Reklama

Piękna pięćdziesięciolatka

Jeszcze kilka lat temu panie, które wkroczyły w wiek dojrzały, miały niewielki wybór kosmetyków dla siebie. Teraz się to zmieniło. Prawie każda firma kosmetyczna ma serię +50 czy +55. Jak jednak nie zagubić się w tym gąszczu preparatów i wybrać to, co rzeczywiście jest potrzebne?

Jeszcze kilka lat temu panie, które wkroczyły w wiek dojrzały, miały niewielki wybór kosmetyków dla siebie. Teraz się to zmieniło. Prawie każda firma kosmetyczna ma serię +50 czy +55. Jak jednak nie zagubić się w tym gąszczu preparatów i wybrać to, co rzeczywiście jest potrzebne?

Letni kodeks pielęgnacyjny dla dojrzałej pani.

1. Co się dzieje z cerą dojrzałą?

Wraz z wiekiem spada poziom kwasu hialuronowego, który jest odpowiedzialny za nawodnienie skóry. A im bardziej skóra jest sucha, tym szybciej wiotczeje. Mniejsza dawka kwasu hialuronowego ma także wpływ na utratę kolagenu i elastyny - białek, które m.in. gwarantują skórze jędrność, a tym samym zapobiegają powstawaniu zmarszczek. Przemiany hormonalne, które zaczynają się pojawiać w wieku dojrzałym, również mają wpływ na to, co się ze skóra dzieje. W ich efekcie skóra staje się coraz cieńsza, traci gęstość i pojawiają się przebarwienia.

Reklama

2. Jak zaspokoić potrzeby swojej cery?

Kremy do twarzy +50 powinny działać kompleksowo, dlatego muszą być bogate w pobudzające komórki do odnowy składniki aktywne. Godne uwagi są serie z soją, wyciągiem z orchidei czy kompleksem wapniowym, poprawiającym napięcie skóry. W dobrych kosmetykach do pielęgnacji twarzy często też stosuje się drogocenne złoto. Absolutnie niezbędny w każdym kremie (do twarzy i do ciała) jest wysoki filtr UV, który zapobiega przebarwieniom. Jednak nawet najlepszy kosmetyk nie zadziała, jeśli nie będzie się go używać systematycznie. Warto także stosować serie kosmetyczne, ponieważ preparaty z jednej "rodziny" wzajemnie wpierają się i uzupełniają.

3. Jak prawidłowo pielęgnować skórę ciała?

Systematycznie, po każdej kąpieli stosować balsamy przeznaczone dla skóry dojrzalej z aktywnymi składnikami. Jeśli skóra jest nadmiernie wysuszona, można sięgnąć po masła do ciała o gęstszej, bardziej odżywczej konsystencji. Niezbędny jest także liftingujący krem do pielęgnacji dekoltu, szyi i biustu. Aby zapobiec przedwczesnemu starzeniu się skóry i przebarwieniom, na plażę należy zawsze zabierać kosmetyki z wysokim SPF. Na lato dobrze jest też kupić krem do rąk zapobiegający przebarwieniom. Wskazany jest również regularny peeling całego ciała. Przyspiesza on odnowę komórkową, wygładza ciało i sprawia, że kosmetyki odżywcze lepiej się wchłaniają.

4. Jak wzmocnić włosy i przed czym je chronić?

Po 50. urodzinach zmieniają się także włosy. Stają się słabsze, mniej gęste, siwieją. Warto więc postawić na ich pielęgnację, czyli stosować serię kosmetyków do włosów kobiet dojrzałych o właściwościach wzmacniających. Latem trzeba pamiętać, by chronić pasma przed słońcem. Gdy jesteśmy na plaży, stosujmy ochronny spray z filtrami nawet pod kapelusz czy chustkę, bo one nie chronią całkowicie przed szkodliwym promieniowaniem.

---

Jak się malować?

Wykonanie letniego makijażu, który maskuje niedoskonałości, a jednocześnie nie jest zbyt ciężki, to nie lada sztuka. Jak ją posiąść?

Wklep korektor o lekkiej konsystencji pod oczy, wokół ust i nosa. Rozjaśnisz w ten sposób miejsca, w których tworzą się zmarszczki.

Wybierz podkład o działaniu liftingującym. Uważaj, by nie nałożyć go zbyt dużo, bo wtedy będzie osadzał się w zagłębieniach zmarszczek.

Używaj bazy pod makijaż - zwiększy to jego trwałość. Baza sprawi także, że make-up będzie odporny na ścieranie, a cera wygładzona i pełna blasku.

Unikaj cieni z połyskiem, bo podkreślają zmarszczki. Najlepsze są satynowe w niezbyt ciemnych kolorach.

Używaj wodoodpornego tuszu i pomadek o przedłużonej trwałości.

Sięgaj po puder brązujący z ostrożnością. Ten kosmetyk bowiem wymaga lekkiej ręki, a jego odcień nie może też być zbyt ciemny. Mocna opalenizna zawsze dodaje lat, niezależnie od tego czy jest naturalna czy sztuczna.

Zaopatrz się w mokre chusteczki i te matujące. Pierwsze potrzebne będą do odświeżenia makijażu, drugie do bardziej radykalnych poprawek.

Życie na gorąco 27/2010

Życie na gorąco
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy