Przejdź na stronę główną Interia.pl

Martha Stewart: Pielęgnacja włosów farbowanych

Czy właściwy szampon może uchronić twoje farbowane pasma przed spłowieniem?

Farbowanie włosów wymaga pewnych kompromisów. Wiąże się z nieustanną pielęgnacją, która bez względu na to, czy jest stosowana w domu czy w salonie, może być kosztowna i z całą pewnością jest czasochłonna.

Reklama

Ale wystarczy zapytać  92 procent amerykańskich kobiet, które mają farbowane włosy, a odpowiedzą wam, że koszty i niewygody są niską ceną za kolory, które ukrywają siwiznę, podkreślają karnację i poprawiają wygląd.

To znaczy - do momentu kiedy kilka tygodni później te soczyste barwy przechodzą od mocnych i intensywnych do wyblakłych i nieciekawych. I wszystko to dzieje się za szybko!

Główni wrogowie

Co powoduję to nagłe przejście od wspaniałości do beznadziei? Jeśli w pierwszym odruchu obwiniasz suszarkę, prostownicę, chlorowaną wodę z basenów, promienie słońca lub swoją fryzjerkę, to wiedz, że największy winowajca jest na pierwszy rzut oka daleko większym niewiniątkiem: to woda.

 Tak! Stare dobre H2O jest głównym czynnikiem, który powoduje blaknięcie koloru. Farbowane włosy są bardzo porowate, a to oznacza, że chłoną wodę jak gąbka, ale też z łatwością ją uwalniają. W rezultacie, ilekroć twoje włosy są mokre - nie tylko przy nakładaniu szamponu, ale nawet podczas płukania - część cząsteczek farby jest z nich wypłukiwana.

Jeśli dodamy do tego zniszczenia powodowane przez wysoką temperaturę i promieniowanie UV, to w rezultacie może się okazać, że włosy są naprawdę zniszczone. Odrosty tuż przy skórze mogą być w dobrej kondycji, ale końcówki, które przeszły wielokrotne farbowanie są bardzo porowate, wysuszone i podatne na złamania.

Rozwiązania

- Zalecam moim klientkom, aby nie myły włosów codziennie, nawet jeśli prowadzą bardzo aktywny tryb życia - twierdzi nowojorska fryzjerka  Sharon Dorram-Krause.

Na pozostałe dni zaleca suche szampony - lekkie bezbarwne proszki, które absorbują tłuszcz i dodają objętości cienkim włosom.

Ale ponieważ tak czy inaczej mycia włosów nie unikniemy, to ważny jest właściwy dobór  produktów opracowanych specjalnie do włosów farbowanych. Szampony chroniące kolor myją delikatnie i osłaniają włosy przed działaniem promieniowania UV. Niektóre zawierają nawet domieszkę koloru.

- Większość z nich ma subtelne działanie. Nie zmienią ani nie poprawią koloru, będą pomagały go jedynie zachować - wyjaśnia  Shawn Stearns z firmy  Redken, Pureology. Nie pomijaj też odżywek zawierających bardzo potrzebne składniki zmiękczające, które pozwolą twoim włosom lśnić.

- Ważne jest, aby rozpocząć właściwą pielęgnację zaraz po koloryzacji. Kiedy włosy wyblakną, niewiele da się zrobić - mówi  Lynch.

Sprawa siarczanów

Siarczany (znajdziesz je wśród składników jako sodium lub ammonium lauryl sulfate) są czynnikiem pieniącym w wielu szamponach. Są one skuteczne w usuwaniu tłuszczu i zanieczyszczeń, ale są także obwiniane o wypłukiwanie farby - przynajmniej teoretycznie.

- Twierdzenie, że to siarczany są odpowiedzialne za płowienie włosów nie jest do końca w porządku - uważa  Stearns. - Wszystko zależy od rodzaju siarczanów, ilości w jakiej są użyte i połączeń w jakich są zastosowane.

Dla bardziej wymagających włosów warto wybrać kompozycje dostosowane do koloru.

Rude

- Promieniowanie UV i woda mają największy wpływ na rude odcienie - zauważa Lynch - molekuły koloru użyte do stworzenia tych odcieni są najbardziej niestabilne i najszybciej się rozpadają.

Lub, jak ujmuje to Stearns "rude odcienie są najbardziej spektakularne, więc kiedy ich intensywność się zmniejsza jest to bardziej zauważalne".

Zacznij używać produktów ochronnych (np. Pureology Reviving Red, Alterna Bamboo Color Hold) od pierwszego dnia po koloryzacji.

Blond

Aby uniknąć zszarzenia i zniszczenia włosów jasno blond, unikaj produktów do stylizacji na bazie alkoholu i co tydzień nakładaj na włosy maskę (np.  Oribe).

Ciemniejsze blondy mogą nabierać bardziej miedzianych odcieni, co jest spowodowane naturalnym kolorem melaniny. Wypróbuj: Ke´rastase Réflection Chroma Captive; Pantene ProV Color Preserve i Fekkai Technician Color Care system.

Czarne i kasztanowe

Do ciemnych farb dodawanych jest kilka barwników między innymi czerwony i niebieski, aby nadać kolorom głębię. Ale te pigmenty znikają bardzo szybko pozostawiając nieciekawy kolor. Aby włosy dłużej pozostały lśniące, użyj kosmetyków: John Frieda Brilliant Brunette  lub Ojon Color Sustain Pro Fade Fighter.

Delikatna koloryzacja

Farbowanie włosów może sprzyjać twojemu samopoczuciu, ale nie jest zbyt korzystne dla włosów. Farby niszczą włosy, a jednym z najbardziej szkodliwych składników jest  amoniak. Otwiera on łuskę włosa i pozwala, aby molekuła koloru weszła do środka. Uzyskujesz trwałą koloryzację,  ale są i koszty - przesuszone włosy, pieczenie skóry głowy, nieprzyjemny zapach.

W 2010 L'Oreal wprowadził farby bez amoniaku. Obecnie farby do włosów bez amoniaku są dostępne zarówno w salonach, jak i w sklepach (do farbowania w domu).

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje