąski, nieregularne posiłki i jedzenie żywności wysoko przetworzonej, a na dodatek popijanie jej dużą ilością słodzonych napojów gazowanych lub kawą, papierosy i alkohol - to wszystko sprawia, że na własne życzenie fundujemy naszej skórze niedoskonałości.

Cera jak papierek lamusowy - pokazuje, czy nasza dieta jest zdrowa i zbilansowana. - Należy jeść regularnie, unikać słodyczy a napoje gazowane zastąpić wodą - mówi Katarzyna Zadka, specjalista ds. żywienia. Radzi również, by do diety włączyć produkty pełnoziarniste, które dzięki zawartości cynku zapobiegają wypryskom na skórze.

Rozdrapywanie

Wyciskanie pryszczy, zdrapywanie strupków lub wyskubywanie wągrów to bardzo niechlubny nawyk wielu osób. Mechaniczne pozbywanie się niedoskonałości powoduje roznoszenie się infekcji po całej twarzy, przedłuża czas gojenia się podrażnionego miejsca, a w skrajnych przypadkach może powodować blizny.

Jak powstrzymać się przed rozdrapywaniem? Joanna Burda-Neissen, psycholog zwraca uwagę, że jest to nawyk nerwowy i aby się go pozbyć warto np. uciskać piłeczkę relaksacyjną, gdy tylko będziemy miały ochotę podrapać krosty na twarzy. Przede wszystkim jednak należy popracować nad wyciszeniem i zaakceptować swój wygląd, zyskując większą pewność siebie.

Z problemami skórnymi niech walczą wyłącznie odpowiednio dobrane kosmetyki, nie nasze paznokcie.

Nadmiar makijażu

Pragnienie posiadania skóry idealnej paradoksalnie może skończyć się tym, że pojawią się na niej kolejne doskonałości. Dlaczego? Bo aby wyglądać perfekcyjnie nakładamy na twarz zbyt dużo gęstych, kryjących podkładów lub pudrów.

 - Nieumiejętnie dobrane i zbyt ciężkie kosmetyki zamykają pory i utrudniają oddychanie naszej skórze, a to najszybsza droga do niedoskonałości - mówi makijażystka Joanna Bielec.

Aby zatem mieć cerę idealną tak, jak modelki na zdjęciach po obróbce graficznej, najpierw warto zadbać o oczyszczanie, nawilżenie i odżywienie skóry z problemami odpowiednimi kosmetykami. Również podkład, jakiego używamy, powinien być przeznaczony do skóry z niedoskonałościami, i - co bardzo ważne - powinien być stosowany z umiarem.

Nigdy też nie wolno zapominać o demakijażu - sen z kolorowymi kosmetykami na twarzy to grzech przeciw pięknej skórze.

Naczynka

Płytko unaczyniona skóra, czyli tzw. cera naczynkowa nie jest niestety czymś, na co mamy wpływ - po prostu z taką się rodzimy. Popękane naczynka, zwane również pajączkami, i czerwieniąca się buzia nie wyglądają zbyt atrakcyjnie. Zamiast jednak skupiać się na ich maskowaniu, warto pomyśleć o ich wzmocnieniu.

Przede wszystkim udać się do dermatologa i zdiagnozować problem , wówczas, oprócz odpowiednich kosmetyków do cery wrażliwej i naczynkowej, konieczne mogą okazać się też leki przepisywane na receptę.

Błyszczenie

Tłusta, świecąca się cera jest niestety problemem genetycznym - ciężko więc mówić o zapobieganiu takiemu problemowi. Co więcej, objawy często nasilają się niezależnie od nas: przy wysokiej temperaturze, dużej wilgotności powietrza lub podczas intensywnego wysiłku fizycznego.

Można jednak pozbyć się błyszczenia. - Taka skóra wymaga specjalnego traktowania, nie wolno zapomnieć o żadnym etapie w codziennej pielęgnacji, konieczna jest sumienność i dyscyplina - mówi dermatolog dr n. med. Małgorzata Huczek. -  Należy działać kompleksowo: stosować preparaty antybakteryjne, matujące, a także niwelujące absorbowanie wilgoci - zaznacza ekspert.

 

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy