Reklama

Najprostsze domowe sposoby pielęgnacji włosów

Twoje włosy straciły objętość albo ci wypadają? Są tak suche i zniszczone, że nie możesz sobie z nimi poradzić? Oto kilka domowych sposobów, by doprowadzić je do porządku.

Nadeszła zima i od ponad trzech miesięcy trwa sezon grzewczy. Jak w takich warunkach dbać o włosy?

Wojciech Jewuła, właściciel sieci fryzjerskiej Kuźni Stylu Jewuła:  - Pierwszą rzeczą, której praktykowania powinniśmy stanowczo zaprzestać, jest zostawianie mokrych włosów na noc, bo niszczą się zdecydowanie bardziej, niż gdybyśmy je wysuszyli suszarką. Gdy włos jest mokry jego łuska jest otwarta, a wtedy pojawia się duże zagrożenie, że - czy to od kontaktu z kołdrą, czy też poduszką - mechanicznie się zniszczy. Tę zasadę powinniśmy wdrażać o każdej porze roku, ale zimą włosy, przez to, że są mocno wysuszone, niszczą się jeszcze bardziej.

Reklama

- Jeśli już kobieta musi iść spać z mokrymi włosami, co często zaleca się osobom, które mają kręcone włosy, to należy zaraz po ich umyciu zastosować na nie jakiś dobry produkt, najlepiej w postaci serum o działaniu nawilżającym, które ten włos zabezpieczy przed zniszczeniem.

Jakie serum najlepiej użyć?

- Najlepszym do pielęgnacji włosów suchych jest serum arganowe, czyli olejki arganowe. Należy wcierać je w mokre włosy zaraz po umyciu. Oczywiście można też i w suche, ale zdecydowanie większe efekty są przy włosie mokrym, bo wtedy jego otwarta łuska lepiej wchłania produkt. Ufałbym olejkom tylko o najwyższej jakości.

Skuteczniejsze są olejki czy odżywki?

- Zdecydowanie olejki.

O czym powinniśmy pamiętać modelując suche włosy?

- Przede wszystkim należy pamiętać, by koniecznie zachować odległość między włosem, a suszarką. Ta odpowiednia odległość to 30 cm. Im suszarka jest bliżej włosów, tym gorzej dla nich. Temperatura, którą suszarka wytwarza jest bardzo wysoka i włosy mogą się od niej popalić.

- Jeżeli modelujemy włosy na szczotce - suszarka jest wtedy bardzo blisko włosa - to bardzo ważną kwestią jest zastosowanie termoproduktu, który będzie je zabezpieczał przed tym gorącym powietrzem. Nie wolno przykładać suszarki do szczotki. Takie działanie jest tragiczne w skutkach, szczególnie dla włosów o kolorze blond. Należy zachować kilkucentymetrowy odstęp.  

Jak prawidłowo wymodelować włos, by osiągnąć pożądany efekt?

- Jeśli chcemy wygładzić włos - powinniśmy ułożyć suszarkę równolegle do włosa, z kolei gdy chcemy ten włos trochę odbić od skóry, żeby zyskał pożądaną objętość, to wtedy kąt suszenia powinien mieć 90 stopni, czyli suszymy włosy prostopadle do skóry głowy.

Zimą włosy częściej się przetłuszczają. Jak często je myć?

- To jest bardzo indywidualna kwestia. Można myć włosy nawet codziennie, ale pod warunkiem, że zastosuje się przy tej okazji produkty o wysokiej jakości. Obecnie modne są ciemne włosy u nasady, a rozjaśnione na końcach i w takim przypadku najlepiej byłoby na te dwie struktury zastosować dwa różne szampony. Przy skórze szampon balansujący, który będzie redukować nagromadzone sebum, z kolei na końcówki włosów odżywkę mocno nawilżającą i regenerującą do suchych włosów.

- Nie polecam też nakładania szamponu i odżywki nawilżającej, bo wtedy automatycznie włosy przy skórze ulegnie przetłuszczaniu. Zatem polecam mycie szamponem włosów u nasady, masując skórę głowy, z kolei po jego spłukaniu nałożenie odżywki czy olejku na ich końcówki. Doskonały na suche włosy i ich końcówki jest olej kokosowy. Jednak ważne jest, by było on nierafinowany.

Jakie błędy pielęgnacyjne kobiety popełniają najczęściej?

- To stosowanie zbyt dużej ilości odżywki czy olejku. Od nadmiaru tłustego preparatu włosy mogą się źle rozczesywać, bo na przykład są sklejone, i w bardzo łatwy sposób przy rozczesywaniu połamać.

Czy warto często szczotkować włosy?

- Generalnie tak, bo dzięki szczotkowaniu włosów pobudza się krążenie skóry głowy. To jest swego rodzaju masaż, jednak i z nim nie można przesadzać.

 Jak poradzić sobie z wypadaniem włosów, bo to też częsty problem?

- Wypadanie włosów nie zawsze jest sygnałem, że w naszym organizmie dzieje się coś złego, że w ten sposób wysyła informację o niedoborach mikroelementów. Czasem wystarczy zastosować produkt oczyszczający skórę głowy z sebum.

- W 50 proc. przypadków włos wypada gdy kanał, w którym znajduje się cebulka, jest zapchany przez sebum i włos z niej wychodzący przestaję się naturalnie ruszać. Jeśli z kolei włos nie ma ruchu, jest sztywny i nie masuje skóry głowy, to jest ona niewystarczająco dokrwiona, przez co włos wypada. Jeśli kanały są wolne, skóra głowy jest oczyszczona, a włos naturalnie balansuje, to tego problemu nie będzie

To jak oczyścić skórę głowy, by uniknąć problemu?

- Doskonałym domowym sposobem jest dodanie do szamponu łyżki zwykłego białego cukru i zrobienie sobie peelingu skóry głowy. Ta metoda pozwala usunąć nadmiar sebum. Taki domowy zabieg warto wykonywać 2 razy w tygodniu.

A jak poradzić sobie z naprawdę zniszczonym włosem?

- W takiej sytuacji najlepiej wejść już we współpracę ze specjalistą, szczególnie, jeśli problem dotyczy włosów farbowanych. On dobierze odpowiedni produkt do konkretnego problemu i zacznie leczyć zniszczone włosy. Jednymi z najpopularniejszych obecnie zabiegów są te, które mają elementy keratynowe, czyli ich bazą są produkty keratynowe.

- Oczywiście, produkt produktowi nierówny i trzeba go odpowiednio dobrać. Na rynku jest dużo firm, które oferują produkty keratynowe. Niektóre z nich oferują je nawet w cenie 10 zł, ale to nie jest produkt, który zawiera typową keratynę, raczej jej śladowe ilości.

To po czym poznać właściwy keratynowy produkt?

- Dobra kreatyna ma podobny skład do ludzkiego włosa, czyli w momencie, gdy aplikujesz produkt keratynowy, a on jest wysokiej jakości, to następuje integracja kosmetyku z włosem. Właśnie dzięki temu włos staje się automatycznie pogrubiony, zwiększa się jego witalność, jest głęboko nawilżony i mamy wrażenie jego mięsistości.

- Dobry keratynowy produkt nie zawiera formaldehydu. Formaldehyd z kolei jest gazem silnie trującym, który jest konserwantem w produktach. Należy więc szukać keratyny, która ma wysoką jakość. Najwyższej jakości keratyna wytwarzana jest z wełny z nowozelandzkich owiec. Ja osobiście stosuję keratynę firmy Global Keratin. Po zabiegu keratynowym, wykonanym najlepiej u fryzjera, efekt utrzymuje się przez kilka miesięcy. 

A to nie jest zabieg zbliżony do trwałego prostowania?

- Nie, choć dość często jest z nim mylony. Podczas zabiegu keratynowego wygładzamy włosy, albo zostawiamy formę, którą mają, a jednocześnie rewitalizujemy strukturę włosa, odbudowujemy ją i regenerujemy. Często dzięki temu zabiegowi włosy stają się mniej łamliwe nawet po dekoloryzacji.

Jak często robi się takie zabiegi?

- Proponuję się, by wykonywać je co 3 miesiące, ale jeśli istnieje taka potrzeba, można częściej. Wszystko zależy od stanu włosa.

Styl.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy