Reklama
Medytacja

Relaksacja

Medytacja polega na wyciszeniu myśli przez skupienie dłuższy czas na jednej, relaksującej rzeczy. Jest formą autohipnozy, która wprowadza ludzi w odmienny od obecnego stan. Dzięki temu medytacja pozwala nam nie myśleć o problemach a nasz organizm rozluźnia się i odzyskuje siły. Ważne jest aby podczas ćwiczeń zapewnić sobie spokojne miejsce, ciszę oraz odpowiednią pozycję.

Techniki medytacji

Ciało musi znajdować  się w odpowiedniej pozycji, tak aby można było przebywać wygodnie przez około 20-30 minut. Osoby wysportowane i giętkie mogą spróbować pozycji lotosu. Obiektem koncentracji myśli może być oddychanie, które polega na skupieniu się na swoich wdechach i wydechach.

Innym sposobem jest zatrzymanie uwagi  na obiekcie, przyjrzenie się jego detalom. Często używanym obiektami są kwiaty lub płomień świecy. Kolejną z technik jest skupienie na dźwięku. Medytacja kojarzy nam się właśnie z używaniem staro-indyjskiego "Am" znaczącego "perfekcja". Można również wspomóc się naszą wyobraźnią, poprzez kreowaniem przyjemnych obrazów relaksującego miejsca.

Reklama

Zalety medytacji

Systematyczne praktykowanie medytacji prowadzi do zwiększenia zdolności koncentracji. Pozwala wprowadzić się w odmienny stan swojej świadomości, co ułatwia nabranie pewności siebie, zrelaksowanie się. Daje możliwość  spojrzeć na swoje życie z innej perspektywy.

Dzięki medytacji możliwe jest osiągnięcie pełnej kontroli nad swoim ciałem i umysłem. Ćwiczenia medytacyjne  prowadzą do spowolnienia metabolizmu oraz zmniejszenia stężenia kwasu mlekowego we krwi.

Medytacja ma też wpływa  na nasze zdrowie. Można nią wspomagać leczenie nadciśnienia, arytmii serca i bezsenności, łagodzi migrenę, ból i depresję. Przede wszystkim jednak medytacja, zmieniając częstotliwość fal mózgowych, wpływa zbawiennie na stan umysłu. Redukuje lęk i zwiększa poziom serotoniny w mózgu.


Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: medytacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy