Reklama

Kwas na zdrowie

Przy pomocy kwasów uzyskiwanych z owoców, można wpływać na wygląd skóry. Dowiodły tego najnowocześniejsze badania. Dziś za najlepsze uchodzą właśnie kremy na bazie niektórych kwasów prostych, alfa-hydrokwasów, otrzymywanych z owoców cytrusowych (kwas cytrynowy), jabłek (kwas jabłkowy), trzciny cukrowej (kwas glikolowy).

Jakie mają działanie? Powodują złuszczanie zrogowaciałego naskórka, dzięki czemu plamy i zmarszczki znikają, a skóra odnawia się i wygładza. Potrzeba oczywiście trochę czasu i systematyczności w stosowaniu tych środków, aby uzyskać trwałe efekty. Samej kuracji najlepiej poddać się pod ścisłą kontrolą specjalisty.

Pachnące wyciągi

Istnieje wiele serii kosmetyków, opartych na aktywnych substancjach uzyskiwanych z roślin, kwiatów i owoców. Jeżeli nawet nie nawiązują do terapii zapachowej, to i tak wykorzystują działanie naturalnych woni, wyciągów z kwiatów, ziół i drzew, które stosowano już w starożytności ze względu na ich właściwości odprężające lub pobudzające, przeciwdepresyjne lub podniecające, wpływające zarówno na ciało jak i psychikę.

Przepisy naturalne

Reklama

Nie ma nic lepszego niż "parówki", aby głęboko oczyścić skórę twarzy. Trzeba doprowadzić wodę do wrzenia, pozostawić, żeby gotowała się jeszcze przez kilka minut, zdjąć z ognia i dodać do niej uprzednio wybrane substancje. Może to być garść kwiatów rumianku bądź rumianku i lipy, lub też sok z cytryny i garść wonnych ziół (rozmaryn, tymianek, bazylia i mięta). Najlepszym środkiem, który uwolni skórę od zanieczyszczeń i usunie makijaż, jest krowie mleko używane w czystej postaci.

Osoby o suchej cerze mogą zmieszać je w równych proporcjach z sokiem z melona i destylowaną wodą. Skuteczny peeling można również przygotować dodając do krowiego mleka łyżeczkę drobnej soli. Trzeba wymieszać ze sobą oba składniki aż do uzyskania białego kremu, który następnie nakłada się na twarz i szyję. Po dziesięciu minutach zmyć go najpierw ciepłą, potem zimną wodą.

Maseczki

Owoce doskonale nadają się do przygotowywania maseczek i okładów nawilżająco - odżywczych. Na przykład truskawki, bogate w sole mineralne i witaminy, idealnie wygładzają zmarszczki i czynią cerę świeżą. Z moreli przygotowuje się łagodną maseczkę odżywczą, odpowiednią dla wszystkich rodzajów cery.

Należy zmiksować miąższ trzech moreli z połową kieliszka mleka. Dla osób o tłustej cerze wskazany jest płyn odświeżający, który można uzyskać gotując ogórka we wrzącej wodzie. Płynu używa się do przemywania twarzy. Osoby cierpiące na trądzik mogą stosować sok z marchwi, przemywając nim chore miejsca.

Dla całego ciała

Wypróbowanymi środkami przeciwko cellulitowi są niektóre olejki, a zwłaszcza olejek bluszczowy. Otrzymujemy go miksując kilka świeżych liści bluszczu i zalewając litrem czystej oliwy z oliwek. Całość należy przez miesiąc trzymać w ciemnym miejscu.

Olejku tego używa się do smarowania okolic ciała objętych cellulitem. Nasza skóra stanie się delikatna i jedwabista, jeżeli przed wzięciem prysznica przetrzemy ciało rękawicą z włosia nasączoną olejkiem migdałowym. Można też w małej buteleczce zmieszać oliwę z oliwek z kroplą olejku marchwiowego. Tak uzyskany środek nakłada się przez dziesięć dni na całe ciało. Uzyskamy efekt jedwabistej skóry.

Okłady na włosy

Okłady stosowane regularnie mogą rozwiązać wiele problemów związanych z włosami. Najskuteczniejszą i z pewnością najczęściej używaną jest oliwa z oliwek, wpływający na regenerację skóry głowy, nadająca włosom puszystość i miękkość. Dla osiągnięcia lepszych efektów okłady powinno się stosować na umyte i wysuszone włosy (im dłużej pozostawia się je na głowie, tym bardziej widoczne są rezultaty).

Jako odżywka dla każdego rodzaju włosów może służyć emulsja, którą otrzymuje się mieszając cztery łyżki oleju rycynowego z dwiema łyżkami płynnego miodu. Należy ją rozprowadzić po suchych włosach, przykryć czepkiem i pozostawić co najmniej na godzinę.

Spłukać najpierw wodą, potem zmyć szamponem. Do włosów przetłuszczających doskonale nadaje się okład z jajek, cytryny i wody. Trzeba ubić dwa żółtka z sokiem z 1 cytryny i z 1 łyżką wody. Tak otrzymaną mieszankę lekko wsmarować w skórę głowy, a następnie rozprowadzić na całej długości włosów. Po godzinie spłukać ciepłą wodą i zmyć szamponem.

MWMedia
Dowiedz się więcej na temat: kwas | natura | uroda | ciało | leczenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy