Reklama

Naturalne oleje do opalania

Majowe słońce świeci coraz mocniej. Czas pomyśleć o preparatach, które ochronią ciało oraz włosy przed szkodliwym promieniowaniem UV. Oprócz kosmetyków aptecznych i drogeryjnych warto sięgnąć po niektóre naturalne oleje, aby zapewnić skórze pełną ochronę. Są one bogate w przeciwutleniacze, posiadają naturalny faktor i właściwości pielęgnacyjne.


Filtry naturalne pochodzenia roślinnego posiadają niski wskaźnik SPF, dlatego nie stanowią alternatywy dla filtrów chemicznych i mineralnych wchodzących w skład dostępnych na rynku kosmetyków ochronnych. Warto jednak stosować oleje lub preparaty z ich dodatkiem, gdyż wzmacniają one warstwę lipidową skóry, chroniąc przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych, takich jak słońce. Wysoka zawartość antyoksydantów roślinnych neutralizuje szkodliwe skutki działania wolnych rodników  i opóźnia procesy starzenia.

Dla dociekliwych. Co oznaczają skróty UVB, UVA, SPF?

Czym różni się promieniowanie UVA od UVB? Co oznacza SPF? Warto znać te skróty, gdyż pojawiają się na opakowaniu każdego kosmetyku przeznaczonego do ochrony przeciwsłonecznej. Jak szkodliwy może być wpływ słońca na naszą skórę? Promienie UVB wysuszają i podrażniają skórę, są odpowiedzialne za powstawanie rumienia i poparzeń słonecznych. Uszkadzają naskórek, a ich długotrwałe działanie może prowadzić do rozwoju nowotworu. Promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry, powstawania przebarwień i zmarszczek, gdyż docierają do skóry właściwej uszkadzając włókna kolagenowe.

Reklama

SPF (ang. sun protection factor) oznacza stopień ochrony przeciwsłonecznej przed promieniami UV. Pokazuje, ile można przebywać na słońcu z warstwą ochronną danego kosmetyku do momentu wystąpienia poparzenia, w porównaniu do czasu ekspozycji na słońce bez ochrony. Pod względem jakości faktora wyróżnia się: stopień słaby (SPF 2-6), średni (8-12), wysoki (15-25), bardzo wysoki (30-50) oraz ultrawysoki (powyżej 50). Najlepsza ochrona przed promieniowaniem UVA i UVB to unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce i stosowanie preparatów posiadających filtry chemiczne lub fizyczne (mineralne).

Filtry chemiczne, mineralne i naturalne

Filtry chemiczne mają zdolność absorbowania promieniowania słonecznego i zamiany go na energię, która wnika w głąb naskórka. Podwyższona temperatura ciała skutkuje utratą nawilżenia skóry. Filtry fizyczne (mineralne) odbijają promieniowanie. Na powierzchni skóry tworzą warstwę ochronną, która stanowi zaporę dla promieni UV. Nie wywołują reakcji alergicznych, są więc dobrze tolerowane przez delikatną skórę małych dzieci. Samodzielnie stosowane nie wykazują wysokiej ochrony przeciwsłonecznej, stąd najczęściej łączy się je z silikonami, krzemionką lub filtrami chemicznymi. Naturalnymi filtrami mineralnymi są tlenek cynku oraz dwutlenek tytanu.

Filtrami naturalnymi możemy nazwać właściwości ochronne niektórych roślin. Spośród nich najwyższy współczynnik pochłaniania promieni słonecznych mają tłuszcze roślinne - masło kakaowe oraz płynne oleje. Wiele roślin zawiera związki zwane karotenami, z których najsłynniejszy β-karoten nadaje skórze złocisty kolor i łagodzi skutki szkodliwego promieniowania.

Kosmetyk do zadań specjalnych

Najpopularniejszymi tłuszczami roślinnymi zawierającymi naturalny filtr są olej kokosowy, ze słodkich migdałów oraz masło shea. Warto jednak zainteresować się olejem z pestek malin i marchwi, czy ochronnymi właściwościami oleju z arganii i przetestować je na własnej skórze.

Olej z pestek malin − rozjaśnia. Posiada wysoki współczynnik ochrony przeciwsłonecznej (SPF 30-50) i zdolność absorbowania promieni UV. Ma również wysoką zawartość witamin A i E (antyoksydantów) oraz cennych kwasów tłuszczowych z grupy omega-6 i omega-9. Stanowi wartościowy składnik olejków do opalania, a jako samodzielny produkt można go stosować po opalaniu, gdyż rozjaśnia przebarwienia i łagodzi rumień. Ponadto ma silne właściwości nawilżające i regenerujące. Natłuszcza i ujędrnia skórę.

Olej z nasion dzikiej marchwi − lekko brązuje. Cechuje go intensywna pomarańczowa barwa i wysoki faktor SPF 40.  W składzie znajdziemy β-karoten, kwasy tłuszczowe (m.in. palmitynowy i linolowy), witaminy A, B, C, E i F oraz minerały. Stosowanie oleju łagodzi podrażnienia słoneczne, nawilża przesuszoną skórę i ma działanie lekko brązujące. Jest szczególnie polecany do skóry dojrzałej, wysuszonej lub łuszczącej się. Działa regenerująco, zmiękczająco i przeciwzapalnie.

Olej sezamowy − dla tłustej cery.  - Ma niski faktor (SFP 3-4), jednak bogaty skład i wiele cennych właściwości sprawiają, że jest często stosowanym składnikiem kosmetyków przeciwsłonecznych. Chroni przed niekorzystnym wpływem promieni słonecznych i wiatru. Świetnie sprawdzi się do pielęgnacji skóry tłustej i mieszanej, gdyż nie zatyka porów. - mówi Agnieszka Śliwka-Gumienna, Marketing & PR manager z Maroko Produkt. Znajdziemy w nim takie minerały jak wapń, miedź, magnez, żelazo, cynk oraz witaminę B6. Olej sezamowy, dzięki połączeniu naturalnego antyoksydantu - sezamolu, z witaminą E, wykazuje silne działanie przeciwutleniające − dezaktywuje wolne rodniki, zapobiega utracie elastyczności skóry, poprawia jej jędrność. Olej sezamowy można również stosować do pielęgnacji włosów. Nawilża i odżywia wysuszone i łamliwe włosy, łagodzi podrażnienia skóry głowy i jest pomocny w walce z łupieżem.

Olej arganowy − dla pięknych włosów. Popularny olej z Maroka możemy stosować jako odżywczy balsam po opalaniu (stosowany samodzielnie lub jako dodatek do mleczka). Olej arganowy chroni skórę przed szkodliwym działaniem warunków zewnętrznych i wolnych rodników, dzięki zawartych w nim karotenom, polifenolom i witaminie E. Nienasycone kwasy tłuszczowe, wchodzące w skład oleju arganowego, działają nawilżająco, regenerująco i odżywczo. Szczególnie sprawdzi się jako ochronne i wzmacniające serum do włosów. Stosowany na końcówki włosów odżywi je i wzmocni. Olejowanie całej długości włosów zapewni ich ochronę przed promieniowaniem UV - radzi Agnieszka Śliwka-Gumienna.

Naturalny skład oraz wiele dobroczynnych dla skóry i włosów właściwości to nie jedyne zalety olejów roślinnych. Większość z nich ma uniwersalne zastosowanie - są przeznaczone do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów. Możemy ich używać w różny sposób: bezpośrednio na skórę (po opalaniu), wcierać w końcówki włosów lub dodawać do ulubionych balsamów, olejków z filtrami lub lotionu. Bez problemu zakupimy małą buteleczkę wybranego oleju, która posłuży długi czas i nie zajmie zbyt wiele miejsca w kosmetyczce.


Styl.pl/materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy