Reklama

Nie daj się wrzodom

Potrafią uprzykrzyć życie, zwłaszcza jesienią i wiosną. Medycyna nie zna odpowiedzi, dlaczego właśnie te pory roku upodobały sobie wrzody żołądka i dwunastnicy. Wiadomo już natomiast, że nie jest to wyłącznie choroba choleryków i ludzi znerwicowanych, jak uważano do niedawna.

Winna bakteria i papierosy

Za głównego sprawcę wrzodów uznaje się teraz bakterię Helicobacter pylori. Wywołuje ona przewlekły stan zapalny, który prowadzi do uszkodzenia błony śluzowej żołądka - tzw. nadżerki. Z czasem zamienia się ona we wrzód. Powstawaniu nadżerki sprzyjają też nadkwasota, alkohol i papierosy.

Choroba objawia się najczęściej bólem lub pieczeniem pośrodku brzucha, nad pępkiem. Towarzyszą jej także: zgaga, nudności, wymioty, wzdęcia, częste wiatry i czkawka. W owrzodzeniu dwunastnicy ból pojawia się zaraz po przebudzeniu, na czczo. Przy wrzodach żołądka - ok. 30 min po posiłku.

Reklama

Większość wrzodów powstaje w dwunastnicy (trzy-cztery razy częściej niż w żołądku). Szczególnie predysponowane do tej choroby są osoby z grupą krwi 0. A to dlatego, że ich organizm wytwarza więcej soków żołądkowych niż u innych.

Pomogą antybiotyki

Powszechnie stosowanym w diagnostyce wrzodów badaniem jest gastroskopia (refundowana przez NFZ). Pozwala ocenić stan błony śluzowej. Polega na wprowadzeniu do żołądka giętkiego, miękkiego przewodu zakończonego kamerą. W trakcie gastroskopii lekarz pobiera też drobne wycinki błony śluzowej, by sprawdzić, czy są na niej bakterie Helicobacter. Przy okazji taki wycinek bada się pod kątem komórek rakowych.

Przed gastroskopią pacjentowi podawany jest środek znieczulający gardło, który zapobiega odruchowi wymiotnemu. Leczenie wrzodów polega na przyjmowaniu antybiotyków, a także leków zobojętniających kwasy żołądkowe. Terapia trwa dwa tygodnie. W zdecydowanej większości przypadków pozwala pozbyć się wrzodów raz na zawsze. Zdarzają się jednak wrzody oporne na leczenie. Wtedy konieczna jest operacja.

Jedz dużo białka

Dieta bogata w świeże warzywa i owoce, zwłaszcza zawierające witaminę C, zmniejsza ryzyko zakażenia Helicobacter pylori. Obecność w soku żołądkowym odpowiedniej ilości tej witaminy hamuje też namnażanie bakterii. Jeśli już masz wrzody, zrezygnuj z kawy, herbaty, alkoholu, słodyczy i ostro przyprawionych potraw. Wykreśl z menu dania smażone i ciężkostrawne.

Zadbaj, by w twojej diecie było dużo białka - jest jednym z głównych materiałów budulcowych żołądka. Nie pij też mleka, które wprawdzie łagodzi ból, ale jednocześnie powoduje zwiększenie produkcji kwasu żołądkowego. Rzuć palenie - utrudnia gojenie wrzodów.

Świat & Ludzie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy