Reklama

O włos za dużo

Gdy dni robią się coraz cieplejsze z przyjemnością odkładamy spodnie na dno szafy.

To czas spódnic i sukienek. Ale, gdy odsłaniamy ciało, trzeba wcześniej zadbać o to, by było idealnie gładkie. Metod depilacji jest mnóstwo, ale ich wybór zależy od tego, ile mamy czasu na zabieg i na jak długo chcemy pozbyć się włosków.

Na kilka dni

Plusy

Golenie to błyskawiczny zabieg, dlatego gdy mamy mało czasu, z reguły wygrywa z innymi. Poza tym wciąż pojawiają się coraz to nowsze, lepiej wyprofilowane maszynki, które zapewniają dokładne i bezpieczne usuwanie włosków. Można też dokupić specjalny żel, który zapewni odpowiedni poślizg, a w dodatku nawilży skórę. Łatwiej wtedy uniknąć zacięć czy podrażnień skóry. Oprócz szybkości zaletą tej metody jest także absolutna bezbolesność, dlatego świetnie sprawdza się w miejscach, gdzie skóra jest bardzo delikatna.

Reklama

Minusy

Największą wadą jest to, że włoski po goleniu bardzo szybko odrastają (w przypadku mocnych, ciemnych już nawet następnego dnia). Dzieje się tak, bo podczas golenia nie niszczymy korzenia włosa, a przecinamy go. Gdy używamy zwykłych maszynek, trzeba pamiętać o częstej wymianie ostrza, żeby nie podrażniać skóry.

Na tydzień

Plusy

Metoda tania, prosta, bezbolesna. Jeszcze niedawno kremy, żele czy pianki do depilacji trzeba było nakładać na kwadrans, teraz ten czas skrócił się do kilku minut. Nieprzyjemny zapach to też już tylko wspomnienie.

Minusy

Niestety trzeba liczyć się z tym, że po kilku dniach znów będziemy musiały użyć kremu. Ta metoda najlepiej sprawdza się w przypadku jasnych, cienkich włosków. Ciemne, grube i twarde czasem nie poddają się działaniu preparatu.

Na 2 tygodnie

Plusy

Woskowanie to jedna z najskuteczniejszych metod, bo niszczy korzeń włosów. Odnowienie cebulki po gwałtownym wyrwaniu może trwać nawet 2 tygodnie. Gdy powtarzamy je systematycznie, włosów odrasta mniej i są one słabsze.

Minusy

Zabieg jest bolesny i dość trudny do wykonania. Zdarza się, że po woskowaniu włoski wrastają w skórę. Powinno wtedy pomóc pocieranie jej szorstką gąbką lub peeling.

Na miesiąc

Plusy

Depilatorem elektrycznym możemy przede wszystkim usuwać włoski bez wychodzenia z domu, nawet zabrać go na urlop. A efekty porównywalne są z profesjonalnym woskowaniem u kosmetyczki.

Minusy

Ta metoda uchodzi za bardzo bolesną. Dlatego wiele z depilatorów wyposażonych jest w nakładki relaksujące czy chłodzące. Warto też pamiętać o tym, że najlepszy czas na usuwanie włosków depilatorem jest po kąpieli. Rozgrzana skóra ma otwarte pory, dzięki temu włoski łatwiej wyrwać, sprawia to mniej bólu. Depilatory sprawdzają się, gdy włosy są grube - cieńszych pęsetki mogą nie zdołać złapać.

Na zawsze

Plusy

Epilacja laserowa sprawdza się głównie w przypadku mocnych, ciemnych włosów. Z czasem stają się coraz słabsze, aż wreszcie prawie całkowicie przestają odrastać. Jasne owłosienie jest znacznie trudniej usunąć - gorzej pochłaniają wiązkę lasera.

Minusy

Sesje nie są przyjemne, ale ból zwłaszcza, gdy epilujemy małą powierzchnię jest do zniesienia. Czasami przed zabiegiem stosuje się krem znieczulający lub spray silnie chłodzący. Choć laser uznaje się za najskuteczniejsze, to jednak nie jest tak, że włoski giną po pierwszym zabiegu. Lasery emitują wiązkę światła, która niszczy cebulkę włosa. Jednak nie wszystkie włosy rosną równocześnie, a tylko te, które są w fazie wzrostu, reagują na światło lasera. Dlatego też zabieg wymaga powtórek, nawet do ośmiu razy co około sześć tygodni.

Skóra po nich jest zaczerwieniona - często osoba przeprowadzająca zabieg (lekarz lub kosmetolog) proponują maść łagodzącą. Przed epilacją, ani też po niej nie powinno się skóry opalać, dlatego zabiegi należy dobrze zaplanować. Przeciwwskazaniem są stany zapalne, trądzik różowaty, bielactwo czy zmiany alergiczne. Epilacja laserowa jest wciąż najdroższą metodą.

Życie na gorąco 17/2010

Życie na gorąco
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy