Reklama

Oliwa - eliksir wiecznej młodości

Poznaj tajniki złocistego tłuszczu i naucz się z nich korzystać.

Niektóre tłuszcze są nam niezbędne dla zdrowia. Niezwykłe właściwości lecznicze przypisuje się zwłaszcza oliwie, którą słynny grecki poeta Homer już w VIII wieku p.n.e. nazwał "złotym płynem z drzewa promieniejącego zdrowiem". Drzewo oliwne, choć wygląda delikatnie, jest szalenie odporne i może przeżyć ponad 2 tysiące lat! We Włoszech do dziś kąpiele w oliwie uważa się za eliksir długowieczności.

Dowodem na skuteczność zabiegów oliwnych jest aparycja... Sophii Loren, która w wieku 71 lat uznana została w internetowym konkursie Dare to Be Bare Awards najpiękniejszą (w naturalny sposób) osobą na świecie. Znana aktorka, oprócz obowiązkowej miski ulubionego spaghetti, wypija dziennie 2 łyżki oliwy i regularnie zażywa kąpieli z jej dodatkiem. Oliwa to bowiem remedium wyjątkowo bogate w antyoksydanty, kwasy tłuszczowe i witaminę E. W 10 g oliwy znajduje się aż 5 mg antyoksydacyjnych barwników i 1,6 mg witaminy E, które skutecznie przeciwdziałają starzeniu się.

Reklama

Jak działa

Oliwa ma mnóstwo nienasyconych kwasów tłuszczowych, m.in. oleinowy, linolowy, palmitynowy, linolenowy i stearynowy. Dzięki nim lista jej dobroczynnych właściwości jest bardzo długa. Zapobiega rakowi jelita grubego i rakowi piersi, gdyż zmniejszają one ryzyko mutacji nowotworowych genów. Chroni ściany żołądka i pobudza pracę układu pokarmowego - wybitnie ułatwia więc trawienie. Regeneruje wątrobę i ułatwia przemieszczanie żółci do jelit. Wspomaga leczenie miażdżycy, depresji, a nawet kłopotów z pamięcią, ponieważ zawiera fosfolipidy, związki fosforu z tłuszczami, które budują ściany komórek nerwowych. Działa też jako naturalny środek przeciwbólowy na stany zapalne. Wyniki badań naukowych wskazują, że 50 g oliwy jest odpowiednikiem pół tabletki środka syntetycznego z apteki! Przeciwdziała udarowi mózgu i powstawaniu skrzepów.

Regularnym spożywaniem oliwy tłumaczy się niewielki procent chorób wieńcowych w rejonie Morza Śródziemnego. Obecny w niej chlorofil podnosi liczbę białych i czerwonych ciałek krwi, zapobiegając anemii i wzmacniając ogólną odporność organizmu. Michel Montignac w swojej książce "Cud Oliwy" poleca ją szczególnie kobietom. Zawarte w niej estrony łagodzą dolegliwości wieku przekwitania i pomagają łatwiej przejść okres menopauzy. Kwas linolowy zaś wspomaga odchudzanie - nie dopuszcza do odkładania się tłuszczu w komórkach.

W parzez z ziołami

Z nagietkiem. Oliwa nagietkowa łagodzi trądzik i normuje cykl miesiączkowy. Używaj do potraw i zewnętrznie na skórę. Garść suszonych kwiatów nagietka usyp luźno w słoju, zalej oliwą. Trzymaj w ciemnym, chłodnym miejscu przez tydzień. Z oregano. Łyżeczka dziennie oliwy z oregano łagodzi bóle miesiączkowe. Używaj do potraw. Garść suszonych ziół usyp luźno w słoju, zalej oliwą. Trzymaj tydzień w ciemnym, chłodnym miejscu. Z cynamonem. Oliwa cynamonowa koi dolegliwości reumatyczne. Używaj do potraw i masażu. 3 łyżki cynamonu usyp luźno w słoju, zalej oliwą, by zioła były przykryte. Trzymaj w ciemnym, chłodnym miejscu przez tydzień.

W duecie z olejkami

Z pomarańczowym łagodzi stres i zły humor. Do pół łyżki oliwy dolej 1 kroplę olejku pomarańczowego. Delikatnie masuj skronie i kark przez kilka minut.

Z geraniowym pomaga zasnąć. Do 10 kropli oliwy dodaj 1 kroplę olejku geraniowego. Po wieczornej kąpieli zastosuj na twarz zamiast kremu - aromat usypia, a mikstura pielęgnuje skórę.

Z kamforowym likwiduje łupież. Wlej do garnka pół kubka oliwy i 5 kropli olejku kamforowego. Podgrzej do temperatury ciała. Wmasuj w skórę głowy, zmyj po 30 minutach.

Co wyleczy oliwa?

Pęknięcia warg. Rozetrzyj na ustach kilka kropli oliwy. Spierzchnięte dłonie. Ciepła oliwa głębiej nawilża naskórek niż zimna i wspaniale regeneruje. Podgrzej w garnuszku szklankę oliwy do temperatury ciała. Zanurz ręce na 3 minuty. Bóle głowy. Dwa razy wypij po pół łyżeczki oliwy co 15 minut. Przed imprezą. Połknij 1 łyżkę oliwy przed przyjęciem. To spowolni przyswajanie alkoholu.

Terapia na infekcje

W rondlu podgrzej 3 łyżki oleju kokosowego. Zdejmij z ognia, dodaj 3 łyżki oliwy i zmiażdżone 3 ząbki czosnku. Po 20 minutach przecedź. Wlej do buteleczki, zakorkuj, trzymaj w lodówce. Po godzinie oleje zmienią konsystencję na woskową. Kremem smaruj piersi przy kaszlu i skórę pod nosem przy katarze. Wacik zanurzony w tłuszczu leczy ból i zapalenie ucha.

Kąpiel Sophii Loren

Umyj się mydłem pod prysznicem. Wlej do wanny wypełnionej ciepłą wodą pół szklanki oliwy. Zanurz się na 15 minut i delikatnie wymasuj całe ciało. Po wyjściu osusz skórę ręcznikiem. Zabieg powtarzaj 2 razy w tygodniu. Inny sposób: wmasuj oliwę w całe ciało. Wlej do wanny z ciepłą wodą napar ziół (zaparz po pół garści: kwiatu lipy, rumianku, rozmarynu, kopru włoskiego, lawendy). Oliwa w połączeniu z ziołami i ciepłem zmywa zanieczyszczenia. Mydło jest niepotrzebne.

Zabiegi kosmetyczne

Maseczka do twarzy. Dla cery delikatnej i suchej. Lekko podgrzaną oliwę rozprowadź na skórze. Przykryj twarz gazą, zmyj po 15 minutach. Odżywka do rzęs. Do 2 łyżeczek oliwy dodaj 5 kropli witaminy A. Mieszankę przelej do małej buteleczki. Kroplą odżywki natłuść rzęsy. Używaj co trzy dni.





Życie na gorąco
Dowiedz się więcej na temat: oliwa | uroda
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy