Reklama

Pielęgnacja włosów jesienią

Okres jesienny to czas chłodnych i deszczowych dni. To również trudny moment dla naszych włosów i skóry.

Niekorzystne warunki atmosferyczne - wiatr, mróz, pierwsze opady śniegu oraz wysuszone powietrze w naszych domach, sprawiają, że kosmyki tracą objętość i blask, przestają być podatne na układanie, sprawiają nam coraz więcej kłopotów. Jak poradzić sobie z tym kłopotem i przywrócić włosom piękny i zdrowy wygląd? Przeczytaj o prostych, ale skutecznych trikach.

Nawilżanie to podstawa

Włosy są bardzo podatne na przesuszenie, szczególnie, jeśli temperatura na zewnątrz znacząco różni się od warunków w mieszkaniu ogrzewanym grzejnikiem.

Dlatego pamiętaj o jak najczęstszej aplikacji preparatów nawilżających - najlepiej po każdorazowym umyciu włosów wetrzeć w wilgotne pasma odżywkę. Jeśli włosy cechują się skłonnością do przetłuszczania i szybko tracą objętość - wybierz preparat do spłukiwania, po kilku minutach od nałożenia. Bardzo suche włosy możesz odbudować odżywką lub maseczką bez spłukiwania. Warto pamiętać, aby na końcówki włosów nałożyć zwiększoną ilość preparatu - w ten sposób unikniesz nieestetycznych, rozdwojonych końcówek.

Reklama

Oprócz nawilżania włosów, staraj się także nawilżać pomieszczenia, w których przebywasz na co dzień. Już po kilku dniach zaobserwujesz różnicę - skóra przestanie się czerwienić, policzki przestaną piec, a poziom nawilżenia się podniesie. Oprócz poprawy kondycji skóry, także włosy zyskają na tym prostym zabiegu. Wystarczy jedynie nałożyć na rozgrzane grzejniki kamienną miseczkę wypełnioną wodą (do kupienia w większości sklepów z artykułami gospodarstwa domowego). Możesz także kupić elektroniczny nawilżacz powietrza, które kontrolując poziom nawilżenia, będzie go stale utrzymywać w odpowiednim stopniu. Będzie to miało pozytywny wpływ nie tylko na kondycję twoich włosów czy skóry, ale całego organizmu - szczególnie układu oddechowego.

Prawidłowe nawilżenie włosów daje również gwarancję, że unikniesz problemu elektryzowania się pasemek, gdyż to właśnie zbyt suche włosy łatwo się puszą pod wpływem jednoimiennych ładunków elektrycznych. Aby temu zapobiec, używaj szczotek z naturalnego włosia lub drewnianych, zainwestuj w kosmetyki antystatyczne i regularnie, cierpliwie nawilżaj pasemka - efekt nie będzie natychmiastowy, ale z pewnością długotrwały.

Wzmacnianie włosów od środka

Nie zapominaj także o odżywianiu włosów witaminami i niezbędnymi mikroelementami.

Wiosną i latem mamy większy dostęp do świeżych warzyw i owoców, w chłodne dni natomiast, spożywamy znacznie więcej tłustych pokarmów mięsnych. Taka dieta może mieć swoje konsekwencje dla twojej fryzury, dlatego w miarę możliwości staraj się spożywać zróżnicowane pokarmy. Mamy to szczęście, że w supermarketach przez cały rok dostępne są świeże warzywa i owoce - korzystaj zatem z tych przywilejów i dostarczajmy organizmowi codziennej porcji witamin.

Możesz także sięgnąć po gotowe suplementy diety, do kupienia w aptece czy sklepach medycznych. Największy wpływ na wygląd włosów, skóry i paznokci mają cynk, selen i krzem, a farmaceuta z pewnością pomoże ci wybrać odpowiedni preparat. Staraj się jednak, aby pomimo przyjmowania gotowych suplementów w tabletkach, twoja dieta była bogata w naturalne źródła witamin, a efekt poprawy kondycji włosów z pewnością będzie szybszy.

Ochrona przed zimnem

Wiatr i coraz niższe temperatury mogą sprawić, że cebulki włosowe zostaną osłabione, a nawet uszkodzone. Dlatego nie unikaj czapek czy chustek, które ogrzeją skórę głowy. Dobierając jednak nakrycie głowy, pamiętaj o wybraniu tych wykonanych z naturalnych - bawełnianych tkanin. Sztuczne materiały sprawiają, że skóra głowy poci się i przestaje swobodnie oddychać, co sprzyja nie tylko nadmiernemu przetłuszczaniu się włosów, ale może także prowadzić do podrażnień, uczucia swędzenia i dyskomfortu, a nawet do wypadania włosów - szczególnie, jeśli czapka jest za mała i uciska mieszki włosów.

Unikaj nadmiernego osłabiania włosów

W miarę możliwości unikaj używania suszarki czy prostownicy do włosów, które narażają pasemka na kontakt z rozgrzanym powietrzem, co je osłabia, zwiększa skłonność do łamania się i rozdwajania końcówek, a nawet wypadania włosów.

Jeśli zależy ci na czasie, zainwestuj w suszarkę do włosów z zimnym strumieniem powietrza. Staraj się również unikać inwazyjnych zabiegów kosmetycznych, jak na przykład farbowanie czy trwała ondulacja. Jeśli jednak chcesz zmienić kolor na modny tej jesieni odcień rudego lub brązu, wybierz profesjonalne kosmetyki, a zabieg pozwól przeprowadzić fryzjerowi. Unikaj chemicznych rozjaśniaczy i tanich, bazarowych farb, które nie tylko niszczą włosy, ale także szybko się wypłukują, co prowadzi do ponownego zabiegu.

Materiał przygotowany przez

Klinka Handsome Men
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy